e-petrol.pl: okres świąteczny niestety z wyższymi cenami benzyny

Mijający tydzień - związany z licznymi wyjazdami Polaków na Święta Wielkanocne - stał się czasem wyraźnej podwyżki najpopularniejszego paliwa dla aut osobowych.

Ostatnia decyzja OPEC+ o zwiększeniu ograniczeń produkcyjnych spowodowała dynamiczną zmianę na plus w cenach ropy. To niestety nie wróży dobrze cenom paliw także i na polskim rynku detalicznym.

Rafinerie korygują cenniki

Zwyżki w cennikach rafineryjnych dotyczyły w tym tygodniu wszystkich typów paliw. Benzyna Pb98 kosztuje obecnie 5829 zł/m sześc., a więc o ponad 89 zł więcej niż w miniony weekend. W przypadku benzyny 95-oktanowej dzisiejsza cena średnia wyniosła 5448 zł/m sześc., czyli o ponad 47 zł więcej niż w sobotę. Diesel sprzedawany jest aktualnie po 5408 zł/m sześc., a więc o około 75 zł na metrze sześc. drożej wobec wyników z weekendu. O 21 zł podrożał także olej opałowy, sprzedawany po blisko 4427 zł/m sześc.
Prognozy niestety na plus dla paliw podstawowych

W okresie między 10 i 16 kwietnia ceny benzyny Pb98 na większości stacji ulokują się w przedziale 7,35-7,47 zł/l. Najpopularniejsza 95-oktanowa benzyna będzie natomiast kosztować 6,75-6,89 zł/l. Tańszy od benzyny pozostanie olej napędowy, dla którego spodziewany przedział cenowy to 6,72-6,83 zł/l. Paliwem, które wyłamuje się z podwyżkowego trendu, jest autogaz - paliwo to może kosztować w kolejnym tygodniu 3,05-3,12 zł/l.Decyzja OPEC+ wsparciem dla drogiej ropy

Kluczowe znaczenie dla wydarzeń na rynku naftowym w tym tygodniu miała zaskakująca decyzja OPEC+ z ostatniej niedzieli o dalszym obniżeniu wydobycia w ramach producenckiej grupy. W reakcji na te doniesienia notowania surowca na giełdzie w Londynie w trakcie poniedziałkowej sesji wyraźnie wzrosły i znalazły się w okolicach 85 dolarów. W kolejnych dniach cena ropy Brent ustabilizowała się na tym wysokim poziomie i na zamknięciu wczorajszej sesji, kończącej krótszy przedświąteczny tydzień, baryłka surowca na londyńskiej giełdzie była wyceniana na 85,12 USD.

Decyzja OPEC+ o zmniejszeniu od maja produkcji o kolejne 1,16 mln baryłek, łącznie z obowiązującą już redukcją o pół miliona baryłek, wprowadzoną wcześniej jednostronnie przez Rosję, istotnie ograniczy globalną podaż surowca przed wakacjami. Według Saudyjczyków, którzy w ramach tego ruchu zmniejszą swoje wydobycie o 500 tys. baryłek, to działania zapobiegawcze, które mają zapewnić stabilność na rynku ropy. Producencka grupa obawia się, że perspektywy dla popytu na paliwa naftowe mogą być gorsze niż jeszcze niedawno szacowano, a potwierdza to choćby obserwowany niedawno kryzys sektora bankowego, który w połowie marca przełożył się na spadek cen ropy do poziomów nienotowanych od kilkunastu miesięcy.

Pierwsza reakcja rynku naftowego na decyzje OPEC+ była zdecydowana, a instytucje finansowe szybko zaktualizowały w górę swoje prognozy dla cen surowca na ten rok, podnosząc je w okolice trzycyfrowych poziomów. W kolejnych dniach nie zobaczyliśmy jednak kontynuacji zwyżkowej tendencji. Inwestorzy spróbują teraz na spokojnie ocenić, na ile te zmiany, które wejdą w życie za kilka tygodni, mogą zaburzyć równowagę pomiędzy popytem i podażą na ropę naftową.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.plKalendarium najważniejszych wydarzeń na 10-16 kwietnia 2023:

Wtorek
•    Chiny – inflacja konsumencka

Środa
•    USA – inflacja konsumencka
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Chiny – bilans handlu zagranicznego
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja producencka

Piątek
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa

Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

e-petrol.pl: ryzyko wyższych cen wciąż realne

W tym tygodniu wyraźnie podrożały na polskim rynku benzyny. Tego rodzaju zmiany możliwe są jeszcze w kolejnych dniach, a na rynku międzynarodowym coraz głośniej mówi się o czynnikach mogących podbić ceny ropy. To zapewne nie będzie obojętne dla paliw w naszym kraju.

W 2023 roku przybyło stacji paliw

W 2023 roku przybyło stacji paliw

Polska Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) poinformowała, że w minionym roku liczba stacji paliw w Polsce wyniosła 7 915 wobec 7 898 punktów na koniec 2022 r. Liderem pozostał oczywiście Orlen, który w swoich barwach miał 1 929 stacji.

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Szczegóły w sprawie wypłaconych zaliczek przez OTS z Grupy Orlen

Biuro prasowe płockiego koncernu poinformowało Polską Agencję Prasową, że Orlen Trading Switzerland (OTS), wypłaciła od maja 2023 r. około 1,6 mld zł zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń, które trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował.

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

MOL uruchomił pilotażową instalację zielonego wodoru

W rafinerii Dunaj na Węgrzech MOL uruchomił pilotażową instalację do produkcji zielonego wodoru o mocy 10 MW. Podano, że jest to obecnie największa instalacja w regionie Europy Centralnej i Wschodniej.

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Orlen ma napędzać transformację energetyczną

Dzień po ogłoszeniu Ireneusza Fąfary nowym szefem Orlenu w liście do pracowników zachęcał ich on do współpracy przy stworzeniu Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i będzie napędzał transformację energetyczną.

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC spodziewa się latem wysokiego zapotrzebowania na paliwo

OPEC w swoim kwietniowym raporcie przewiduje wysokie zużycie produktów naftowych w miesiącach letnich, a już w drugim kwartale wzrośnie globalny popyt na paliwo lotnicze.