e-petrol.pl: pożegnanie lata i sześciu złotych na stacjach

Koszty tankowania spadają nieprzerwanie od początku sierpnia i po dwóch miesiącach przeceny kierowcy doczekali się w końcu średnich cen benzyny i oleju napędowego poniżej sześciu złotych. Utrzymujące się na niskim poziomie notowania ropy naftowej i mocna złotówka wskazują na to, że pięciozłotowe poziomy na stacjach mogą zostać z nami także w pierwszych jesiennych tygodniach.

Tak mało za tankowanie jak obecnie, ostatni raz płaciliśmy przed rosyjską agresją na Ukrainę. Niskie ceny na stacjach to głównie zasługa sytuacji na rynku naftowym, gdzie notowania surowca są wyjątkowo odporne na niepokojące doniesienia z Bliskiego Wschodu.

Spokojny tydzień w rafineriach

Producenci paliw w Polsce na przestrzeni mijającego tygodnia nie wprowadzali dużych zmian cen. W porównaniu z poprzednim piątkiem nieznacznie potaniała 95-oktanowa benzyna. Jej cena jest dzisiaj niższa o 15 złotych i wynosi średnio w hurcie 4465,40 zł/metr sześcienny. W górę poszły za to notowania oleju napędowego, ale tu zmiana też nie jest duża. Metr sześcienny diesla podrożał od ubiegłego piątku o 11,40 zł i jest aktualnie przez producentów paliw wyceniany na 4592,00 zł.

Przecena na stacjach będzie hamować

Koniec kalendarzowego lata przyniósł dalszy spadek detalicznych cen paliw. Zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy na przestrzeni tygodnia potaniały o 6 groszy. Tankujący benzynę bezołowiową 95 płacili w tym tygodniu średnio w Polsce 5,97 zł/l i była to jej najniższa cena od końca lutego 2022 roku. Diesel ze średnią ceną 5,99 zł/l litr wyrównał przedwyborcze minima z jesieni ubiegłego roku. Spadkowy kierunek odnotowaliśmy też w przypadku cen autogazu, który po obniżce o 2 grosze, kosztuje aktualnie 2,85 zł/l.

Przełom września i października na detalicznym rynku paliw może przynieść stabilizację cen. Nasza prognoza przygotowana na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,92-6,03 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,96-6,07 zł/l a dla autogazu 2,83-2,90 zł/l.


Mocne argumenty za spadkami cen

W ostatnich dniach zmiany spadkowe na rynku międzynarodowym nabrały rozpędu – przecena na ropie w ostatnim czasie wynikła m.in. z zapowiedzi, że Arabia Saudyjska ma zrezygnować ze swojego celu cenowego dla ropy naftowej w ramach przygotowań do zwiększonej produkcji. Cel ten wynosił 100 USD za baryłkę. Informacja o tym w początkach czwartkowej sesji przyniosła przecenę o niemal 2,50 USD, później nieco odrobioną przez surowiec.

Poza doniesieniami o Arabii Saudyjskiej znaczenie dla spadkowych nastrojów mogą mieć najświeższe doniesienia z Libii. Udało się rozstrzygnąć spór o kontrolę nad libijskim bankiem centralnym, w który angażowały się frakcje ze wschodniej i zachodniej części kraju. W konsekwencji paraliżu instytucjonalnego nastąpił gwałtowny spadek produkcji i eksportu ropy naftowej do 400 tys. baryłek dziennie z ponad 1 miliona baryłek w zeszłym miesiącu. Według szacunków analityków zakończenie sporu może podbić libijską produkcję o 500 tys. baryłek dziennie. To kolejna z informacji mogących stymulować spadki cen wskutek większej podaży.

Wśród czynników dotychczas wpływających na wyższe ceny maleje znaczenie konfliktu na Bliskim Wschodzie – rynek nie widzi w nim chwilowo bezpośredniego zagrożenia dla tranzytu i wydobycia, a doniesienia o kolejnych drastycznych zdarzeniach nie odbijają się już mocnymi skokami cen.

Chwilowo jedynym hamulcem dla spadków pozostaje zapowiedź programu wsparcia dla chińskiej gospodarki – m.in. rynku nieruchomości, a wśród planów jest też obniżenie rezerw obowiązkowych banków o 50 punktów bazowych i stóp procentowych. Chiny jako lider globalnego importu nie mogą od czasu pandemii osiągnąć oczekiwanych poziomów popytu na ropę i paliwa i w tym upatrywać można głównego wytłumaczenia spadku globalnego zapotrzebowania. O ile program stymulacyjny przyniesie efekty, może być uznany za najpoważniejszy argument na rzecz ewentualnego odwrócenia spadkowej tendencji na rynku ropy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 30 września - 6 października 2024:

Poniedziałek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • Wlk. Brytania - Produkt Krajowy Brutto 
Wtorek
  • Japonia - indeks PMI dla przemysłu 
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu 
  • Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu 
Czwartek
  • Niemcy - indeks PMI dla usług
  • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
  • Wlk. Brytania - indeks PMI dla usług
  • Strefa Euro - inflacja producencka
  • USA - zamówienia na dobra bez środków trans.
Piątek
  • USA - sytuacja na rynku pracy
TotalEnergies Poland | Energy is reinventing itself

Pozostałe aktualności

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie planują rozbudowę strategicznych rezerw ropy naftowej

Indie, trzeci największy importer ropy naftowej na świecie, rozważają budowę trzech nowych magazynów w celu zwiększenia strategicznych rezerw surowca – poinformował LR Jain, dyrektor generalny Indian Strategic Petroleum Reserve, w rozmowie z agencją Reutera.

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Arabia Saudyjska i Indonezja zacieśniają współpracę energetyczną

Kraje zawarły wstępne porozumienia inwestycyjne o łącznej wartości 27 mld USD w sektorze ropy naftowej, petrochemii i alternatywnych źródeł energii – poinformowała agencja Reutera.

Ropa z Iranu ciągle płynie

Ropa z Iranu ciągle płynie

Iran kontynuuje eksport ropy naftowej w niezmienionych ilościach – poinformował minister ds. ropy naftowej Mohsen Paknejad, podkreślając, że Teheran nie odczuwa obaw związanych z dostawami surowca na rynki zagraniczne.

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Vitol składa ofertę przejęcia Citgo Petroleum

Grupa kierowana przez dom maklerski Vitol złożyła ofertę przejęcia amerykańskiej firmy Citgo Petroleum, należącej pośrednio do wenezuelskiego państwa, tuż przed końcem aukcji nadzorowanej przez sąd w stanie Delaware. Jak poinformowała agencja Reutera, oferta wpłynęła 2 lipca i może okazać się najwyższą spośród dotychczasowych.

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Szantung zwiększa ulgi podatkowe na import oleju opałowego

Władze prowincji Szantung – najważniejszego ośrodka rafineryjnego Chin – podniosły ulgi podatkowe na import oleju opałowego (fuel oil) dla sześciu niezależnych rafinerii. Decyzja ma poprawić rentowność tzw. „czajników”, które zmagają się z niskimi marżami i słabym popytem na paliwa.

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Wzrost zapasów ropy i benzyny w USA

Zapasy ropy naftowej i benzyny w Stanach Zjednoczonych niespodziewanie wzrosły w ubiegłym tygodniu, natomiast rezerwy destylatów spadły – wynika z raportu Energy Information Administration (EIA).