Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

e-petrol.pl
2021-09-03 / 10:50
e-petrol.pl: autogaz znowu mocno drożeje

Początek września nie przyniósł poprawy sytuacji kierowców i koszty tankowania utrzymują się na wysokim poziomie. Powód do zmartwień mają szczególnie posiadacze samochodów z instalacją LPG, bo cena autogazu znowu ruszyła mocno w górę i jest na najwyższym poziomie od 2012 r.

Cena autogazu jest już tylko 10 groszy poniżej najwyższego poziomu zanotowanego przez e-petrol.pl od początku prowadzenia zestawienia detalicznych cen paliw w Polsce. Cenowy rekord w najbliższych tygodniach może zostać pobity, bo cały czas utrzymują się ograniczenia w imporcie LPG do Polski.

Paliwa w hurcie coraz droższe

Na przełomie sierpnia i września w oficjalnych cennikach rafinerii dominowały podwyżki. W ich efekcie benzyna 95-oktanowa na początku nowego miesiąca kosztowała ponad 4 500 zł/metr sześcienny, a olej napędowy ponad 4 300 zł/metr sześc. Dzisiaj benzyna bezołowiowa 95 jest w hurcie droższa o 23 złote niż w ubiegły piątek i średnio w rafineriach trzeba za nią zapłacić 4 478,60 zł za 1 000 litrów. Olej napędowy na przestrzeni tygodnia podrożał o 41,60 zł i aktualnie jest wyceniany na 4 319,60 zł/metr sześcienny.

Tankowanie autogazu najdroższe od 9 lat

Stabilizacja cen benzyn, niewielkie podwyżki w przypadku diesla i skokowy wzrost cen autogazu – tak w skrócie można opisać początek września na detalicznym rynku paliw w Polsce. Na ubiegłotygodniowym poziomie – 5,73 zł/l - utrzymała się cena benzyny 95-oktanowej. Olej napędowy podrożał o 2 grosze i tankowanie tego paliwa to średnio w Polsce wydatek rzędu 5,44 zł/l. Litr autogazu kosztuje aż 2,77 zł i jest to 8-groszowy wzrost w skali tygodnia. Ostatni raz tak wysokie ceny przy dystrybutorze tankujący to paliwo widzieli w 2012 r., kiedy zanotowaliśmy historyczny rekord cen LPG w notowaniach e-petrol.pl wynoszący 2,87 zł/l.

Niestety pierwsze dni szkoły nie przyniosą poprawy sytuacji kierowców. Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na kolejny tydzień września zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,69-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,40-5,51 zł/l oraz 2,76-2,82 zł/l dla autogazu.

OPEC nie zaskoczył

W ostatnich dniach wydarzeniem, które skupiło emocje na rynku naftowym było posiedzenie Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową, która razem z sojusznikami w ramach OPEC+ planuje utrzymać tempo zwiększania surowcowej produkcji w kolejnych miesiącach. W lipcu po sporze z przedstawicielami Zjednoczonych Emiratów Arabskich udało się wypracować konsensus, w myśl którego comiesięczne zwiększanie produkcji ropy wynosić będzie 0,4 mln baryłek dziennie - do końca tego roku. Zaskoczenia zatem nie było, chociaż pojawiały się sugestie, że organizacja powinna przyspieszyć znoszenie ograniczeń w odpowiedzi na poprawę globalnego popytu.

Problemem tymczasowo może pozostawać uderzenie huraganu Ida w USA, który spowodował unieruchomienie 13 proc. zdolności rafineryjnych USA - czyli około 2,3 mln baryłek dziennie - jak oceniał Departament Energii USA. W obliczu problemów, o jakich słychać na wschodnim wybrzeżu USA, kraj będzie przez kolejne tygodnie zmagał się z konsekwencjami uderzenia żywiołu. Dzisiaj poznamy jeszcze informacje o ilości czynnych wiertni w USA, co może być ważną wskazówką odnośnie perspektywy rynku naftowego w USA w kolejnych tygodniach.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6 - 12 września 2021 r.:

Poniedziałek
  • USA - Święto Pracy - dzień wolny
  • Niemcy - zamówienia w przemyśle
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Niemcy i produkcja przemysłowa
Środa
  • USA - przesunięta tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
Czwartek
  • Niemcy - bilans handlu zagranicznego
  • USA - przesunięta tygodniowa zmiana zapasów paliw wg EIA
Piątek
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ''98'' za ponad 6 złotych

e-petrol.pl: ''98'' za ponad 6 złotych

2021-10-13

W połowie października podwyżki cen paliw na stacjach zdają się nie mieć końca, ...

e-petrol.pl: ceny paliw szybują w kierunku historycznych rekordów

e-petrol.pl: ceny paliw szybują w kierunku historycznych rekordów

2021-10-08

Jesień tego roku będzie kojarzyła się kierowcom w Polsce z historycznymi podwyżk...

e-petrol.pl: diesel i autogaz rekordowo drogie

e-petrol.pl: diesel i autogaz rekordowo drogie

2021-10-06

Szybujące w górę ceny ropy naftowej powodują, że przyjeżdżający na stacje kierow...

e-petrol.pl: historyczne rekordy na stacjach coraz bliżej

e-petrol.pl: historyczne rekordy na stacjach coraz bliżej

2021-10-01

Tegoroczny wrzesień będzie się źle kojarzył kierowcom, bo koszty tankowania rosł...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.