Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: wakacje nie przynoszą upragnionych obniżek cen paliw

e-petrol.pl
2020-07-24 / 11:21
e-petrol.pl: wakacje nie przynoszą upragnionych obniżek cen paliw

Widząc taniejącą ropę naftową na światowych giełdach i brak przełożenia się tej zmienności na obniżki cen paliw na stacjach, kierowcy mogą zastanawiać się, dlaczego ceny paliw nie reagują na obniżkę cen surowca ani tak szybko, ani w takiej samej skali. Tegoroczne wakacje polskim kierowcom upływają m.in.na obserwowaniu coraz wyższych cen paliw na pylonach stacji, a przyszły tydzień nie będzie w tym zakresie przełomowy, choć polscy producenci paliw mogą zdecydować się na obniżki w swoich cennikach hurtowych.

W rafineriach tydzień korekty cenowej

W polskich rafineriach 30 tydzień tego roku upłynął pod znakiem przeceny – zmiany cen nie miały tym razem charakteru skokowego i obniżki cen benzyn kształtowały się na poziomie 0,8-1,01 proc. Średnia cena najbardziej popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi dziś 3475,60 zł netto, to 35 zł mniej, niż w ubiegły piątek. Olej napędowy podrożał w rafineriach w ostatnich dniach o niespełna 13 zł i kosztuje przeciętnie 3414,60 zł netto za 1000 litrów. Spadki cen pojawiły się w połowie tygodnia, ale ich skala była na razie tak niewielka, że nie znajdzie odzwierciedlenia na pylonach stacji paliw. Najbliższe dni jednak mogą przynieść pogłębienie spadków cen u polskich producentów paliw. PKN Orlen i Grupa Lotos do wtorku prawdopodobnie obniżą hurtowe ceny benzyn o kilkanaście złotych, a olej napędowy i opałowy do wtorku może być tańszy o nawet o 15-20 zł/1000 l.

Na stacjach jednak będzie drożej

Z ostatniego monitoringu cen na stacjach paliw, przeprowadzonego przez e-petrol.pl 22 lipca 2020 r. wynika, że przeciętnie litr najpopularniejszej benzyny 95 kosztował na stacjach 4,32 zł po podwyżce o 5 gr, a za olej napędowy  po 6-groszowej zwyżce kierowcy płacili przeciętnie 4,27 zł. Swojej ceny nie zmienił tylko autogaz, który kosztował przeciętnie 1,99 zł/l.

Prognozowane obniżki cen hurtowych w rafineriach raczej nie znajdą odzwierciedlenia na stacjach paliw. Analiza e-petrol.pl na nowy tydzień 27 lipca-2 sierpnia 2020 przewiduje, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 4,31-4,42 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 4,25-4,34 zł. Oznacza to, że średnie ceny tych paliw mogą ulec zwyżce o 2-5 gr. Większej korekty cen, przynajmniej na razie, nie muszą obawiać się właściciele samochodów z instalacją gazową - za litr LPG kierowcy mogą płacić ok. 1,97-2,05 zł. W praktyce to popularne paliwo może albo utrzymać obecny poziom ceny, albo wzrosnąć o 1-2 gr na litrze. Powodem, dla którego, pomimo obniżek cen w hurcie, nie będzie przeceny na stacjach, są bardzo niskie poziomy marż detalicznych, które w przypadku benzyn są w tym miesiącu ujemne. Nie oznacza to jednak, że właściciele stacji dopłacają do sprzedaży paliw, rozumieć to należy raczej w ten sposób, że okresowo dzielą się oni z kierowcami swoim rabatem handlowym, aby utrzymać cenę na niższym poziomie i w ten sposób nieco pobudzić popyt. 

W tym roku ceny detaliczne benzyn i diesla kształtują się zupełnie inaczej niż rok temu, kiedy to były wyższe niż aktualnie o ponad 70 gr, a sprzedawcy zarabiali ponad 20 gr marży na każdym litrze. Co ciekawe LPG kosztowało o tej porze rok temu dokładnie tyle samo, co obecnie.COVID znowu ciągnie w dół wykresy

Skoro już sam prezydent Trump przyznaje, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest trudna i może nastąpić pogorszenie – rynek ropy reaguje zrozumiałą obawą o popyt w USA i cena surowca obniża się. Dodatkowo zaskoczenie w USA przyniosły zapasy ogłaszane przez Energy Information Administration, które zamiast oczekiwanych spadków o 1,95 mln baryłek wykazały zwyżkę o 4,9 mln baryłek. 

Istotną informacją o dużym znaczeniu dla globalnego popytu może być wielkość komercyjnych zapasów ropy w Chinach. Na koniec czerwca miały one wynosić 1,12 miliarda baryłek, zaś ich wielkość wynikać może z zapełnieniem chińskich portów tanią ropą w okresie ostatnich tygodni, co teoretycznie pozwalałoby tamtejszym rafineriom funkcjonować przez trzy miesiące na poziomie z 2019 r. Chiński rynek może w tej sytuacji być nieco mniej „potrzebujący”, co zapewne znajdzie swoje odbicie w poziomach cen surowca.

Wśród czynników prospadkowych nie można także zapomnieć o zmianie limitów produkcyjnych w ramach OPEC+ - porozumienie członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojuszników będzie od sierpnia ograniczać redukcję wydobycia ropy z 9,9 mln baryłek dziennie do 7,7 mln. Zdaniem księcia Abdulaziza bin Salmana rzeczywiste zwiększenie wydobycia będzie mniejsze, bo niektórzy z mniejszych uczestników paktu muszą zrealizować dotychczas nieosiągnięte poziomy ograniczeń w ramach umowy o redukcji dostaw. Głównym „oskarżonym” o braki zgodności z wymogami jest Irak, a jego działania będą mogły prowadzić do poważnych antagonizmów w ramach OPEC. 

Oprac. Gabriela Kozan, Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 27 lipca – 2 sierpnia 2020 r:

Poniedziałek
 • Niemcy - indeks instytutu Ifo
Wtorek
 • USA - indeks cen domów S&P/Case-Shiller
 • USA - indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
 • USA - decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
 • Niemcy - Produkt Krajowy Brutto, wst.
 • strefa euro - koniunktura gospodarcza 
 • USA - Produkt Krajowy Brutto, wst.
Piątek
 • Japonia - produkcja przemysłowa, wst.
 • Niemcy - sprzedaż detaliczna
 • strefa euro - Produkt Krajowy Brutto, wst.
 • USA - indeks Chicago PMI

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: stabilnie na stacjach

e-petrol.pl: stabilnie na stacjach

2020-09-16

Zgodnie z prognozami e-petrol.pl podwyżki na stacjach wyhamowały, ale kierowcy n...

e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

e-petrol.pl: szansa na spadki cen coraz bardziej realna

2020-09-11

Przyglądając się obniżkom cen paliw w rafineriach od początku września można był...

e-petrol.pl: benzyna w górę

e-petrol.pl: benzyna w górę

2020-09-09

Drugi tydzień września nie przynosi znaczących zmian w cennikach stacji paliw. J...

e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

e-petrol.pl: benzyny i diesel mogą w końcu nieco potanieć

2020-09-04

Początek września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stac...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.