e-petrol.pl: ceny paliw bez dużych zmian

Sytuacja cenowa na rynku paliw przed kolejnym listopadowym długim weekendem nie uległa dużym zmianom. Jednak kierowcy, bardziej niż aktualnymi cenami na stacyjnych pylonach, mogli w ostatnich dniach interesować się medialnymi spekulacjami na temat końca działania tarczy antyinflacyjnej – powrót do normalnych stawek VAT będzie oznaczał duże podwyżki dla tankujących.

Aktualna detaliczna cena 95-oktanowej benzyny jest tylko o 10 proc. wyższa niż przed rokiem. W dużo gorszej sytuacji są kierowcy tankujący olej napędowy, bo tu wzrost cen na przestrzeni roku przekracza 30 proc. Te różnice mogą się jednak szybko powiększyć. Jeśli od nowego roku paliwa znów będą opodatkowane 23-procentową stawką VAT, to ich cena wzrośnie o około złotówkę.

Obniżki w rafineriach

Kombinacja taniejącej ropy naftowej i umocnienia złotówki w relacji do dolara na hurtowym rynku paliw w Polsce w ostatnich dniach przełożyła się na spadek cen. W przypadku 95-oktanowej benzyny przecena nie wystarczyła do tego, aby w pełni zniwelować skutki ubiegłotygodniowych podwyżek i notowania tego paliwa, które wynoszą dzisiaj 5965,00 zł/metr sześc., są 45 złotych ponad poziomem z początku listopada. Olej napędowy w porównaniu z początkiem miesiąca potaniał w rafineriach o 191 złotych i kosztuje aktualnie 7084,00 zł/metr sześcienny. To najniższa cena diesla od ponad miesiąca.

Diesel tanieje kolejny tydzień z rzędu

Detaliczna cena oleju napędowego spada już od czterech tygodni. W ostatnich dniach obniżka wyniosła 5 groszy i litr diesla kosztuje średnio 7,91 zł. Więcej na stacjach płacą za to tankujący benzynę, bo 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała o 2 grosze i kosztuje średnio w Polsce 6,62 zł/l. W górę poszła też cena autogazu. Tu podwyżka wyniosła 3 grosze i litr LPG kosztuje 3,02 zł.

Nasza prognoza cen dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,58-6,69 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 7,81-7,94 zł/l dla oleju napędowego i 2,97-3,06 zł/l autogazu.


Chińskie lockdowny zaciążyły na cenowych wykresach

W ostatnich dniach najważniejsze doniesienia dla rynku pochodziły z Chin – informacje o rosnących wynikach zachorowalności na koronawirusa w aglomeracji kantońskiej powodują obawy o los popytu ze strony największego globalnego importera. Polityka zero-COVID przyćmiła tym samym chwilowo obawy o sytuację globalnej podaży w obliczu zbliżającego się terminu wejścia w życie embarga UE na rosyjską ropę, które może mocno odbić się na cenach zwłaszcza w Europie. 

W kwestiach podażowych warto też zwrócić uwagę na skutki decyzji OPEC+ z października o ograniczeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie. Dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Fatih Birol ocenił wczoraj, że decyzja państw członkowskich organizacji prowadzi do inflacji i być może należy ją powtórnie przemyśleć. Oczekuje się, że w krajach OPEC w czwartym kwartale 2022 r. wydobycie ropy OPEC spadnie do 28,6 mln bbl/d w porównaniu do 29,2 mln bbl/d w trzecim kwartale. Departament Energii USA podał, że w warunkach uruchamiającego się embarga wydobycie węglowodorów płynnych w Rosji spadnie do 10,8 mln bbl/d w IV kwartale z 10,9 mln bbl/d w III kwartale.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 14-20 listopada 2022:

Poniedziałek
  • Strefa Euro - produkcja przemysłowa

Wtorek

  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • Strefa Euro - bilans handlu zagraniczneg
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
  • USA - inflacja producencka

Środa

  • USA - ceny importu i eksportu
  • USA - wyniki sprzedaży detalicznej
  • USA - produkcja przemysłowa

Czwartek

  • Japonia  - bilans handlu zagranicznego 

Piątek

  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board

 

Mercure Warszawa Centrum, 24-25 kwietnia 2024

Pozostałe aktualności

Obowiązkowy system kaucyjny – apel organizacji branżowych

Obowiązkowy system kaucyjny – apel organizacji branżowych

Organizacje reprezentujące branżę producentów napojów (w tym wody, soki i piwa) oraz handel detaliczny popierają wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania po napojach, ale chcą opóźnienia w jego wprowadzeniu – nowym terminem miałby być styczeń 2026 r.

Ułatwienia dla korzystających z kart E100 na stacjach Moya

Ułatwienia dla korzystających z kart E100 na stacjach Moya

Międzynarodowy dostawca kart paliwowych i usług związanych z transportem - firma E100 poinformowała, że rozszerza współpracę z firmą Anwim S.A., operatorem ponad 450 stacji paliw Moya.

Rompetrol ze stratą w 2023 r.

Rompetrol ze stratą w 2023 r.

Rumuńska spółka Rompetrol Rafinare podała, że zakończyła ubiegły rok wstępną skonsolidowaną stratą netto w wysokości 270,5 mln USD (249,5 mln euro) w porównaniu z zyskiem netto w wysokości 90,3 mln USD w 2022 r.

Co wywołało ograniczenia wydobycia ropy w Rosji?

Co wywołało ograniczenia wydobycia ropy w Rosji?

Pod koniec ubiegłego roku Rosja oświadczyła, że pogłębi cięcia eksportu do 500 tys. baryłek dziennie w pierwszym kwartale 2024 r. – przy czym maj i czerwiec 2023 r. będą referencyjnymi poziomami eksportu dla obniżki.

Saudyjczycy kupili dystrybutora paliw w Chile

Saudyjczycy kupili dystrybutora paliw w Chile

Saudi Aramco przejęło chilijską spółkę Esmax Distribucion SpA, która jest największym sprzedawcą detalicznym paliw i smarów w Chile.

Dino Oil z nowym logotypem

Dino Oil z nowym logotypem

O możliwości wejścia na detaliczny rynek paliw spółki należącej do Dino mówi się od dłuższego czasu. W 2023 r. spółka Dino Oil rozpoczęła działalność rynkową, ale ograniczoną do zaopatrzenia centrum dystrybucyjnego w Łobzie.