e-petrol.pl: diesel na stacjach zauważalnie tanieje

Obawy dotyczące podwyżek cen na stacjach w związku z obowiązującym od ubiegłej niedzieli unijnym embargiem na produkty naftowe z Rosji okazały się nieuzasadnione. Co więcej, olej napędowy nawet potaniał, a impuls do przeceny dała sieć największego detalisty w kraju, wdrażając 20-groszową obniżkę cen tego paliwa.

Uspokajające zapewnienia ze strony branży paliw o dobrym przygotowaniu do odcięcia się od dostaw z Rosji potwierdziły się i w mijającym tygodniu nie notowaliśmy gwałtownych zmian cen. W hurcie paliwa są nieznacznie tańsze niż na początku lutego, a na stacjach niższe ceny na dystrybutorach widzą kierowcy tankujący olej napędowy.

Umiarkowana przecena w rafineriach

Zmienność cen na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach była ograniczona, z lekką przewagą obniżek. W porównaniu do początku lutego 95-oktanowa benzyna potaniała o 104,60 zł i jej średnia cena wynosi aktualnie 5301,00 zł/metr sześcienny. Notowania diesla spadły w tym samym okresie o 233 złote i 1.000 litrów tego paliwa jest dzisiaj wyceniane na 5804,60 zł. Drożejąca ropa naftowa i utrzymująca się słabość złotówki w relacji do dolara może jednak w najbliższych dniach odwrócić tę korzystną dla kierowców tendencję.Na stacjach zaskakująca obniżka cen oleju napędowego

Kierowców, którzy obawiali się wzrostu kosztów tankowania w związku z unijnym zakazem importu paliw z Rosji, zmiany na stacjach mogły w tym tygodniu pozytywnie zaskoczyć. Wyraźnie potaniał olej napędowy, który po 11-groszej obniżce kosztuje w tym tygodniu średnio 7,54 zł/l. Serię podwyżek przerwał też autogaz i zanotowaliśmy pierwszy w tym roku spadek detalicznych cen LPG. Litr tego paliwa potaniał o 2 grosze i jego aktualna cena na stacjach to 3,23 zł. Na poziomie z ubiegłego tygodnia pozostały notowania 95-oktanowej benzyny, która w detalu kosztuje 6,68 zł/l.

Prognozy dla detalicznego rynku paliw na najbliższe dni nadal są optymistyczne. Przewidywane przedziały dla poszczególnych gatunków paliw na kolejny tydzień lutego wyglądają następująco: 6,60-6,71 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla oleju napędowego 7,44-7,56 zł/l, a dla autogazu 3,17-3,25 zł/l.


Ropa naftowa odrabia straty

Notowania ropy Brent, która poprzedni tydzień kończyła poniżej 80 dolarów, dzisiaj przed południem zbliżają się do poziomu 87 dolarów.

W ostatnich dniach duży wpływ na sytuację na rynku naftowym miały obawy o stabilność dostaw surowca. W pierwszej połowie tygodnia uwaga inwestorów koncentrowała się na trzęsieniu ziemi z epicentrum w rejonie tureckiego miasta Gaziantep, które doprowadziło do wstrzymania prac terminala naftowego Ceyhan oraz na ograniczeniach w wydobyciu na norweskim złożu Johan Sverdrup, wynikających z problemów technicznych z systemem chłodzenia. Przed weekendem argumentów za kontynuacją wzrostu dostarczyła rosyjska zapowiedź ograniczenia marcowego wydobycia o pół miliona baryłek.


Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 lutego 2023:

Wtorek
•    Japonia – PKB
•    Polska – PKB
•    Strefa euro – PKB
•    USA – inflacja konsumencka

Środa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Japonia – bilans handlu zagranicznego
•    USA – inflacja producencka

Piątek
•    Polska – decyzja S&P w sprawie ratingu

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Rynek paliw Polsce w latach 2022 i 2023 przechodził dynamiczne zmiany, dlatego w najnowszej edycji Raportu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji, analiz cenowych i prognoz na rok 2024. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2022/2023

Pozostałe aktualności

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Inwestycje w czeskiej rafinerii Orlenu

Unipetrol z Grupy Orlen buduje instalację odzysku ciepła w zakładzie produkcyjnym w Kralupach nad Wełtawą.

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Kazachstan przedłuża zakaz eksportu

Zakaz eksportu paliw z Kazachstanu transportem drogowym został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Aktywa Lukoila w Bułgarii mogą zostać sprzedane

Lukoil dokona przeglądu swojej strategii dotyczącej rafinerii w Burgas i innych aktywów w Bułgarii i możliwe, że finalnie wystawi je na sprzedaż.

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

USA nie skorzystają na niskich cenach ropy

Z przyczyn technicznych władze USA mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać spadających cen surowców w celu uzupełnienia wyczerpanych rezerw – podała agencja Bloomberg.

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

W poniedziałek dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Jak uzyskać dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom. Ministerstwo zachęca, aby zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i przetestować jego możliwości.