Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software
Lotos Paliwa

e-petrol.pl: benzyna coraz droższa

e-petrol.pl
2021-04-09 / 11:26
e-petrol.pl: benzyna coraz droższa

Kierowcy cały czas czekają na prawdziwą wiosnę i pierwsze w tym roku obniżki cen paliw na stacjach. W najbliższych dniach mogą liczyć co najwyżej na wiosenne temperatury, bo paliwa na stacjach raczej nie potanieją.

Tańsza ropa, której notowania wyraźnie oddaliły się od tegorocznych szczytów z pierwszej połowy marca, i obserwowane od początku kwietnia dynamiczne umocnienie złotówki w relacji do dolara, nie przekładają się jeszcze na spadek kosztów tankowania. Jest jednak spora szansa, że w drugiej połowie miesiąca w końcu zobaczymy pierwsze w tym roku obniżki na stacjach.

W hurcie już taniej

W porównaniu z przedświątecznymi notowaniami, ceny paliw w rafineriach spadły i dzisiaj metr sześcienny benzyny bezołowiowej jest tańszy niż w ostatni czwartek o 68,20 zł a oleju napędowego o 42 złote. Benzyna aktualnie kosztuje w hurcie średnio 4058,40 zł/metr sześcienny a 1 000 litrów diesla to wydatek rzędu 3977,60 zł.

Benzyna kontynuuje wzrostową serię

Cena 95-oktanowej benzyny rośnie na stacjach nieprzerwanie od początku lutego. W mijającym tygodniu tankowanie tego paliwa podrożało o kolejne 4 grosze i litr popularnej „95-tki” kosztuje już 5,25 zł. Cena oleju napędowego w notowaniu e-petrol.pl nie zmieniła się i za diesla od trzech tygodni płacimy 5,19 zł/l. Jedynym paliwem, które tanieje, jest autogaz, ale podobnie jak przed tygodniem obniżka była zaledwie jednogroszowa i tankowanie LPG to aktualnie wydatek rzędu 2,57 zł/l.

Nasza prognoza dla detalicznego rynku paliw na nadchodzący tydzień zakłada stabilizację cen na wysokich poziomach. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw to: 5,20-5,31 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,13-5,24 zł/l oraz 2,52-2,58 zł/l dla autogazu.
OPEC i zapasy w USA zadecydowały o kształcie notowań ropy

W tym tygodniu ropa zachowywała się stosunkowo przewidywalnie, głównie za sprawą „wyjaśnienia się” polityki luzowania ograniczeń produkcyjnych Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników, znanych jako OPEC +. Od maja rozpocznie się proces powiększania swobód eksportowych - w pierwszym miesiącu o 350 tys. baryłek dziennie, a 750 tys. w kolejnych dwóch miesiącach. Dodatkowym czynnikiem poprawy podaży może być rezygnacja Arabii Saudyjskiej z dodatkowych dobrowolnych cięć w wysokości 1 miliona baryłek dziennie. Czynnikiem wspierającym także perspektywę poprawy dostępności surowca mogą także być rezultaty rozmów mocarstw globalnych z Iranem – chodzi o przywrócenie porozumienia nuklearnego i zniesienie sankcji nałożonych na ten azjatycki kraj.

Dla rynku istotne było z pewnością także doniesienie z USA, że rezerwy benzyn zamiast minimalnie rosnąć o 0,1 mln baryłek – jak prognozowali tamtejsi analitycy – wzrosły o ponad 4 mln baryłek, co obudziło obawy o stan  paliwowego popytu w USA w okresie letniego sezonu najwyższego zużycia. To może być pokłosiem koronawirusowych lockdownów i wynikającego stąd ograniczenia potrzeb potencjalnych tankujących. To kolejny dowód na spustoszenie, jakie pandemia powoduje w amerykańskiej gospodarce.

Oprac. Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl 

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 12 – 18 kwietnia 2021 r:

Poniedziałek
  • strefa euro - sprzedaż detaliczna
Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego 
  • Wlk. Brytania - produkcja przemysłowa
  • USA - inflacja konsumencka
Środa
  • strefa euro - produkcja przemysłowa
  • USA - ceny importu i eksportu
Czwartek
  • USA - sprzedaż detaliczna
Piątek
  • strefa euro - bilans handlu zagranicznego
  • Chiny - produkcja przemysłowa


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: majówka ze stabilnymi cenami paliw

e-petrol.pl: majówka ze stabilnymi cenami paliw

2021-04-30

Ceny kontraktów na ropę naftową w końcówce kwietnia rosły po danych o zapasach s...

e-petrol.pl: dobra wiadomość dla tankujących autogaz

e-petrol.pl: dobra wiadomość dla tankujących autogaz

2021-04-28

W ostatnich dniach kwietnia sytuacja cenowa na stacjach pozostaje stabilna, a je...

e-petrol.pl: pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny

e-petrol.pl: pierwsza w tym roku obniżka cen benzyny

2021-04-23

Na stacjach paliw w ostatnich dniach obserwujemy stabilizację cen paliw. W mijaj...

e-petrol.pl: stabilizacja trwa

e-petrol.pl: stabilizacja trwa

2021-04-21

Druga połowa kwietnia przynosi zaledwie symboliczne zmiany cen na stacyjnych pyl...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.