e-petrol.pl: ropa tanieje, ale paliwa w górę

W tym tygodniu ropa obniżyła swoją cenę i zeszła poniżej 80 USD za baryłkę – jak wobec tego zachowają się ceny paliw na polskim rynku? Czy nadal grozi nam siedmiozłotowa cena diesla?

W najbliższym czasie koszty tankowania będą jeszcze na polskich stacjach rosły, co wiązać się może z „odpracowywaniem” okresu niskich cen w ostatnich tygodniach. Wyłamie się z tej tendencji jedynie autogaz, cechujący się dużą stabilnością. Czy zatem siedem złotych za litr to nasza rzeczywistość już za chwilę?

Tendencja w hurcie się odwraca

W rafineriach mamy w ostatnich dniach zmianę spadkową dotyczącą wszystkich typów paliw. Jest to konsekwencją obniżek na rynku światowym i zapewne taka tendencja może wyhamowywać nieco perspektywy wzrostu na krajowych stacjach. Dzisiaj w rafineriach benzyna 98-oktanowa kosztuje średnio 5497 zł/m sześc., czyli o blisko 32 zł mniej niż w ostatni weekend. W cenach benzyny 95-oktanowej spadek to niemal 110 zł – dzisiaj kosztuje ona średnio 5083 zł/m sześc. Diesel w cenie 5307 zł jest o 46 zł tańszy niż w sobotę, a olej opałowy w tym samym okresie potaniał o 161 zł do poziomu 4575 zł/m sześc.

Prognozy „w kierunku 7 zł/l”?

Wprawdzie na okres między 13 i 19 listopada jednoznacznie przewidywać można zmianę zwyżkową dla benzyn i diesla, jednak 7 zł jeszcze na stacjach nie zobaczymy. Tak dynamiczna podwyżka na razie wydaje się mało prawdopodobna, zważywszy, że sytuacja na rynku międzynarodowym wpływa hamująco na ceny ropy i paliw. Dla benzyny 98-oktanowej w tym tygodniu przewidujemy średnią cenę z przedziału 7,14-7,26 zł/l. W przypadku benzyny Pb95 przedział cen w kolejnym tygodniu będzie wynosił 6,50-6,63 zł. Wyraźnie w górę pójść mogą ceny oleju napędowego, który na większości stacji kosztować będzie między 6,69 i 6,84 zł/l. Nie spodziewamy się natomiast większych zmian w przypadku autogazu, który będzie nadal sprzedawany w cenach 3,06-3,12 zł/l.


Kolejny tydzień spadków na rynku naftowym

Notowania ropy na giełdzie w Londynie spadają trzeci tydzień z rzędu. W mijającym tygodniu cena ropy Brent, pierwszy raz od lipca br., znalazła się poniżej poziomu 80 dolarów. Najmniej za baryłkę surowca w Londynie płacono w środę, kiedy można było ją kupić za jedyne 79,20 USD. Przed weekendem część strat została odrobiona i w piątkowe przedpołudnie notowania ropy Brent zbliżają się do 81 dolarów.

Na rynku naftowym obserwujemy odreagowanie napięcia związanego z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Obawy o destabilizację tego regionu, ważnego z punktu widzenia bezpieczeństwa globalnych dostaw ropy, nie zmaterializowały się i konflikt izraelsko-palestyński pozostaje ograniczony do Strefy Gazy. W tej sytuacji maleje premia za ryzyko, która pojawiła się w notowaniach surowca po ataku bojowników z Hamasu na terytorium Izraela.
Dodatkowych argumentów za przeceną na rynku naftowym dostarczają pogarszające się perspektywy popytu na surowiec w końcówce roku. Rozczarowują dane z Chin, spadają prognozy popytu na paliwa w Stanach, a rafinerie na świecie, po okresie intensywnego przerobu i w obliczu spadku marż, redukują wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13 – 19 listopada 2023:

Wtorek
•    Polska – PKB
•    Strefa euro – PKB
•    Niemcy – indeks instytutu ZEW
•    USA – inflacja konsumencka

Środa
•    Japonia – PKB
•    Japonia – produkcja przemysłowa
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Polska – inflacja bazowa
•    USA – produkcja przemysłowa

Piątek
•    Strefa euro – inflacja HICP

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Diesel z Indii zastępuje rosyjskie paliwo

Zakaz eksportu oleju napędowego z Rosji wpłynął w październiku na dostawy tureckie. Wielkość rosyjskiego eksportu do Turcji spadła o 21 proc., czyli do najniższego poziomu od lutego.

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Kandydat na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Z projektowanego rozporządzenia rządu wynika, że pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej będzie mógł zostać wiceminister w resorcie właściwym do spraw energii.

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Pentagon uważa, że to nie Huti porwało tankowiec

Dwa dni po tym, jak rozeszła się wiadomość, że przedstawiciele Huti w Jemenie próbowali przejąć powiązany z Izraelem tankowiec, co wydawało się szczególnym rodzajem eskalacji konfliktu, Pentagon odrzucił tę teorię.

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

Orlen wykorzysta wodę z Wisły

W Płocku na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Rijad chce wesprzeć Teheran

Rijad chce wesprzeć Teheran

Arabia Saudyjska zwróciła się do Iranu z ofertą zacieśnienia współpracy i inwestycji w jego gospodarkę dotkniętą sankcjami, jeśli Republika Islamska powstrzyma swoich regionalnych pełnomocników przed przekształceniem wojny między Izraelem a Hamasem w szerszy konflikt, podała agencja Bloomberg.

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Dostawy kazachskiej ropy do Niemiec będą większe

Kaztransoil zapowiedział, że do końca listopada wyśle do Niemiec więcej ropy niż planowano – nie 100 tys. ton, ale 154 tys. ton.