Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa

e-petrol.pl: sytuacja cenowa na stacjach bez zmian

e-petrol.pl
2021-05-28 / 11:11
e-petrol.pl: sytuacja cenowa na stacjach bez zmian

Od początku kwietnia mamy do czynienia ze stabilizacją cen benzyny i oleju napędowego w Polsce i ostatnie dni maja nie przyniosły zmiany tej sytuacji. Tankowanie wszystkich gatunków paliw kosztuje tyle samo co przed tygodniem

W notowaniu detalicznych cen paliw e-petrol.pl olej napędowy nieprzerwanie od 10 tygodni kosztuje 5,19 zł/l. Tyle samo za diesla płaciliśmy w ostatnim tygodniu maja 2019 r., a cena 95-oktanowej benzyny była wtedy niższa jedynie o 1 grosz.

W rafineriach nieduże podwyżki

Hurtowe ceny paliw w ostatnich dniach odrabiały straty z ubiegłego tygodnia i w cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki. Ich skala nie była jednak duża i benzyna bezołowiowa 95 od ubiegłego piątku podrożała o 40,60 zł. Metr sześcienny tego paliwa w rafineriach jest dzisiaj średnio wyceniany na 4082,20 zł. Diesel kosztuje 4068,60 zł/metr sześcienny i jest o 22,60 zł droższy niż przed tygodniem.

Tydzień bez historii na stacjach

Koszty tankowania pod koniec maja nie zaskoczyły kierowców, bo detaliczne ceny wszystkich paliw pozostały na poziomach sprzed tygodnia i za tankowanie 95-oktanowej benzyny płacimy średnio w Polsce 5,26 zł/l. Litr oleju napędowego to wydatek rzędu 5,19 zł, a autogaz kosztuje średnio 2,36 zł/l.

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw na początek czerwca zakłada dalszą stabilizację na stacjach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 5,18-5,29 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,13-5,24 zł/l oraz 2,32-2,38 zł/l dla autogazu.
Surowiec zbliża się do 70 USD za baryłkę

Ostatnie dni to czas, w którym pojawia się sporo doniesień i plotek odnośnie ewentualnych decyzji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, czyli grupy znanej jako OPEC+, która ma 1 czerwca ustalić kształt poziomów wydobycia na kolejny miesiąc. Według ustalonych harmonogramów w czerwcu zamierzone jest przywrócenie produkcji 700 tys. baryłek dziennie. Zmiana tej wartości byłaby dla rynków sporym zaskoczeniem.

Ważną informacją z ostatnich dni jest także wznowienie negocjacji między Iranem a Stanami Zjednoczonymi, które mogłyby doprowadzić do zniesienia sankcji nałożonych na Iran i uniemożliwiających wyeksportowanie wydobytej ropy. Wprawdzie powrót nawet 1,5 mln baryłek ropy dziennie na rynek światowy mógłby odbić się na poziomach cen, jednak zdaniem części analityków prawdopodobne jest, że w miarę przywracania normalnego popytu po luzowaniu ograniczeń w większości gospodarek Zachodu, zmiana ta nie będzie szczególnie widoczna, a ryzyko nadpodaży jest niewielkie.

Nadal jednak - mimo zmian zwyżkowych - nie sposób obwieszczać końca pandemii i powrotu do rynkowej normalności, bowiem chociażby w gospodarce Indii da się odczuć konsekwencje trudnej do opanowania odmiany COVID-19 i co za tym idzie - osłabienie zapotrzebowania tamtejszego rynku na produkty paliwowe.

Oprac. Grzegorz Maziak, Jakub Bogucki e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 31 maja - 6 czerwca 2021 r:

Poniedziałek
  • Wlk. Brytania - Wiosenne Święto Bankowe - dzień wolny
Wtorek
  • Japonia - indeks PMI dla przemysłu 
  • Niemcy - indeks PMI dla przemysłu
  • USA - raport ISM dla przemysłu
  • USA - indeks PMI dla przemysłu
Środa
  • USA - zmiana zapasów ropy wg API - przesunięta
Czwartek
  • USA - zmiana zapasów ropy wg EIA - przesunięta
  • Niemcy - indeks PMI dla usług
  • strefa euro - indeks PMI dla usług
Piątek
  • strefa euro - sprzedaż detaliczna
  • USA - zamówienia w przemyśle
Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: benzyna i LPG odczuwalnie drożeją

e-petrol.pl: benzyna i LPG odczuwalnie drożeją

2021-07-21

W dzisiejszym badaniu cen na polskich stacjach realizowanym przez e-petrol.pl po...

e-petrol.pl: od droższego tankowania (na razie) nie będzie wakacji...

e-petrol.pl: od droższego tankowania (na razie) nie będzie wakacji...

2021-07-16

W kolejnym tygodniu wyjeżdżający na wakacje samochodem nie będą mieć zapewne wie...

e-petrol.pl: ceny autogazu mocno w górę

e-petrol.pl: ceny autogazu mocno w górę

2021-07-14

Ceny autogazu na stacjach, które do tej pory skutecznie broniły się przed podwyż...

e-petrol.pl: niespodziewana obniżka cen diesla

e-petrol.pl: niespodziewana obniżka cen diesla

2021-07-09

Aż do początku lipca musieli czekać kierowcy na pierwszy w tym roku spadek cen o...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.