e-petrol: bez skoków cen w kolejnych dniach

Perspektywa zmian w górę dla benzyny i diesla nie powinna niepokoić kierowców - może ona być jedynie nieznaczna, a o ewentualnym skoku cen nie powinniśmy mówić.

Warto pamiętać, że na większości sieci stacyjnych obowiązują obecnie promocje lojalnościowe, które pozwalają zmniejszyć indywidualnym użytkownikom samochodów rachunki o około 30 groszy na litrze.

Rafinerie podniosły ceny

W polskich rafineriach szczególnie znacząca zmiana w ostatnich dniach dotyczyła oleju opałowego – to paliwo podrożało o blisko 106 zł na metrze sześc. do poziomu 4098 zł. W przypadku średnich cen oleju napędowego zmiana na plus wynosi 36 zł, a cena tego paliwa wyniosła dzisiaj 5032 zł/m sześc. W przypadku benzyny 95-oktanowej mamy zmianę w górę o 18 zł do poziomu 5120 zł/m sześc. W przypadku Pb98 obniżka wyniosła niecałe 4 zł i paliwo to kosztuje średnio 5481 zł/m sześc.

Prognozy zwyżek są umiarkowane

Ceny detaliczne w okresie między 17 i 23 lipca mogą dla benzyny 98-oktanowej kształtować się w przedziale 7,05-7,15 zł/l, a w przypadku benzyny Pb95 będzie to poziom 6,46-6,57 zł/l. Jeśli chodzi o olej napędowy, cena będzie lokować się na poziomie 6,24-6,37 zł/l.  W przypadku autogazu możliwe są lekkie obniżki cen i paliwo to może znaleźć się w widełkach 2,81-2,87 zł/l.


Ropa naftowa najdroższa od kwietnia

W ostatnich dniach na rynku naftowym obserwowaliśmy kontynuację tendencji wzrostowej. Notowania surowca na giełdzie w Londynie drożeją trzeci tydzień z rzędu i pierwszy raz od ponad dwóch miesięcy przekroczyły poziom 80 dolarów. W czwartek za baryłkę ropy Brent płacono nawet 81,75 USD, a dzisiaj przed południem jej cena utrzymuje się powyżej poziomu 81 dolarów.

Impulsem do przełamania 80 dolarów były amerykańskie dane na temat inflacji, której odczyt był niższy od prognoz. Wolniejsze tempo wzrostu cen w USA daje uzasadnione nadzieje, że cykl podwyżek stóp procentowych zbliża się do końca i ta najbliższa będzie ostatnią w tym roku. To optymistyczna perspektywa dla popytu na produkty naftowe, która przełożyła się na wzrost ich cen.

Wsparciem dla drogiej ropy cały czas pozostają też ograniczenia w podaży surowca. Oprócz ostatnich zapowiedzi redukcji dostaw ze strony Arabii Saudyjskiej i Rosji, przed weekendem pojawiły się też problemy z wydobyciem w Libii. Lokalne protesty mogą zmniejszyć produkcję w tym kraju o 250 tys. baryłek dziennie, pogarszając i tak napięty już bilans popytu i podaży.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 17-23 lipca 2023:

Poniedziałek
•    Chiny – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja bazowa

Wtorek
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    Strefa euro – inflacja konsumencka

Czwartek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Piątek
•    Polska  - sprzedaż detaliczna
Program Partnerski ENERGIA PALIW

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: sprawdziły się spadkowe prognozy

e-petrol.pl: sprawdziły się spadkowe prognozy

W tym tygodniu koszt tankowania obu benzyn i oleju napędowego jest niższy niż w ubiegłą środę. Przecena nie dotyczy jednak średniej ceny autogazu na krajowych stacjach.

Sprytni złodzieje paliwa złapani na gorącym uczynku

Sprytni złodzieje paliwa złapani na gorącym uczynku

Kryminalni z gnieźnieńskiej komendy zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 21 i 24 lat z gminy Żnin, którzy kradli tablice rejestracyjne, a następnie posługiwali się nimi w czasie tankowania paliwa, za które nie płacili.

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym

Ruch Huti w Jemenie, wspierany przez Iran, przeprowadził ataki na dwa statki na Morzu Czerwonym, w tym tankowiec naftowy - poinformował rzecznik wojskowy Huti, Yahya Saree.

ExxonMobil ma siódmy projekt wydobycia ropy naftowej w Gujanie

ExxonMobil ma siódmy projekt wydobycia ropy naftowej w Gujanie

ExxonMobil kontynuuje intensywne inwestycje w Gujanie, planując nowy projekt, którego uruchomienie ma nastąpić w 2029 roku. Dzięki niemu potencjał wydobywczy Gujany w zakresie ropy naftowej ma przekroczyć 1,4 mln baryłek dziennie (bbl/d).

Współpraca w dziedzinie ładowania pojazdów elektrycznych w Europie

Współpraca w dziedzinie ładowania pojazdów elektrycznych w Europie

TotalEnergies i SSE tworzą spółkę joint venture w celu rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Japonia reaguje na niedobory paliw lotniczych

Japonia reaguje na niedobory paliw lotniczych

Japonia planuje zwiększyć produkcję i import paliwa lotniczego, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony linii lotniczych w związku z boomem turystycznym - wynika z projektu rządowego przedstawionego we wtorek.