Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
GRAFFICO Rebranding Stacji Paliw

e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

e-petrol.pl
2021-11-10 / 13:28
e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliw na polskim rynku potwierdza niestety obawy z ostatnich dni - długi weekend będzie czasem droższych wyjazdów, a wizja podwyżek w kolejnych dniach jest bardzo realna.

Wprawdzie na rynku międzynarodowym mamy do czynienia ze sporą zmiennością, ale nie ma jak na razie mowy o trwałej i znaczącej przecenie, a więc i na naszym rynku nie powinniśmy liczyć na zmianę w dół dla żadnego z paliw.

Po ile paliwa sprzedawane są w hurcie?

W przypadku benzyny 98-oktanowej pojawiła się w porównaniu z cenami z ubiegłego czwartku zmiana spadkowa wynosząca aż 53,40 zł na metrze sześc. Średnia tego paliwa wynosi dzisiaj 5101 zł/m sześc. W tym samym czasie benzyna Pb95 w hurcie potaniała jedynie o 4,80 zł i sprzedawana jest po 4876 zł/m sześc. W przypadku średnich destylatów mamy natomiast zmianę wzrostową. Diesel kosztuje dzisiaj 4964,6 zł/m sześc. czyli o 9 zł więcej niż w miniony czwartek, a w przypadku oleju opałowego zmiana w tym okresie wyniosła 37,40 zł na metrze sześc. - do poziomu 3402 zł.

Wciąż bez sześciu złotych za litr

Wprawdzie na polskich stacjach ceny benzyny i diesla coraz częściej przebijają psychologiczną sześciozłotową granicę, jednak średnia ogólnopolska tych paliw nadal pozostaje poniżej tego wyniku. W tym tygodniu średnia dla Pb95 i oleju napędowego w notowaniu e-petrol.pl wyniosła 5,99 zł za litr. Dzieje się to przy zdecydowanym zmniejszeniu marż operatorów stacyjnych. W przypadku benzyny 98-oktanowej mamy zmianę w górę do poziomu 6,26 zł/l. Autogaz również podrożał wyraźniej - bo aż o 5 gr na litrze - do poziomu 3,26 zł/l. Biorąc pod uwagę sytuację na polskim rynku, a także możliwość utrudnienia importu z kierunku wschodniego związanego z kryzysem na granicy z Białorusią - trudno spodziewać się spadków cen LPG.

Jakie prognozy na kolejne dni?

W okresie między 12 i 19 listopada spodziewamy się, że średnia cena benzyny Pb98 wyniesie 6,26-6,39 zł/l, a dla benzyny 95-oktanowej przewidujemy ceny na poziomie 5,99-6,14 zł/l. Również dla cen diesla spodziewana jest zwyżka do poziomu 5,99-6,16 zł. Średnia cena LPG na polskim rynku w omawianym okresie znajdzie się w przedziale 3,23-3,31 zł/l.
Ropa naftowa znowu drożeje

Po ubiegłotygodniowej przecenie na rynku naftowym nie ma już prawie śladu. Notowania surowca na giełdzie w Londynie powróciły dzisiaj w rejon 85 dolarów i baryłka ropy Brent, która na zamknięciu ubiegłego tygodnia była wyceniana na 82,74 USD, w środę w południe kosztowała 84,57 US USD.

Ubiegłotygodniowa decyzja OPEC+ w sprawie utrzymania dotychczasowego tempa zwiększania wydobycia rzutuje na sytuację na rynku naftowym.  Przy rosnącym popycie na paliwa, który według szacunków zbliża się już do poziomów sprzed pandemii w rejonie 100 mln baryłek dziennego zapotrzebowania, ograniczenia w produkcji sięgające kilku milionów baryłek, przekładają się na deficyt podaży i są wsparciem dla wysokich cen ropy. Argumentów za wzrostem notowań surowca w ostatnich dniach dostarczają też decyzje amerykańskiego Kongresu w sprawie akceptacji wartego bilion dolarów planu inwestycji w infrastrukturę w Stanach oraz mocna podwyżka grudniowych cen ropy wprowadzona przez Saudi Aramco. Według agencji Bloomberg, azjatyccy klienci saudyjskiego koncernu pomimo wyższych cen i tak zamierzają odebrać całość zakontraktowanych wolumenów, co potwierdza duże zapotrzebowanie na paliwa.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 listopada 2021 r:

Poniedziałek
•    Japonia – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Strefa euro – PKB
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    Strefa euro – inflacja konsumencka

Czwartek
•    USA – indeks Fed z Filadelfii

Piątek
•    Polska – przeciętne wynagrodzenie

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny nadal na wysokich poziomach

e-petrol.pl: ceny nadal na wysokich poziomach

2021-12-01

Choć w ostatnich dniach ropa naftowa drastycznie taniała, przecena z rynku międz...

e-petrol.pl: może być taniej na stacjach

e-petrol.pl: może być taniej na stacjach

2021-11-26

Ostatnie dni pokazują, że mamy realną szansę pożegnać 6-złotowy poziom cen na st...

e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

2021-11-24

Zaledwie tydzień temu po raz pierwszy w historii średnie, ogólnopolskie ceny ben...

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

2021-11-19

Na hurtowym rynku paliw po raz pierwszy od wielu tygodni mamy do czynienia z obn...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.