e-petrol.pl: koniec maja z podwyżkami na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw mieliśmy do czynienia z odwróceniem tendencji spadkowej. Na szczęście podwyżki nie były duże, a początek czerwca może przynieść stabilizację cen na poziomach zdecydowanie niższych niż przed rokiem.

Polski rynek paliw jest coraz bardziej uzależniony od importu produktów naftowych. Według najnowszych statystyk Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, w I kwartale tego roku niemal co drugi litr diesla (44 proc.) i co trzeci benzyny (29 proc.) musieliśmy sprowadzić z zagranicy. To powoduje, że trendy cenowe ze światowych rynków jeszcze szybciej i wyraźniej mogą przekładać się na sytuację na stacjach w Polsce.

Nieznaczne obniżki w rafineriach

Hurtowe ceny paliw na przełomie maja i czerwca nie zmieniały się istotnie. W porównaniu z poprzednim piątkiem metr sześcienny 95-oktanowej benzyny potaniał o 52,80 zł i średnio w oficjalnych cennikach rafinerii kosztuje dzisiaj 5147,40 zł. Podrożał za to olej napędowy, którego cena na przestrzeni tygodnia wzrosła o 15,20 zł. Diesel jest przez producentów wyceniany aktualnie na 4898,80 zł/metr sześcienny.

Na stacjach płacimy więcej

W ostatnich dniach maja detaliczne ceny paliw poszły w górę i za tankowanie 95-oktanowej benzyny kierowcy płacili średnio 6,52 zł/l, czyli 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy podrożał o 4 grosze do poziomu 6,10 zł/l i była to pierwsza podwyżka cen tego paliwa od początku lutego tego roku. Spadki były kontynuowane jedynie w przypadku autogazu, który potaniał o 2 grosze i średnio za litr LPG płacimy w tym tygodniu 2,95 zł.

Choć koniec maja przyniósł zwyżkę cen paliw, to średnie ceny benzyny, diesla i LPG na polskich stacjach w maju były wyraźnie niższe w porównaniu z kwietniem. Benzyna 95 kosztowała średnio 6,54 zł/l czyli potaniała o 23 grosze w porównaniu do kwietnia. W przypadku autogazu, który kosztował przeciętnie 2,99 zł/l spadek wyniósł 9 gr/l. Największą przecenę widać na oleju napędowym. W maju wg notowań e-petrol.pl, litr tego paliwa kosztował 6,17 zł, a to oznacza aż 50-groszowy spadek ceny średniej. Niższe ceny paliw okazały się korzystne dla operatorów detalicznych, których marże wzrosły w porównaniu z kwietniem, szczególnie w przypadku benzyn. Na litrze benzyny 95 marża detaliczna wyniosła 19 groszy, na dieslu 9 groszy, a na autogazie 33 grosze.

Na początku czerwca spodziewamy się stabilizacji cenowej na stacjach. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 6,49-6,61 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,07-6,19 zł/l a dla autogazu 2,92-2,99 zł/l.Amerykańskie finanse chwilowo uratowane

W czwartek udało się sfinalizować procedurę senacką odnośnie ustawy o maksymalnym zadłużeniu USA na poziomie 31,4 mld USD. W konsekwencji oddala się widmo niewypłacalności państwa, co mogłoby zadziałać negatywnie dla światowych rynków finansowych – tym samym mamy do czynienia z chwilą oddechu i zastrzykiem optymizmu, co już widoczne jest w cenach surowca. 

Skoro problemy Stanów Zjednoczonych wydają się chwilowo załagodzone, uwaga inwestorów skupi się na spotkaniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, w tym Rosji, zwanych łącznie OPEC+, które nastąpi 4 czerwca. Dalsze redukcje wydobycia OPEC+ po poprzedniej niespodziewanej obniżce o 1,16 mln baryłek dziennie w kwietniu byłyby argumentem za zwyżką cen ropy. Według prognoz agencji Reutera i banków, takich jakHSBC i Goldman Sachs dalsze cięcia produkcji są mało prawdopodobne – choć saudyjski minister ds. naftowych sugerował, że zmiana jest możliwa. 

Za brakiem zmian będzie zapewne optować Rosja, której zależy na większej swobodzie w kształtowaniu własnej polityki produkcyjnej. W kontekście globalnych zdolności przerobowych sekretarz generalny OPEC Haytham al-Ghais podkreślił konieczność zwiększania możliwości rafineryjnych krajów członkowskich, co ma pomóc sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty ropopochodne, a przykładem tego może być  uruchomienie rafinerii Al Zour w Kuwejcie, Dangote w Nigerii i Jazan w Arabii Saudyjskiej.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 5 – 11 czerwca 2023:

Poniedziałek
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
 • Strefa Euro - inflacja producencka
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku
Wtorek
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • Strefa Euro - sprzedaż detaliczna
Środa
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • USA - bilans handlu zagranicznego
Czwartek
 • Polska - Boże Ciało - dzień wolny
 • Japonia - Produkt Krajowy Brutto
 • Strefa Euro - Produkt Krajowy Brutto
Piatek
 • Chiny - inflacja PPI

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Brytyjskie sankcje dla firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Cztery firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały objęte brytyjskimi sankcjami za naruszenie pułapów cenowych ustalonych dla rosyjskiej ropy.

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Warszawa podpisała umowę na 12 sztuk autobusów elektrycznych

Zarząd Transportu Miejskiego podpisał umowę z firmą Solaris na zakup 12 sztuk 18-metrowych autobusów elektrycznych. Inwestycja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

Arabia Saudyjska obniży ceny głównego gatunku ropy naftowej dla Azji

W styczniu 2024 r. Arabia Saudyjska po raz pierwszy od siedmiu miesięcy obniży cenę ropy naftowej - odmiany Arab Light dostarczanej do Azji.

Astana zmniejszy wydobycie

Astana zmniejszy wydobycie

Ministerstwo Energii Kazachstanu podkreśliło, że kraj wywiąże się ze wszystkich zobowiązań zatwierdzonych na ostatnim spotkaniu OPEC+. Na początku 2024 r. Kazachstan będzie produkował 1,468 mln baryłek ropy dziennie.

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Zagrożona przyszłość planów spółki Orlen Synthos Green Energy

Tygodnik ‘’Polityka’’ podał, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy.

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ wprowadza nowe ograniczenia

Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) przyłączyła się do uchwały zakazującej transferu ropy ze statku na statek na pełnym morzu. W ten właśnie sposób działa ‘’flota cieni’’ przewożąca rosyjską ropę.