e-petrol.pl: podwyżki na stacjach nabierają rozpędu

Pierwsze dni sierpnia na detalicznym rynku paliw przyniosły zauważalny wzrost cen na stacjach. Niestety, to dopiero początek niekorzystnych dla kierowców zmian i w najbliższych dniach tankowanie będzie jeszcze droższe.

Notowania ropy Brent utrzymują się w rejonie trzymiesięcznych maksimów, europejskie kontrakty terminowe na olej napędowy są na najwyższym poziomie od stycznia tego roku, a do tego obserwujemy osłabienie złotówki w relacji do dolara. W tej sytuacji podwyżki na stacjach paliw nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem.

Wyjątkowo spokojny tydzień w rafineriach

Początek sierpnia na hurtowym rynku paliw przynosi zaskakującą stabilizację cen. Notowania 95-oktanowej benzyny w rafineriach są dzisiaj nawet poniżej poziomów z poprzedniego piątku. Aktualnie metr sześcienny tego paliwa jest przez producentów wyceniany średnio na 5378,40 zł i jest to cena o 5 złotych niższa od tej sprzed tygodnia. Olej napędowy w tym samym okresie podrożał jedynie o 1,40 zł i kosztuje dzisiaj w rafineriach średnio 5236,00 zł/metr sześcienny.

Taka stabilizacja w oficjalnych cennikach producentów, przy rosnących notowaniach diesla w Europie, jest na pewno wyzwaniem dla importerów, a warto pamiętać, że co trzeci litr oleju napędowego zużywany w Polsce jest sprowadzany z zagranicy.

Tankowanie na półmetku wakacji wyraźnie droższe

Na stacjach paliwa drożeją od kilku tygodni, a w ostatnich dniach ta zwyżkowa tendencja przyspieszyła. Cena 95-oktanowej benzyny aktualnie wynosi średnio 6,61 zł/l i jest o 7 groszy wyższa w porównaniu z końcem lipca. Olej napędowy podrożał o 8 groszy do poziomu 6,42 zł/l. Koszt tankowania autogazu, podobnie jak tydzień temu, wynosi 2,79 zł/l.

W nadchodzącym tygodniu skala podwyżek na stacjach może być podobna do tych, jakie widzieliśmy na przełomie lipca i sierpnia. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,62-6,76 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 6,43-6,57 zł/l dla diesla i 2,77-2,84 z/l dla autogazu.


Dlaczego ropa może drożeć?

Rynek w ostatnim tygodniu otrzymał kilka naprawdę znaczących sygnałów dotyczących podaży surowcowej i jej perspektyw w najbliższym czasie. Większość z nich sugeruje możliwość wyższych cen w kolejnych tygodniach. 

W warunkach ograniczania produkcji, jaką zadeklarowały Rosja i Arabia Saudyjska, możemy zapewne spodziewać się co najmniej utrzymywania bieżącego poziomu cen, a biorąc pod uwagę, że pojawiają się pierwsze sygnały poprawy sytuacji gospodarczej większości krajów, co generuje wyższe zapotrzebowanie na ropę i paliwa, szanse na wyższe ceny ropy są zupełnie realne.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Arabia Saudyjska rozciągnęła swoje dobrowolne ograniczenie wydobycia ropy naftowej o 1 milion baryłek dziennie do końca września. W podobny sposób, ale na mniejszą skalę zadziałała Rosja, która zamierza ograniczyć eksport ropy o 300 tys. baryłek dziennie we wrześniu. Nie mamy jeszcze informacji o stanowisku całej organizacji OPEC+, które ma być znane dzisiaj, ale tutaj nie oczekujemy zmian dotychczasowej polityki.

Kolejnym ważnym sygnałem z rynku surowcowego jest odczyt Energy Information Administration o rezerwach ropy w USA. Jak podano, spadły o 17 milionów baryłek, co jest największą zmianą w dół od 1982 roku.  Wśród przyczyn tego rodzaju zmiany wymienia się zwiększony pozoim produkcji rafinerii i znaczący eksport ropy. Tutaj jednak trzeba zastrzec, że wskutek decyzji agencji ratingowej Fitch, która obniżyła najwyższy rating kredytowy rządu USA, nie zobaczyliśmy dynamicznego skoku cen.

Możliwe zwyżki w cenach ropy uprawdopadabnia m.in. decyzja wdrożenia w Chinach programu stymulacji gospodarczej, a także pierwsze dane gospodarcze m.in. z Niemiec (zamówienia w przemyśle), które sugerują poprawę sytuacji gospodarczej głównej gospodarki Europy. 

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 7 – 13 sierpnia 2023:

Poniedziałek
  • Niemcy - produkcja przemysłowa
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • USA - bilans handlu zagranicznego
Środa
  • Chiny - inflacja CPI
  • Chiny - inflacja PPI
Czwartek
  • USA - inflacja konsumencka
Piątek
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
  • USA - inflacja producencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.