Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

e-petrol.pl
2020-09-11 / 10:55
e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

Przyglądając się obniżkom cen paliw w rafineriach od początku września można było oczekiwać także spadków cen na stacjach, te jednak nie nastąpiły. Trend spadkowy wydaje się jednak mieć charakter trwały, a to oznacza, że w najbliższym czasie kierowcy mogą spodziewać się w końcu upragnionej korekty cen paliw na stacjach.

W ciągu ostatniego tygodnia spadły średnie ceny hurtowe wszystkich gatunków paliw, oferowanych w polskich rafineriach. Liderem spadków okazał się olej napędowy, który potaniał o 87 zł na 1000 litrów, to obniżka o 2,64 proc. W przypadku benzyny 95 i 98 obniżki były mniejsze - ok. 1,5-1,9 proc., co przełożyło się na spadki odpowiednio 55 i 70 zł. Dziś benzyna bezołowiowa 95 kosztuje przeciętnie w polskich rafineriach 3398,80 zł netto, za diesel trzeba zapłacić przeciętnie 3203,80 zł netto, i widać, że z tygodnia na tydzień różnica w cenie obu paliw się zwiększa, dochodząc prawie do 200 zł.  Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że od najblższej soboty do wtorku benzyny w sprzedaży hurtowej potanieją nieznacznie. Zarówno w PKN Orlen, jak i w Grupie Lotos na niewielkie obniżki mogą także liczyć odbiorcy oleju napędowego. 

Zazwyczaj koniec lata to czas taniejącej benzyny i początek podwyżek cen diesla – w tym roku jednak to wciąż benzyna jest droższa od oleju napędowego, a różnica w cenach hurtowych w porównaniu do września 2019 jest ogromna. Przed rokiem w rafineriach benzyna była droższa o blisko 530 zł, a olej napędowy kosztował ponad 900 zł więcej niż dziś. Wówczas też oba gatunki paliw na polskich stacjach były oferowane po 4,99 zł/l.  W tym roku nie dość, że mamy inną relację benzyny do diesla, to rynek detaliczny odczuwa również skutki kwietniowego lockdownu. W konsekwencji stacje paliw nie przenoszą tak dynamicznie obniżek hurtowych cen paliw na pylony, korzystając z wyższych niż przeciętnie poziomów marż, co jest szczególnie widoczne w przypadku oleju napędowego.

Szansa na spadki cen paliw

Kierowcy tankujący swoje samochody w tym tygodniu mogli nie zauważyć zmian cen na pylonach stacji paliw, bowiem korekcyjnie podrożała jedynie benzyna bezołowiowa 95. Są jednak szanse, aby w przyszłym tygodniu trend spadkowy tak widoczny od początku września w sprzedaży hurtowej, w końcu dotarł także na stacje.  

Według prognoz e-petrol.pl średnia cena najpopularniejszej benzyny 95 w przyszłym tygodniu powinna mieścić się w przedziale 4,41-4,52 zł/l. Właściciele samochodów z silnikami Diesla mogą płacić za litr oleju napędowego ok. 4,30-4,40 zł. Niespodzianki nie będą mieć natomiast tankujący autogaz, który od dłuższego czasu kosztuje średnio 1,99 litr – z analizy e-petrol.pl wynika, że cena tego paliwa na razie będzie wciąż stabilna i powinna mieścić się w przedziale 1,96-2,03.
Mocna przecena na rynku naftowym

W mijającym tygodniu na giełdzie naftowej w Londynie obserwowaliśmy systematyczny spadek cen ropy, który sprowadził notowania surowca poniżej poziomu 40 dolarów. Ostatni raz tak tanio baryłkę ropy Brent można było kupić w czerwcu tego roku. Tygodniowe minimum na poziomie 39,31 USD zostało ustanowione w trakcie dnia w środę. W czwartek kilkudniowa spadkowa seria zostało przerwana, ale odbicie miało krótkotrwały charakter i dzisiaj przed południem cena baryłki znów znalazła się poniżej poziomu 40 dolarów.

Uwaga inwestorów na rynku naftowym w ostatnich dniach koncentruje się na perspektywach dla popytu na paliwa, które są mniej optymistyczne niż jeszcze kilka tygodni temu. Słabsze dane z USA, które pokazują spadek zapotrzebowania na produkty naftowe czy zapowiedziana na początku tego tygodnia przez Saudyjczyków obniżka cen ropy dla klientów z Azji napędzają przecenę na giełdach naftowych. Niepokój budzi też wzrost liczby wykrytych przypadków COVID-19 na świecie, a pogłębić mogły go w ostatnich dniach doniesienia o czasowym wstrzymaniu przez koncern farmaceutyczny AstraZeneca testów szczepionki na koronawirusa w związku z wykryciem groźnych skutków ubocznych u jednego z pacjentów. Ta firma, współpracująca z naukowcami z uniwersytetu Oxford, była jednym z faworytów globalnego wyścigu o opracowanie szczepionki.


Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 14-20 września 2020 r:

Poniedziałek
•    Japonia – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska – inflacja konsumencka
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – decyzja ws. stóp procentowych

Czwartek
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: stabilnie na stacjach

e-petrol.pl: stabilnie na stacjach

2020-09-16

Zgodnie z prognozami e-petrol.pl podwyżki na stacjach wyhamowały, ale kierowcy n...

e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

2020-09-11

Przyglądając się obniżkom cen paliw w rafineriach od początku września można był...

e-petrol.pl: benzyna w górę

e-petrol.pl: benzyna w górę

2020-09-09

Drugi tydzień września nie przynosi znaczących zmian w cennikach stacji paliw. J...

e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

2020-09-04

Początek września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stac...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.