Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
GRAFFICO Rebranding Stacji Paliw

e-petrol.pl: paliwa znów najdroższe w historii

e-petrol.pl
2021-10-15 / 11:28
e-petrol.pl: paliwa znów najdroższe w historii

Tydzień temu ceny paliw w na polskich stacjach benzynowych mogły wywołać konsternację u wielu kierowców. Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez e-petrol.pl w minioną środę wynika, że wszystkie gatunki podrożały i ustanowiły swoje historyczne rekordy. Przyglądając się jednak cenom w sprzedaży hurtowej, z całą pewnością możemy powiedzieć, że wieloletnie maksima cenowe na stacjach już wkrótce zostaną pobite.

Średnia cena benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wynosiła w tym tygodniu 5,89 zł za litr, to o odpowiednio 4 i 10 groszy więcej, niż w ubiegłym tygodniu.  Podwyżka po raz pierwszy od dawna objęła cenę benzyny bezołowiowej 98 – która podrożała średnio w Polsce o 10 gr na litrze i kosztowała 6,09 zł. Podrożał także autogaz o 8 gr na litrze, ustanawiając swój nowy historyczny rekord cenowy na poziomie 3,11 zł. W przypadku tego ostatniego paliwa podwyżki wynikają z dużej podaży paliwa i trudności z zaspokojeniem rynku przez importerów.

To, w jakich cenach będziemy tankować samochody w przyszłym tygodniu, będzie zależało od ruchów cen w polskich rafineriach, a te – jak wynika z analiz e-petrol.pl – na przestrzeni ostatnich kilku dni bardzo wzrosły i ponownie ustanowiły swoje historyczne rekordy. Dziś benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio w sprzedaży hurtowej 4802,60 zł/1000 litrów, to o 68 zł więcej niż tydzień temu. Olej napędowy podrożał bardziej, bo dziś jego cena wynosi przeciętnie 4914,40 zł, co oznacza, że cena metra sześciennego wzrosła o 1,73 proc,. czyli o  83,40 zł na litrze.

Takie ruchy cenowe w rafineriach muszą przenieść się na stacje tankowania, gdyż sprzedawcy detaliczni ograniczyli już do minimum swoje marże i nie mają w praktyce żadnego pola mnewru. Kierowcy już od tego weekendu mogą spodziewać się wyraźnych korekt cen na pylonach stacji paliw. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 5,90-6,03 zł za litr, po tyle samo może być oferowany diesel. Autogaz na skutek zawirowań podażowych nadal będzie drożał w przyszłym tygodniu. Wg analiz e-petrol.pl średnia cena litra LPG powinna wynieść od 3,11 do 3,20 zł za litr.


Podwyżki cen ropy raczej nieuniknione

W ostatnim czasie – mimo chwilowych korekt – tendencja zwyżkowa na rynku naftowym pozostaje trwała. Ostatni raz podobne poziomy cen pojawiały się w roku 2014. W obecnej sytuacji ograniczeń podaży przez kraje OPEC+, która może potrwać do kwietnia, perspektywa poprawy zaopatrzenia pozostaje „niedopełniona”.  Międzynarodowa Agencja Energii zasugerowała wczoraj, że zwiększenie popytu na ropę do końca roku sięgać może 500 tys. baryłek dziennie w sytuacji zwyżki zapotrzebowania m.in. na cele grzewcze tej zimy. To z kolei sugeruje możliwość dalszej zmiany zwyżkowej w cenach surowca. W tej sytuacji interesująco brzmią deklaracje rosyjskiego wicepremiera Aleksandra Nowaka, że Rosja może zwiększyć wydobycie ropy, jeśli rynek będzie potrzebował dodatkowych wolumenów. Aktualnie kraj ten wydobywa 9,9 mln baryłek dziennie – co wynika z limitów, jakie przyjął w ramach OPEC+, ale jego historyczne maksimum produkcyjne to 11,3-11,4 mln baryłek dziennie. 

W ostatnich dniach za ciekawostkę można uznać zaskoczenie, jakie wynikało z poziomu zapasów w USA, które ogłosiła wczoraj Energy Information Administration. Tamtejsze rezerwy ropy wzrosły o 6,1 mln baryłek, choć spodziewano się spadku o 0,5 mln baryłek. Zdaniem EIA zapasy benzyny spadły o 1,96 mln baryłek, co także było sporym zaskoczeniem dla rynku.

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 18-22 października 2021 r.:

Poniedziałek
  • Chiny - Produkt Krajowy Brutto
  • USA - produkcja przemysłowa
Środa
  • Japonia - bilans handlu zagranicznego 
  • Wielka Brytania - inflacja
Czwartek
  • USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym
  • USA - indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
Piątek
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu wst.
  • strefa euro - indeks PMI dla przemysłu wst.
  • USA - indeks PMI dla przemysłu wst.
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

e-petrol.pl: ceny paliw nie przestają rosnąć

2021-11-24

Zaledwie tydzień temu po raz pierwszy w historii średnie, ogólnopolskie ceny ben...

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

e-petrol.pl: na stacjach padły rekordy cenowe, ale jest szansa na przecenę

2021-11-19

Na hurtowym rynku paliw po raz pierwszy od wielu tygodni mamy do czynienia z obn...

e-petrol.pl: ponad 6 złotych za benzynę i diesla

e-petrol.pl: ponad 6 złotych za benzynę i diesla

2021-11-17

Podwyżki detalicznych cen paliw zdają się nie mieć końca, a do widoku ponad 6 zł...

e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

e-petrol.pl: czekając na ''szóstkę''

2021-11-10

Ostatnie notowanie detalicznych cen paliw na polskim rynku potwierdza niestety o...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.