e-petrol.pl: kolejny tydzień wyraźnych podwyżek na stacjach

Paliwa drożeją nieprzerwanie od ponad miesiąca i kierowcy z coraz większym niepokojem spoglądają na stacyjne pylony, obawiając się powrotu cen na poziomie siedmiu złotych za litr diesla.

Na szczęście maleje ryzyko, że taki czarny scenariusz zrealizuje się w najbliższych dniach, bo na świecie produkty naftowe tanieją, a złotówka umacnia się w relacji do amerykańskiego dolara.

W hurcie paliwa już tanieją

Krajowi producenci paliw w reakcji na sytuację na rynkach bazowych w Europie zaczęli obniżać ceny i w hurtowych notowaniach w Polsce mamy pierwsze od dłuższego czasu spadki. Benzyna 95-oktanowa od poprzedniego piątku potaniała o 72,40 zł i metr sześcienny tego paliwa kosztuje dzisiaj średnio 5 026,00 zł. W przypadku oleju napędowego obniżka w tym okresie wyniosła 154 zł i diesel jest aktualnie wyceniany przez rafinerie na 5 298,00 zł/metr sześcienny.

Na stacjach możemy liczyć jedynie na wyhamowanie podwyżek

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw obserwowaliśmy dalszy wzrost cen. Najmocniej, bo aż o 9 groszy, podrożał olej napędowy, którego średnia cena wyniosła 6,72 zł/l. Tankowanie diesla ostatni raz tak drogie było w połowie listopada ubiegłego roku. Benzyna 95-oktanowa, która na przestrzeni tygodnia podrożała o 5 groszy, kosztuje aktualnie 6,47 zł/l. Więcej za tankowanie płacą też kierowcy samochodów z instalacją na LPG. Autogaz podrożał o 2 grosze i jego aktualna średnia cena to 2,94 zł/l.

Przecena na rynku hurtowym na razie nie przełoży się jeszcze na obniżki na stacjach i możemy spodziewać się jedynie wyhamowania dynamiki wzrostów. Nasza prognoza detalicznych cen paliw na przełom lutego i marca zakłada dalsze podwyżki, ale ich skala powinna być już niewielka. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,44-6,56 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,69-6,81 zł/l a dla autogazu 2,91-2,98 zł/l.


Ropa będzie drożeć?

W ostatnich dniach taki scenariusz zasugerował Amerykański Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF), a winą za ten stan rzeczy obarczył zakłócenia handlowe i logistyczne związane z konfliktem zbrojnym na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza na Morzu Czerwonym. Agenda sugeruje, że skutkiem zaburzeń tranzytu może być podwyżka cen ropy nawet o 40 proc., a to przyczyni się do spowolnienia światowego PKB w 2024 r.  Jak dotąd prognozy zdają się potwierdzać, bo od początku roku surowiec podrożał już o blisko 8 USD.

W odniesieniu do sytuacji podażowej na rynku naftowym warto też przywołać ostatnią wypowiedź Ziada Al-Mursheda, dyrektora Aramco, który oszacował, że ze względu na naturalny proces starzenia się złóż eksploatacyjnych co roku traci się aż 6 milionów baryłek dziennie światowej produkcji ropy naftowej. Przy braku odpowiednich inwestycji globalną gospodarkę może czekać deficyt surowca z oczywistym odzwierciedleniem w cenach.

Na razie na rynku widać sprawdzanie się mniej optymistycznych scenariuszy - w ostatnim tygodniu co najmniej kilka statków zostało uszkodzonych wskutek ataków Huti na Morzu Czerwonym, a o jakiejkolwiek stabilizacji sytuacji w regionie trudno mówić - tym samym wiele tankowców wybiera dłuższe trasy do Europy, co powoduje, że przewożona ropa staje się droższa dla odbiorców. Najbliższe dni raczej nie rokują na jakąkolwiek pozytywną zmianę w tym zakresie.

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 26 lutego - 3 marca 2024:

Wtorek
  • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku wst. (m/m)
  • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
  • Strefa Euro - koniunktura gospodarcza
  • USA - Produkt Krajowy Brutto rew.
Czwartek
  • Japonia - produkcja przemysłowa wst.
  • Szwajcaria - indeks instytutu KOF
Piątek
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu fin.
  • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu fin.
  • USA - Raport ISM dla przemysłu
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

Chiny zwiększyły w pierwszym kwartale import rosyjskiej ropy

W pierwszych trzech miesiącach tego roku Chiny zwiększyły zakupy surowców naftowych z Federacji Rosyjskiej o 12,85 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku. W ujęciu finansowym dostawy wzrosły o 17,9 proc. do 13,858 mld USD.

Rafineria w regionie Orenburga przygotowuje się do uruchomienia

Rafineria w regionie Orenburga przygotowuje się do uruchomienia

Zakład Orsknefteorgsintez, który przestał działać prawie dwa tygodnie temu ze względu na zagrożenie powodzią i ryzyko ekologiczne, ogłosił wznowienie pracy.

Grupa Orlen wykorzysta energię odnawialną przy wydobyciu

Grupa Orlen wykorzysta energię odnawialną przy wydobyciu

Orlen w piątek poinformował, że kolejna instalacja wydobywcza służąca do eksploatacji norweskich złóż Grupy Orlen została podłączona do czystej energii wytwarzanej na lądzie.

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Helsinki chcą zablokować trasę rosyjskich tankowców przez Zatokę Fińską

Fińska minister spraw zagranicznych oficjalnie ogłosiła swoje zamiary wprowadzenia zakazu pływania tankowcami „floty cieni” po Bałtyku.

Unimot skorygował wyniki za IV kwartał po rozliczeniu nabycia Lotos Terminale

Unimot skorygował wyniki za IV kwartał po rozliczeniu nabycia Lotos Terminale

Jak podała w poniedziałek agencja ISBnews, Unimot dokonał ostatecznego rozliczenia transakcji nabycia akcji Lotos Terminale (obecnie Unimot Terminale), w związku z czym zmianie uległy szacunkowe wyniki finansowe za IV kw. 2023 r.

Więcej etanolu w amerykańskiej benzynie

Więcej etanolu w amerykańskiej benzynie

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła tymczasowe zwiększenie sprzedaży mieszanki benzyn o wyższej zawartości etanolu w nadchodzącym sezonie letnim.