e-petrol.pl: paliwowy ewenement

Sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce nie przestaje zaskakiwać. Baryłka ropy naftowej kosztuje około 90 dolarów, europejskie notowania paliw zbliżają się do tegorocznych maksimów a złotówka słabnie w relacji do dolara. Początek września na stacjach paliw przynosi jednak obniżki cen.

Rozdźwięk pomiędzy krajowym rynkiem paliw a sytuacją na światowych giełdach naftowych staje się coraz wyraźniejszy. Notowany w Polsce spadek cen w hurcie i detalu, przy drożejącej ropie i produktach naftowych na świecie powoduje, że import stał się nieopłacalny i coraz częściej w przestrzeni medialnej padają pytania o zagrożenia związane z brakiem paliwa na stacjach.

Obniżki w hurtowych cennikach producentów

Na przestrzeni mijającego tygodnia w oficjalnych cennikach rafinerii dominowały obniżki. Wyraźnie potaniała w nich 95-oktanowa benzyna. Metr sześcienny tego paliwa jest dzisiaj przez producentów wyceniany średnio na 5130,60 zł i jest to cena o 260,60 zł niższa niż notowanie z końca sierpnia. Olej napędowy od początku miesiąca potaniał o 134 złote i średnio w internetowych cennikach rafinerii kosztuje aktualnie 5048,00 zł/metr sześcienny.

Prawdziwym ewenementem jest widoczna aktualnie cenowa relacja oleju napędowego w Polsce i na rynkach zagranicznych – krajowa produkcja diesla jest wyceniana praktycznie poniżej europejskich notowań.

Powrót do szkoły z tańszym paliwem

Przecena na rynku paliw dotarła też na stacje. Na początku września zanotowaliśmy spadek detalicznych cen benzyny i oleju napędowego, choć w tym wypadku warto pamiętać o wygasających wakacyjnych rabatach, które przez ostatnie dwa miesiące pozwalały części kierowców zaoszczędzić na tankowaniu. W mijającym tygodniu średnia detaliczna cena 95-oktanowej benzyny spadła o 8 groszy do poziomu 6,60 zł/l. Olej napędowy potaniał o 6 groszy i litr tego paliwa kosztuje średnio 6,43 zł. W górę poszły jedynie notowania autogazu, który po 6-groszowej podwyżce jest średnio wyceniany na 2,82 zł/l.

Biorąc pod uwagę kierunek zmian w hurcie, w przyszłym tygodniu obniżki na stacjach mogą się jeszcze pogłębić. Przewidywane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,51-6,62 zł/l dla 95-oktanowej benzyn, dla diesla 6,33-6,45 zł/l a dla autogazu 2,78-2,85 zł/l.

Do 90 dolarów (i z powrotem?)

W tym tygodniu ropa sięgnęła 10-miesięcznego maksimum cen, przebijając psychologiczną granicę 90 dolarów za baryłkę, jednak z perspektywy końca tygodnia wcale nie jest pewne, że będzie to stan trwały. Słabość gospodarki Chin a także mocna pozycja amerykańskiej waluty ograniczają perspektywę wzrostów, które zawdzięczaliśmy w głównej mierze decyzjom Rijadu i Moskwy o niższych wolumenach eksportu w kolejnych miesiącach. 

Ze strony Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu padła deklaracja dobrowolnego ograniczenia wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie do końca 2023 roku. W przypadku Rosji ogłoszono przedłużenie cięć eksportu ropy o 300 tys. baryłek dziennie do grudnia tego roku. Wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak stwierdził, że utrzymując dobrowolne ograniczenia eksportu, Rosja w dalszym ciągu przyczynia się do utrzymania stabilności na światowym rynku surowcowym.

Wprawdzie po decyzji liderów OPEC+ analitycy (m.in. Goldman Sachs) sugerowali, ze skutkiem tego będzie podwyższenie prognoz cen ropy. Eksperci Goldmana podali, że cena ropy Brent w grudniu 2023 roku może być o 2 USD wyższa od obecnej prognozy banku wynoszącej 86 USD za baryłkę.

Obecnie jednak – zwłaszcza po kolejnych danych z Chin i widocznej nieskuteczności deklarowanego wsparcia fiskalnego gospodarki Państwa Środka – optymizm nieco słabnie. Wartym uwagi jest w tym kontekście głos globalnego tradera surowcowego - firmy Gunvor, która oczekuje odwrócenia trendu zwyżkowego w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Zdaniem traderów istnieje groźba „istotnej korekty” w IV kwartale tego roku lub na początku 2024 roku – surowiec może sięgnąć poziomu 71–72 USD za baryłkę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Oprac. Grzegorz Maziak, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 11 - 17 września 2023:

Wtorek
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa
  • USA - inflacja konsumencka
Czwartek
  • Japonia - produkcja przemysłowa 
  • USA - inflacja producencka
Piątek
  • Strefa Euro - bilans handlu zagranicznego
  • USA - ceny importu i eksportu
  • USA - produkcja przemysłowa 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

W grudniu planowany załadunek ropy z zachodnich portów Federacji Rosyjskiej zmniejszy się o 6 proc. w porównaniu z listopadem, kiedy to wolumen wyniósł 1,9 mln baryłek dziennie.

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Kraje Bliskiego Wschodu wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec nabywców azjatyckich, dlatego odbiorcy surowca z tego regionu nie muszą obawiać się negatywnych konsekwencji porozumienia producentów.

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja planuje do końca 2023 roku zwiększyć eksport oleju napędowego o ponad jedną czwartą – podała agencja Bloomberg.

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras obniżyła średnią cenę paliwa do silników odrzutowych, które sprzedaje dystrybutorom o około 6 proc. taniej, wynika z danych ze strony internetowej firmy.

Transnieft zwiększy przepustowość rurociągów

Transnieft zwiększy przepustowość rurociągów

Spółka Transnieft dzięki zastosowaniu dodatków przeciwturbulencyjnych, będzie w stanie zwiększyć przepustowość rurociągów produktów naftowych w siedmiu regionach Rosji o 20 proc.

Ekoenergetyka udostępni Orlen Deutschland nowoczesną ładowarkę

Ekoenergetyka udostępni Orlen Deutschland nowoczesną ładowarkę

Spółka Ekoenergetyka przedłużyła umowę z Orlen Deutschland. W ramach kontraktu niemiecka spółka Orlenu złożyła zamówienie obejmujące najbardziej zaawansowany model ładowarki Ekoenergetyki - Axon Easy 400 - zostając pierwszym odbiorcą tego urządzenia.