e-petrol: szansa na niższe ceny

W nadchodzącym tygodniu zobaczymy niższe ceny wszystkich paliw - to skutek dużych przecen na rynku hurtowym w ostatnich kilku dniach, ale przede wszystkim umocnienia złotówki wobec dolara amerykańskiego.

W ostatnich dniach mieliśmy odczuwalną przecenę na rynku naftowym - te zmiany zapewne w najbliższym czasie odbiją się także na hadnlu paliwowym w naszym kraju. Już widać je wyraźnie w cennikach rafineryjnych i zapewne w kolejnych dniach nastąpi przeniesienie tendencji na ceny w detalu.

Rafinerie obniżają ceny

Aktualne ceny paliw w porównaniu z poziomem z ubiegłego weekendu są wyraźnie niższe. Benzyna 98-oktanowa kosztuje 6391 zł/m sześc, co oznacza spadek o 271 zł. Benzyna Pb95 ma dzisiaj średnią cenę 5691 zł/m sześc., czyli o 261 zł mniej niż w sobotę. Spadki na dieslu mają skalę 386 zł/m sześc, a cena tego paliwa wynosi 6599 zł/m sześc. W przypadku oleju opałowego można mówić o obniżce o 292 zł/m sześc. do poziomu 5300 zł/m sześc.

Prognozy przynoszą wytchnienie

Skala zmian, jakie mogą pojawić się na rynku detalicznym jest duża. W okresie między 21 i 27 listopada 2022 spodziewamy się, że średnia cena Pb98 ulokuje się na poziomie 7,24-7,37 zł/l, a benzyny 95 między 6,49 i 6,61 zł/l. Wyraźna zmiana dotyczyć może cen oleju napędowego, który powinien kosztować 7,64-7,81 zł/l. Jedynie w przypadku autogazu zmiana cen będzie niewielka - średnia cena tego paliwa wyniesie 2,96-3,05 zł/l.



Ropa Brent poniżej 90 dolarów

Ostatnie dni na rynku naftowym przyniosły przecenę, która sprowadziła notowania ropy na giełdzie w Londynie poniżej poziomu 90 dolarów za baryłkę. Inwestorów coraz bardziej niepokoi sytuacja epidemiczna w Chinach, która może negatywnie odbić się na popycie na produkty naftowe.

Baryłka ropy Brent, która na zamknięciu poprzedniego tygodnia kosztowała blisko 96 dolarów, systematycznie traci na wartości i dzisiaj przed południem można było ją kupić za niecałe 90 dolarów.

Notowaniom surowca ciążą obawy o kondycję chińskiej gospodarki, która będzie musiała zmierzyć się z kolejną falą epidemii koronawirusa. Władze w Pekinie niedawno poluzowały co prawda epidemiczne obostrzenia, skracając m.in. o dwa dni kwarantannę dla osób z kontaktu z zarażonym i przyjezdnych, ale wobec rosnącej liczby przypadków COVID-19 u progu sezonu grypowego, te decyzje niewiele zmienią i Chiny może czekać kolejne koronawirusowe spowolnienie. To zły prognostyk dla popytu na ropę naftową, szczególnie w połączeniu z postępującym zacieśnieniem polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Ryzyko mocnego hamowania globalnej gospodarki, przynajmniej chwilowo, zepchnęło na drugi plan problemy z podażą surowca. Ograniczenia w wydobyciu wdrożone przez OPEC+ oraz wchodzące w życie już trzy tygodnie unijne embargo na morskie dostawy surowca z Rosji, to jednak ciągle aktualne problemy, które powinny ograniczać przestrzeń do przeceny na rynku naftowym.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 21-27 listopada 2022:

Poniedziałek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu
•    USA - indeks PMI dla przemysłu
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Japonia - indeks PMI dla przemysłu

Piątek
•    Niemcy – PKB
Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

W gminach gdzie nie ma samochodów elektrycznych powstaną ładowarki

W gminach gdzie nie ma samochodów elektrycznych powstaną ładowarki

Firma Powerdot poinformowała, że buduje stacje ładowania w gminach wiejskich, w których albo jeszcze w ogóle nie zarejestrowano aut elektrycznych, albo są to dopiero pierwsze egzemplarze.

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuela wraca do sprzedaży ropy za kryptowaluty

Wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA chce zwiększyć wykorzystanie cyfrowej waluty w sprzedaży ropy i paliw w związku z powrotem amerykańskich sankcji naftowych.

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman chce zwiększyć wydobycie węglowodorów

Oman planuje do końca roku wystawić na aukcji kilka bloków naftowo-gazowych na szelfie Morza Arabskiego, powiedział szef Ministerstwa Energii Salim al-Awfi. Przetargi na nowe obszary wydobywcze mają się odbywać co roku.

Repsol rozpoczyna produkcję paliw odnawialnych w Kartagenie

Repsol rozpoczyna produkcję paliw odnawialnych w Kartagenie

Hiszpańska firma podała w komunikacie, że nowy zakład ma zdolność produkcyjną rocznie 250 tys. ton paliw odnawialnych z odpadów, takich jak zużyty olej kuchenny.

Orlen chce przesłuchania byłego zarządu

Orlen chce przesłuchania byłego zarządu

Nowy zarząd Orlenu zwrócił się do prokuratury o zbadanie zarzutów wobec byłych członków zarządu i rady nadzorczej spółki, dotyczących ich działania wbrew jej interesom – poinformowało w poniedziałek Radio Zet.

Zatrzymany za kradzież rozbójniczą na stacji paliw

Zatrzymany za kradzież rozbójniczą na stacji paliw

Policjanci z Rybnika zatrzymali 40-latka, który ukradł ze stacji paliw papierosy oraz artykuły spożywcze, a następnie zaatakował pracownicę stacji benzynowej, która chciała go ująć.