e-petrol.pl: kolejny tydzień z niższymi cenami

W tym tygodniu kolejny raz zobaczyliśmy niższe rachunki za tankowanie - a krajowe detaliczne średnie ceny paliw będą zapewne mogły dalej spadać. To dobra wiadomość zwłaszcza w kontekście nadchodzącego "długiego weekendu".

W najbliższym czasie sporo uwagi może skupiać się m.in. na spotkaniu OPEC czy dalszym biegu konfliktu bliskowschodniego. Wydaje się jednak, że te emocje nie dotkną jeszcze polskiego rynku i możemy spokojnie oczekiwać niższych cen na stacjach.

Niewielkie zmiany w rafineriach

Na przestrzeni ostatniego tygodnia zmiana średnich cen rafineryjnych nie była znacząca - średnia cena benzyny 98-oktanowej wynosi dzisiaj 5471 zł/m sześc., czyli o niecałe 21 zł więcej niż przed tygodniem. Odmiana 95-oktanowa potaniała o 35 zł do poziomu 5018 zł/m sześc. Szesnastozłotowa podwyżka była udziałem obu średnich destylatów - diesel kosztuje dzisiaj 4967 zł/m sześc., a olej opałowy 4063 zł/m sześc.

Prognozy wyraźnie spadkowe

Skala spadków, jakich możemy spodziewać się między 27 maja i 2 czerwca, jest znacząca. Średnia cena benzyny Pb98 ulokuje się w przedziale 7,12-7,25 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej spodziewamy się, że ceny na stacjach będą plasować się między 6,45 i 6,57 zł/l. Tanieć ma także olej napędowy - tu oczekujemy zejścia ceny średniej do przedziału 6,46-6,59 zł/l. Jeśli chodzi o autogaz, spodziewamy się zmian w dół do poziomu 2,72-2,79 zł/l.

 

Spadkowy tydzień na rynku naftowym 

Na giełdzie naftowej w Londynie w mijającym tygodniu każda kolejna sesja kończyła się spadkiem cen surowca. Na początku poniedziałkowego handlu baryłka ropa Brent kosztowała ponad 84 dolary, a w czwartek można było ją kupić za niecałe 81 dolarów. W piątkowe przedpołudnie jej cena utrzymuje się nieznacznie ponad poziomem 81 dolarów. W ostatnich dniach kluczowe znaczenie dla rozwoju wydarzeń na rynku naftowym miały spekulacje na temat kierunków polityki monetarnej w USA. 

Jeszcze niedawno inwestorzy próbowali przewidzieć, jak szybko bank centralny za oceanem zacznie obniżać stopy procentowe. Jednak pojawiające się w tym tygodniu publiczne wypowiedzi członków Fed najpierw zasugerowały, że restrykcyjna polityka władz monetarnych w związku z uporczywą inflacją może utrzymywać się dłużej, a opublikowane w środę zapiski z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej pokazały, że realnie dyskutowane były nawet dalsze podwyżki stóp. 

W ocenie ekspertów ograniczenia w dostępie do taniego dolara mogą negatywnie wpływać na tempo globalnego wzrostu gospodarczego, a w dalszej kolejności na popyt na paliwa, stąd obserwowana w mijającym tygodniu przecena  na giełdach naftowych. Na spadek cen surowca wpływało też chwilowe uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na początku tygodnia, rynek ropy z niepokojem czekał na otwarcie handlu i reakcję giełd na informację o śmierci irańskiego prezydenta w weekendowej katastrofie śmigłowca. Poza tymi doniesieniami, w serwisach informacyjnych nie pojawiały się nowe niepokojące doniesienia z tego kluczowego dla stabilności dostaw ropy regionu. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 maja – 2 czerwca 2024: 

Poniedziałek 
  • Niemcy – indeks instytutu Ifo 
Wtorek 
  • USA – indeks zaufania konsumentów Conference Board 
Środa 
  • Polska – inflacja konsumencka
  • Niemcy – inflacja konsumencka 
  • USA – Beżowa Księga Czwartek
  • USA – PKB 
  • USA – zmiana zapasów ropy i paliw 
Piątek 
  • Strefa euro – inflacja HICP 
  • USA – wydatki i dochody Amerykanów

Pozostałe aktualności

Francuski gigant TotalEnergies przedstawił swoje plany

Francuski gigant TotalEnergies przedstawił swoje plany

TotalEnergies przekazał inwestorom, że firma skupi się na tańszym wydobyciu, podniesie dywidendę o 5 proc. na akcję w przyszłym roku, a także zamierza przeznaczyć 2 miliardy USD na kwartalny wykup akcji.

Ceny paliw nie wzrosną na skutek strajku w portach

Ceny paliw nie wzrosną na skutek strajku w portach

Strajk pracowników w portach USA nie wpłynie na dostawy surowców energetycznych, ponieważ za transport ropy, gazu i paliwa odpowiada inny personel, stwierdził Departament Energii USA.

Saudyjski książę sugeruje akceptację ceny ropy na poziomie 50 USD za baryłkę

Saudyjski książę sugeruje akceptację ceny ropy na poziomie 50 USD za baryłkę

Dziennik ‘’The Wall Street Journall’’ podał, że władze w Rjadzie są gotowe na spadek cen ropy do poziomu 50 USD za baryłkę, jeśli porozumienie OPEC+ nie będzie przestrzegane.

Malezja rozszerza wiercenia ropy na Morzu Południowochińskim

Malezja rozszerza wiercenia ropy na Morzu Południowochińskim

Jak wynika z nowego raportu Asia Maritime Transparency Initiative z siedzibą w Waszyngtonie, mimo nacisków ze strony Chin, Malezja zintensyfikowała poszukiwania ropy naftowej i gazu na spornym obszarze Morza Południowochińskiego.

Rośnie flota cieni na Bałtyku

Rośnie flota cieni na Bałtyku

Jak wynika z raportu Yle, fińskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, Kreml nie poddaje się sankcjom i ropę transportuje Bałtykiem tankowcami, których część jest w złym stanie technicznym.

Niepewność polityki i popytu spowalnia wdrażanie zielonego wodoru

Niepewność polityki i popytu spowalnia wdrażanie zielonego wodoru

Niepewność co do popytu i zachęt, a także presja kosztów, odbijają się na globalnym wdrażaniu niskoemisyjnego wodoru, pomimo wzrostu liczby ostatecznych decyzji inwestycyjnych w ciągu ostatniego roku, stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim najnowszym raporcie.