Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa
Na Stacji Paliw. Magazyn branżowych inspiracji

e-petrol: OPEC+ nie zaskoczył

e-petrol.pl
2022-01-05 / 13:55
e-petrol: OPEC+ nie zaskoczył

Na polskich stacjach w pierwszym notowaniu tego roku widzimy niewielkie obniżki cen wszystkich paliw oprócz 98-oktanowej benzyny.

Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany z ostatnich tygodni, wynikające ze zmiany poziomów opodatkowania paliwa na krajowym rynku, dzisiejsze spadki wyglądają skromnie, jednak na rynku międzynarodowym także nie widać mocnych impulsów "na minus".

W rafineriach na plus

Rafinerie nie zmieniały cen zbyt często w ostatnich dniach - wynika to przede wszystkim z zawieszenia na okres noworoczny publikacji notowań na rynkach zachodnioeuropejskich, które są wyznacznikiem dla cen także w krajowym hurcie paliw. Porównując aktualny poziom cen z ostatnim notowaniem ubiegłego roku (31 XII) - a więc mamy zmianę w górę o 27 zł dla benzyny Pb95, która kosztuje dzisiaj średnio 4472 zł/m sześc. Nieco mocniej drożeje olej napędowy sprzedawany dzisiaj w średniej cenie 4640,20 zł/m sześc. - od ubiegłego piątku jest to zwyżka o blisko 64 zł na metrze sześc. W cenach średnich oleju opałowego zwyżka przekroczyła 42 zł na metrze sześc. i aktualnie to paliwo kosztuje 3334,20 zł/m sześc.

Po ile zatankujemy w kolejnych dniach?

W okresie od 10 do 16 stycznia 2022 spodziewamy się ulokowania cen Pb98 na poziomie 5,97-6,09 zł/l, a benzyny 95-oktanowej w widełkach 5,69-5,80 zł/l. Zmiana dla oleju napędowego może uplasować ceny tego paliwa w przedziale 5,74-5,86 zł/l. Zmiana spadkowa dotyczyć może natomiast autogazu, dla którego prognozujemy ceny 3,09-3,17 zł/l.
OPEC+ nie zmienia polityki, ropa drożeje

Początek 2022 roku na giełdzie naftowej w Londynie przynosi wzrost notowań surowca. Obie tegoroczne sesje ropa Brent kończyła na plusie, a jej baryłka w środowe popołudnie kosztuje ponad 80 dolarów. Wsparciem dla wysokich cen surowca są poprawiające się perspektywy dla popytu na paliwa naftowe, które były jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję OPEC+ o utrzymaniu dotychczasowej polityki wydobycia.

Producencka grupa na spotkaniu 4 stycznia br. potwierdziła obowiązujący plan, zgodnie z którym zwiększy w lutym dzienne wydobycie o 400 tys. baryłek. W ocenie jej analityków poprawiły się fundamenty rynku naftowego, bo wpływ wariantu Omikron koronawirusa na popyt na paliwa będzie niewielki i krótkotrwały. Jeszcze w grudniu czarne scenariusze OPEC mówiły o tym, że w styczniu i lutym 2022 r. nadpodaż surowca może sięgać 2-3 mln baryłek dziennie. Nowe przewidywania nadal zakładają co prawda, że wydobycie będzie przekraczać popyt, ale skala nadwyżki wyniesie już tylko od 0,8 do 1,3 mln baryłek dziennie.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 10-16 stycznia 2022:

Środa
•    Chiny – inflacja konsumencka
•    USA - inflacja konsumencka

Czwartek
•    USA – inflacja producencka

Piątek
•    Wielka Brytania – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa
•    USA – sprzedaż detalicznaPoprzednie komentarze
e-petrol.pl: stabilizacja na stacjach w oczekiwaniu na tarczę 2.0

e-petrol.pl: stabilizacja na stacjach w oczekiwaniu na tarczę 2.0

2022-01-14

Drugi tydzień stycznia nie przyniósł dużych zmian na detalicznym rynku paliw w P...

e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach

e-petrol.pl: bez większych zmian na stacjach

2022-01-12

Drugi tydzień nowego roku nie przynosi znaczących zmian w cennikach stacji paliw...

e-petrol: OPEC+ nie zaskoczył

e-petrol: OPEC+ nie zaskoczył

2022-01-05

Na polskich stacjach w pierwszym notowaniu tego roku widzimy niewielkie obniżki ...

e-petrol.pl: paliwa wyraźnie droższe niż przed rokiem

e-petrol.pl: paliwa wyraźnie droższe niż przed rokiem

2021-12-31

Końcówka roku przynosi nieznaczne spadki na stacjach benzynowych, ale na przestr...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.