e-petrol.pl: paliwa drożeją na początku wakacji

Ostatni tydzień czerwca, zgodnie z przewidywaniami, przyniósł wzrost detalicznych cen paliw. Skala podwyżki jest duża, szczególnie w przypadku diesla, kosztującego tyle co na początku miesiąca, ale kierowcom na pocieszenie pozostają uruchamiane przez kolejne sieci stacji wakacyjne rabaty, które w zauważalny sposób mogą pomóc ograniczyć wydatki na tankowanie.

Rosnące od początku czerwca notowania ropy naftowej zaczynają przekładać się w końcu na sytuację na stacjach paliw, gdzie mamy do czynienia z pierwszymi od dwóch miesięcy podwyżkami cen przy dystrybutorach.

Wolniejsze tempo podwyżek w rafineriach

W hurcie paliwa drożeją od dłuższego czasu, ale w ostatnich dniach czerwca dynamika podwyżek nieco wyhamowała. Benzyna 95-oktanowa jest aktualnie średnio wyceniana na 5072,40 zł/metr sześcienny. W porównaniu do poprzedniego piątku jej cena wzrosła o 32,80 zł. Olej napędowy w rafineriach na przestrzeni tygodnia podrożał o niecałą złotówkę i średnia cena metra sześciennego tego paliwa to dzisiaj 5160,40 zł. W przypadku diesla wrażenie robi jednak skala zmiany zanotowana od początku miesiąca – w tym okresie w hurcie podrożał on aż o 225 złotych.

Ceny na stacjach wyraźnie w górę

Detaliczny rynek paliw w ostatnich tygodniach funkcjonował w oderwaniu od cenowych trendów w hurcie. Pomimo rosnących notowań paliw w rafineriach na stacjach obserwowaliśmy obniżki. Taki rozdźwięk nie może jednak trwać wiecznie i w tym tygodniu kierowcy musieli zmierzyć się z rynkowymi realiami, sięgając głębiej do kieszeni. Aż o 10 groszy podrożał olej napędowy i średnia cena tego paliwa, która wynosi 6,49 zł/l, jest taka sama jak na początku czerwca. Benzyna 95-oktanowa kosztuje 6,46 zł/l i jest o 7 groszy droższa niż przed tygodniem. Pierwszy raz od lutego br. podrożał też autogaz. Zmiana jest niewielka, bo jednogroszowa, a za litr tego paliwa płaci się  2,68 zł.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na pierwszy tydzień lipca zakłada dalszy wzrost cen. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 6,45-6,56 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,46-6,59 zł/l a dla autogazu 2,65-2,72 zł/l.


Ropa z plusem - czy to dłuższa tendencja?

Ostatnie dni przyniosły z sobą szereg informacji mogących powodować wyższe ceny ropy - aktualnie surowiec kosztuje 87,11 USD, a jeszcze przed dwoma dniami wyceniany był na mniej niż 85 USD. Paliwem dla wzrostu cen może być oczekiwanie, że amerykański bank centralny wkrótce zacznie obniżać stopy procentowe – co mogłoby stanowić stymulator dla działalności biznesowej i odbić się na popycie paliwowym.

Dodatkowym argumentem za zwyżkami jest ciągle żywy niepokój na Bliskim Wschodzie. nie chodzi tu tylko o Strefę Gazy, ale także o obszar graniczny między Izraelem a Libanem. Walki Izraela z Hezbollahem mogą odbijać się na całości regionalnego bezpieczeństwa i teoretycznie angażować m.in. ważnego producenta ropy, jakim jest Iran, co stanowiłoby niebezpieczne rozszerzenie grona aktywnych uczestników działań militarnych.

Poza tym w regionie Zatoki Meksykańskiej pojawiają się doniesienia o co najmniej jednym potencjalnym cyklonie, co sugeruje możliwość ewakuacji i przestojów produkcyjnych tamtejszych platform wierrniczych. To także może zaznaczyć się mocno w bieżącej podaży surowca na rynku amerykańskim.

Ważną wiadomością w mijającym tygodniu był też odczyt Energy Information Administration, dotyczący poziomu rezerw naftowych i paliwowych w USA. Okazał się on sporą niespodzianką, bo zapasy ropy wzrosły o 3,59 mln brk, choć oczekiwano trzymilionowego spadku. Podobnie zaskoczyły wiadomości o paliwach gotowych - benzyn przybyło o 2,65 mln brk, choć analitycy sugerowali raczej spadek o 1,1 mln brk. Zmniejszyły się jedynie zapasy średnich destylatów (m.in. olej napędowy i opałowy), dla których odnotowano spadek wynoszący 0,38 mln brk, choć analitycy przewidywali korektę w dół nawet o 1,5 mln brk. Takie zmiany sugerują powolny wzrost popytu ze strony największego konsumenta ropy na świecie - sugerował wczoraj Reuters.  

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-7 lipca 2024:

Poniedziałek
 • Chiny - indeks Caixin PMI dla przemysłu fin.
 • Francja - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • Strefa Euro - indeks PMI dla przemysłu fin.
 • USA - raport ISM dla przemysłu
Wtorek
 • Strefa Euro - inflacja konsumencka wst.
Środa
 • Strefa Euro - inflacja producencka
 • USA - bilans handlu zagranicznego
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku fin. 
Czwartek
 • USA - Święto Niepodległości - dzień wolny
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
Piątek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • USA - sytuacja na rynku pracy

Program Partnerski ENERGIA PALIW