e-petrol.pl: przedświąteczne tankowanie tańsze niż przed rokiem

W ostatnim tygodniu marca na stacjach paliw wyraźnie podrożała 95-oktanowa benzyna, ale nawet po tej podwyżce koszty tankowania przed Wielkanocą są niższe niż przed rokiem. Kierowcy muszą się jednak liczyć z dalszym wzrostem cen paliw, bo ropa naftowa jest droga, a złotówka osłabia się w relacji do amerykańskiego dolara.

Tankowanie przed świętami będzie mniejszym obciążeniem dla domowych budżetów niż przed rokiem. Różnice w cenach paliw nie są jednak duże, bo benzyna jest tańsza o 21 groszy a diesel jedynie o 5 groszy.

W rafineriach bez dużych zmian

Końcówka marca na hurtowym rynku paliw przyniosła wzrost notowań benzyn i 95-oktanowa odmiana tego paliwa jest aktualnie wyceniana przez producentów średnio na 5287,80 zł/metr sześcienny. W porównaniu z poprzednim piątkiem to wzrost o ponad 100 złotych. Mniej kosztuje za to olej napędowy, który na przestrzeni tygodnia potaniał o 26,80 zł i kosztuje dzisiaj średnio 5268,00 zł/metr sześcienny.

Na stacjach benzyna będzie drożeć

W mijającym tygodniu zmienność detalicznych cen paliw była niewielka, za wyjątkiem 95-oktanowej benzyny. Podrożała ona o 8 groszy i kosztuje aktualnie 6,51 zł/l. To najwyższa cena tego paliwa na stacjach od końcówki listopada ubiegłego roku. Na niezmienionym poziomie utrzymały się notowania oleju napędowego i autogazu, które wynoszą odpowiednio 6,69 zł/l i 2,89 zł/.

Prognozy cen na nadchodzący tydzień nadal nie dają podstaw do optymizmu kierowcom tankującym benzynę. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na początek kwietnia wyglądają następująco: 6,50-6,61 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,65-6,77 zł/l a dla autogazu 2,84-2,90 zł/l.


Ropa do góry

Dzisiaj giełda londyńska nie pracuje, a więc do początku kolejnego tygodnia mamy pewien „stan zawieszenia” na rynku naftowym – wczoraj cena zatrzymała się na poziomie 87 USD za baryłkę. Przyczyną zwyżek były oczywiście znane od dawna problemy – zaburzenia logistyki w rejonie Morza Czerwonego oraz ukraińskie ataki na rafinerie w Rosji, które spowodowały poważne problemy rosyjskiego sektora paliwowego. Wczoraj Baker Hughes podała także informację o zmniejszeniu liczby czynnych wiertni w USA, co może sugerować poważniejszy spadek aktywności wydobywczej w tym kraju.

W tym tygodniu sporym zaskoczeniem były wyniki odczytu Energy Information Administration o poziomie zapasów w USA. Podano, że wzrost rezerw ropy o 3,16 mln baryłek, a tymczasem analitycy sugerowali milionowy spadek. W zapasach benzyn oczekiwano natomiast spadku o 1,8 mln baryłek, a nastąpił wzrost rezerw o 1,3 mln baryłek. W przypadku średnich destylatów (m.in. diesla i oleju napędowego) oczekiwano zwyżki o 1,1 mln baryłek, a tymczasem EIA ogłosiła obniżenie poziomu o 1,18 mln baryłek.   

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 1-7 kwietnia 2024:




Poniedziałek
  • Polska, Wlk. Brytania - Poniedziałek Wielkanocny - dzień wolny
  • USA Raport ISM dla przemysłu
Wtorek
  • Niemcy -  Indeks PMI dla przemysłu
  • Francja -  Indeks PMI dla przemysłu
  • USA -  Indeks PMI dla przemysłu
  • USA -  Zamówienia na dobra trwałego użytku fin. (m/m)
Środa
  • USA - raport ISM dla usług
Czwartek
  • Niemcy - indeks PMI dla usług fin.
  • Strefa Euro - inflacja producencka
  • USA – bilans handlu zagranicznego
Piątek
  • USA - sytuacja na rynku pracy

Pozostałe aktualności

Francuski gigant TotalEnergies przedstawił swoje plany

Francuski gigant TotalEnergies przedstawił swoje plany

TotalEnergies przekazał inwestorom, że firma skupi się na tańszym wydobyciu, podniesie dywidendę o 5 proc. na akcję w przyszłym roku, a także zamierza przeznaczyć 2 miliardy USD na kwartalny wykup akcji.

Ceny paliw nie wzrosną na skutek strajku w portach

Ceny paliw nie wzrosną na skutek strajku w portach

Strajk pracowników w portach USA nie wpłynie na dostawy surowców energetycznych, ponieważ za transport ropy, gazu i paliwa odpowiada inny personel, stwierdził Departament Energii USA.

Saudyjski książę sugeruje akceptację ceny ropy na poziomie 50 USD za baryłkę

Saudyjski książę sugeruje akceptację ceny ropy na poziomie 50 USD za baryłkę

Dziennik ‘’The Wall Street Journall’’ podał, że władze w Rjadzie są gotowe na spadek cen ropy do poziomu 50 USD za baryłkę, jeśli porozumienie OPEC+ nie będzie przestrzegane.

Malezja rozszerza wiercenia ropy na Morzu Południowochińskim

Malezja rozszerza wiercenia ropy na Morzu Południowochińskim

Jak wynika z nowego raportu Asia Maritime Transparency Initiative z siedzibą w Waszyngtonie, mimo nacisków ze strony Chin, Malezja zintensyfikowała poszukiwania ropy naftowej i gazu na spornym obszarze Morza Południowochińskiego.

Rośnie flota cieni na Bałtyku

Rośnie flota cieni na Bałtyku

Jak wynika z raportu Yle, fińskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, Kreml nie poddaje się sankcjom i ropę transportuje Bałtykiem tankowcami, których część jest w złym stanie technicznym.

Niepewność polityki i popytu spowalnia wdrażanie zielonego wodoru

Niepewność polityki i popytu spowalnia wdrażanie zielonego wodoru

Niepewność co do popytu i zachęt, a także presja kosztów, odbijają się na globalnym wdrażaniu niskoemisyjnego wodoru, pomimo wzrostu liczby ostatecznych decyzji inwestycyjnych w ciągu ostatniego roku, stwierdziła Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) w swoim najnowszym raporcie.