e-petrol.pl: przecena na stacjach wyhamuje

W ostatnich dniach marca na detalicznym rynku paliw obserwowaliśmy dalszy spadek cen. Ponownie przecena najbardziej widoczna była w przypadku diesla, który od początku lutego systematycznie odrabia straty do 95-oktanowej benzyny. W nadchodzącym tygodniu spadkowy trend na stacjach może się jednak odwrócić.

Olej napędowy na stacjach tanieje nieprzerwanie od początku lutego i jego cena spadła od tego czasu o 90 groszy. Benzyna w porównaniu z początkiem lutego jest aktualnie tańsza jednie o 6 groszy, co powoduje, że wyraźnie zmniejszyła się różnica w cenie pomiędzy tymi paliwami. Aktualnie wynosi ona jedynie 13 groszy na korzyść benzyny, a jeszcze na początku listopada ubiegłego roku sięgała 1,36 zł na litrze paliwa.

Benzyna drożeje w rafineriach

Proces zbliżania się detalicznych cen benzyny i oleju napędowego będzie kontynuowany, bo na rynku hurtowym w tym tygodniu zobaczyliśmy już odwrócenie relacji cenowej pomiędzy tymi paliwami. Benzyna kosztuje dzisiaj 5384,00 zł/metr sześcienny i jest o 122,40 zł droższa niż przed tygodniem. Olej napędowy potaniał w tym czasie o niecałe 60 złotych i aktualnie metr sześcienny tego paliwa kosztuje 5327,00 zł.

Na horyzoncie koniec obniżek na stacjach

Na stacjach kolejny tydzień z rzędu mocno potaniał olej napędowy. Detaliczna cena tego paliwa spadła o 14 groszy do poziomu 6,75 zł/l. Mniej za tankowanie płacili też kierowcy samochodów z silnikiem benzynowym, bo 95-oktanowna odmiana benzyny kosztowała średnio 6,62 zł/l. To spadek o 6 groszy w porównaniu z poprzednim tygodniem. Tańszy, ale jedynie o grosz, był też autogaz z aktualną średnią ceną na poziomie 3,14 zł/l.

Nasze prognozy dla detalicznego rynku paliw na pierwszy tydzień kwietnia uwzględniają m.in. odbicie notowań ropy na światowych giełdach i zakładają zatrzymanie przeceny na stacjach w Polsce. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw na najbliższe dni wyglądają następująco: 6,62-6,74 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 6,70-6,82 zł/l, a dla autogazu 3,08-3,15 zł/l.Bliżej 80 USD za baryłkę

W tym tygodniu cena baryłki ropy Brent odrabiała straty z tygodnia poprzedzającego, kiedy to rynki szokowały doniesienia o problemach kolejnych banków po obydwu stronach Atlantyku. Na zwyżki wpływać mogły stymulująco wiadomości o problemach podażowych związane z zawieszeniem przesyłu około 450 tys. baryłek dziennie (czyli pół procenta światowych dostaw ropy), z regionu irackiego Kurdystanu przez rurociąg biegnący z północnych pól naftowych Kirkuku do Turcji. Wprawdzie ten problem wydaje się mieć charakter czasowy i porozumienie między władzami kurdyjskiej autonomii, Bagdadu i Ankary może być niebawem wypracowane, ale obawy powstałe z tego tytułu zadziałały na rynki.

Zaskoczeniem w mijającym tygodniu była także informacja o poziomie zapasów w USA – ich poziom, z wyłączeniem rezerwy strategicznej, w tygodniu zakończonym 24 marca spadł aż o 7,5 miliona baryłek, czyli 1,6 proc., do 473,7 miliona baryłek - podała Energy Information Administration. To niespodzianka nie tylko ze względu na skalę zmiany, ale nawet na jej kierunek, bowiem oczekiwano niewielkiej zwyżki poziomu.

Kończący się tydzień może także być zapamiętany ze względu na decyzję Rady Unii Europejskiej – przyjęła ona bowiem rozporządzenie określające normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Zgodnie z nowym prawem po 2035 roku będą mogły być rejestrowane nowe pojazdy ze 100 proc. redukcją emisji dwutlenku węgla – co może oznaczać poważną zmianę w kwestii zapotrzebowania na węglowodory i oznaczać kolejny etap strukturalnej zmiany w globalnej polityce energetycznej.

W przyszłym tygodniu ważną informacją może być rezultat spotkania OPEC+ odnośnie polityki wydobycia w kolejnym miesiącu. Według doniesień agencji Reutera OPEC+ na poniedziałkowym spotkaniu prawdopodobnie utrzyma kształt istniejącego porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia ropy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 3 – 10 kwietnia 2023:

Poniedziałek
 • Japonia - indeks PMI dla przemysłu
 • Chiny - indeks PMI dla przemysłu
 • Francja - indeks PMI dla przemysłu
 • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
 • USA - indeks PMI dla przemysłu fin.
Wtorek
 • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
 • USA - zamówienia na dobra trwałego użytku 
Środa
 • Niemcy - zamówienia w przemyśle
 • Niemcy - indeks PMI dla usług
 • Strefa Euro - indeks PMI dla usług
Czwartek
 • Niemcy - produkcja przemysłowa
 • USA - liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
Piątek
 • kraje zachodniego chrześcijaństwa - Wielki Piątek, dzień wolny od pracy
 • USA - zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.