e-petrol: czy jest szansa na kolejne obniżki?

6 złotych za litr diesla? Taka perspektywa coraz częściej sugerowana jest przez media, lubiące pisać o "psychologicznych granicach" cen paliw. Czy to jednak możliwe?

Na razie na rynku międzynarodowym nie ma szans na szybkie i dynamiczne odbicie cen w górę. To może oznaczać, że także i na stacjach w Polsce ceny będą mogły być niższe. Przynajmniej o kilka groszy w dół zejść mogą średnie zarówno dla benzyn, jak i oleju napędowego.

Jakie zmiany w rafineriach?

W porównaniu z cenami z ubiegłej soboty zmiany średnich cen rafineryjncyh są zwyżkowe, jednak nie należy oczekiwać, że z tego powodu radykalnemu odwróceniu ulegnie tendencja spadkowa na stacjach paliw. W obecnym tygodniu mieliśmy jedynie trzy zmiany cen hurtowych, a prognozy na kolejne dni są ponownie spadkowe. Aktualnie metr sześc. benzyny 98-oktanowej kosztuje 5485 zł, czyli o 97 zł więcej niż w ostatni weekend. W cenach benzyny 95-oktanowej zwyżka w analogicznym okresie to 66 zł, a cena wynosi 5070 zł/m sześc. Wzrost w cenie diesla przekroczył 87 zł, a cena metra sześc. to 4881 zł. O blisko 105 zł natomiast podrożał metr sześc. oleju opałowego, kosztujący aktualnie 3915 zł.

Ceny nadal mogą być niższe

Według dzisiejszych prognoz portalu e-petrol.pl można spodziewać się dalszego ciągu spadków na krajowych stacjach. Benzyna 98-oktanowa między 15 i 21 maja może kosztować 6,98-7,13 zł/l. Benzyna Pb95 natomiast ulokuje się w przedziale 6,40-6,52 zł/l. 

W przypadku oleju napędowego widełki obejmujące większość stacji to 6,10-6,22 zł/l, jednak warto pamiętać, że na niektórych stacjach już da się zauważyć poziomy cenowe poniżej 6 zł za litr. Do zejścia ceny średniej poniżej tej bariery sporo nam jednak jeszcze brakuje i nie należy takiej zmiany oczekiwać w najbliższych dniach. W przypadku autogazu większość cen powinna mieścić się w przedziale 2,98-3,06 zł/l.


Nieudana próba odbicia na rynku naftowym

W pierwszej części mijającego tygodnia na rynku naftowym w Londynie obserwowaliśmy kontynuację wzrostów zapoczątkowanych jeszcze przed weekendem. Lokalne maksima cenowe ropa Brent ustanowiła w środę, kiedy płacono za nią nawet 77,60 USD/bbl. Jednak w kolejnych dniach nastroje na giełdach naftowych pogorszyły się i w piątkowe przedpołudnie baryłka surowca w Londynie była tańsza niż na zamknięciu ubiegłego tygodnia - można ją było kupić za mniej niż 75 dolarów.

Próba odbicia na rynku ropy została zahamowana, bo perspektywy dla globalnej gospodarki wyglądają coraz mniej optymistycznie. Rosnące stopy procentowe w USA powodują ciągłe problemy sektora bankowego za oceanem. W tym tygodniu niepokój wśród inwestorów wzbudził regionalny bank PacWest Bancorp, który w związku ze spadkiem depozytów musiał prosić Fed o wsparcie w zakresie płynności, a jego akcje straciły w czwartek na wartości aż 23 proc. W Stanach rozpoczęła się też dyskusja na temat zwiększenia limitu zadłużenia administracji, która bez tego może mieć już od czerwca problem z regulowaniem swoich zobowiązań. Rozczarowują też Chiny, których gospodarka cały czas nie może nabrać oczekiwanego po zniesieniu epidemicznych obostrzeń rozpędu.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 maja 2023:

Poniedziałek
•    Polska – inflacja CPI

Wtorek
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – PKB
•    Polska – inflacja bazowa
•    Strefa euro – PKB
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    Japonia – PKB
•    Strefa euro – inflacja konsumencka

Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Niemcy – inflacja producencka

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Rompetrol zainwestuje 6,5 mln USD w remont zbiorników

Rompetrol zainwestuje 6,5 mln USD w remont zbiorników

Rumuńska spółka Rompetrol Rafinare zainwestowała 6,5 ​​mln USD (5,9 mln euro) w modernizację dwóch zbiorników w parku magazynowym swojej rafinerii Petromidia Navodari w Rumunii.

Nowa stacja paliw w województwie lubelskim

Nowa stacja paliw w województwie lubelskim

Sieć Moya poinformowała, że od poniedziałku w województwie lubelskim działa kolejna własna stacja obsługowa ze sklepem typu convenience oraz konceptem kawiarnianym.

Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

Rosja wyśle mniej ropy ze swoich portów

W grudniu planowany załadunek ropy z zachodnich portów Federacji Rosyjskiej zmniejszy się o 6 proc. w porównaniu z listopadem, kiedy to wolumen wyniósł 1,9 mln baryłek dziennie.

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Azjatyckie rafinerie są spokojne po decyzji OPEC+

Kraje Bliskiego Wschodu wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec nabywców azjatyckich, dlatego odbiorcy surowca z tego regionu nie muszą obawiać się negatywnych konsekwencji porozumienia producentów.

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja chce zwiększyć eksport diesla

Rosja planuje do końca 2023 roku zwiększyć eksport oleju napędowego o ponad jedną czwartą – podała agencja Bloomberg.

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Petrobras przecenia paliwo lotnicze

Brazylijska państwowa firma naftowa Petrobras obniżyła średnią cenę paliwa do silników odrzutowych, które sprzedaje dystrybutorom o około 6 proc. taniej, wynika z danych ze strony internetowej firmy.