Kontenery Ad-Blue SWIMER

e-petrol.pl: długi weekend bez ośmiu złotych za benzynę

Wprawdzie na wielu stacjach kolejna granica może być przełamana, jednak średnia ogólnopolska w tym tygodniu dla Pb95 nie przeskoczyła ponad 8 zł za litr i jest nawet o 1 grosz niższa niż w zeszłą środę.

e-petrol.pl: długi weekend bez ośmiu złotych za benzynę
Wprawdzie cena benzyn nieco wyhamowała w swoim podwyżkowym rajdzie, jednak olej napędowy podrożał od poprzedniego tygodnia o 23 grosze na litrze. Zgodnie z przewidywaniami potaniał natomiast autogaz – ta popularna alternatywa kosztuje dzisiaj 3,55 zł/l, czyli o 2 gr mniej niż tydzień temu.

Najtaniej w tym tygodniu można zatankować na Pomorzu (benzyna po 7,89 zł/l) oraz w województwie łódzkim (diesel za 7,69 zł/l). Rekordowo wysokie średnie wojewódzkie notowaliśmy dla benzyny na Podkarpaciu i Podlasiu (7,98 zł/l), a w przypadku oleju napędowego 7,77 zł/l płacą kierowcy w Małopolsce, na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Autogaz najtaniej sprzedawano w regionie świętokrzyskim (3,41 zł/l), a mieszkańcy Dolnego Śląska płacili za niego aż o 27 gr więcej.

Ceny w rafineriach nadal w górę

Wśród paliw w hurcie największa zwyżka dotyczy oleju opałowego - to paliwo od weekendu podrożało o niemal 218 zł na metrze sześc. do poziomu 6124,40 zł. W przypadku diesla od soboty mamy podwyżkę o prawie 95 zł. Metr sześc. tego paliwa kosztuje 7262,20 zł. W porównaniu z tym skokiem zmiana dla benzyny 95-oktanowej była umiarkowana. Dzisiejsza cena 7333,40 zł za metr sześc. jest jedynie o 19 zł wyższa niż w weekend. Jeśli choodzi o benzynę 98-oktanową, skok wyniósł 86 zł i cena tego paliwa to 8068,60 zł/m sześc.

Prognozy na długi weekend niezbyt optymistyczne

W kolejnych dniach spodziewamy się, że na wielu stacjach w okresie wzmożnego ruchu związanego z długim weekendem w okolicach święta Bożego Ciała ceny benzyny Pb95 będą wciąż utrzymywać się poniżej 8 zł/l. Ceny tego paliwa mogą znaleźć się w przedziale 7,92-8,05 zł. W przypadku benzyny 98-oktanowej zwyżki mogą spowodować, że na niektórych stacjach zapłacimy za to paliwo nawet ponad 8,65 zł/l. W przypadku cen diesla przewidujemy możliwość podwyżek - nawet do poziomu 7,87 zł/l. Jedynie dla autogazu oczekiwać można wyraźnej korekty w dół. Ceny LPG wyniosą 3,44-3,54 zł/l.Stabilizacja cen ropy na wysokim poziomie

Zwyżka cen ropy Brent wyhamowała, a kupujących zatrzymały okolice poziomu 125 dolarów. Notowania surowca na giełdzie w Londynie w ostatnich dniach nie mają jasno określonego kierunku zmian i wahają się w rejonie 120 dolarów.

Z jednej strony argumentów za wysokimi cenami na giełdach naftowych dostarczają problemy po stronie podaży surowca. Do znanych już wyzwań związanych z ograniczeniami w imporcie rosyjskiej ropy doszły w ostatnim czasie spadki wydobycia w Libii, która jest ważnym źródłem dostaw do Europy. Libijska produkcja, które jeszcze w zeszłym roku osiągała poziom 1,2 mln baryłek, obecnie ma sięgać jedynie około 100 tys. baryłek dziennie.

Relacja popytu i podaży na rynku naftowym nie jest jednak na tyle zła, żeby wzrost cen był kontynuowany i nie widzimy na razie próby ataku na tegoroczne maksima z początku marca. Do zahamowania zwyżki przyczyniają się niepewne perspektywy globalnej gospodarki, która musi mierzyć się z galopującą inflacją, a dodatkowe zagrożenie dla popytu na paliwa stanowi sytuacja epidemiczna w Chinach, gdzie znów pojawiają się nowe ogniska zachorowań na COVID-19. W próbie bicia cenowych rekordów na ryku ropy nie pomaga też spodziewana zmiana polityki monetarnej w USA, która może przekładać się na spowolnienie amerykańskiej gospodarki i umocnienie dolara.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 20-26 czerwca 2022:

Poniedziałek
•    Chiny – decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja producencka

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna

Czwartek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – tygodniowa zmiana zapasów ropy i paliw
Kontenery Ad-Blue SWIMER
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Rafineria OMV w Schwechat wróci do pełnej sprawności w III kwartale 2022 r.
Austriacki koncern poinformował, że poczyniono znaczne postępy w zakresie alternatywnego systemu dostaw paliw na rynek – spodziewane przywrócenie do pełnego wykorzystania zakładu w Schwechat jest planowane w drugiej połowie III kwartału 2022 r.
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
e-petrol.pl: wakacyjne wyjazdy najdroższe w historii
Rekordowo wysokie ceny paliw mogą zniechęcać w tym roku do dalekich wakacyjnych podróży. Kierowcy, którzy zdecydują się jednak na wyjazd, muszą się liczyć z tym, że za zatankowanie 50-litrowego baku będą musieli zapłacić blisko 400 złotych.
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Podatek od nieoczekiwanych dochodów producentów ropy naftowej i gazu
Brytyjski rząd wciąż „dopracowuje szczegóły” ogłoszonego w zeszłym miesiącu specjalnego podatku, który chce nałożyć na producentów ropy i gazu działających na Morzu Północnym.
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Amerykański producent ropy przyspiesza plan budowy czwartej platformy łupkowej
Producent ropy i gazu Hess Corp spodziewa się oddać w przyszłym miesiącu czwartą platformę wiertniczą w łupkach Bakken w Północnej Dakocie, powiedział w czwartek dyrektor generalny John Hess, co oznacza, że operatorzy dążą do większego wzrostu produkcji w kontekście bardzo wysokich cen ropy.
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Amerykańskie rafinerie kontra urzędnicy Bidena
Wiodące amerykańskie rafinerie spotkały się w czwartek z amerykańską sekretarz ds. energii Jennifer Granholm i innymi urzędnikami rządowymi na nadzwyczajnym spotkaniu na temat obniżenia rosnących cen paliw, które wywierają presję na amerykańskich konsumentów.
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
UE czeka na drugą dostawę wenezuelskiej ropy
Do Wenezueli płynie już drugi tankowiec, aby przyjąć 2 miliony baryłek ropy naftowej (DCO) i przetransportować ją do Europy. Dostawcą surowca jest wenezuelska PDVSA, a ładunek może być dostarczony już pod koniec czerwca.