Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach

e-petrol.pl
2020-07-10 / 11:28
e-petrol.pl: kolejny tydzień podwyżek na stacjach

Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta zwyżkowa tendencja zostanie podtrzymana. Na pocieszenie kierowcom pozostaje fakt, że za paliwo i tak płacimy wyraźnie mniej niż przed rokiem.

Gdyby na początku lipca ubiegłego roku, kiedy za 95-oktanową benzynę płaciliśmy 5,16 zł/l a za diesla 5,08 zł/l, ktoś powiedział, że rok później te same paliw będą kosztować nieco ponad 4 złote, byłby to powód do radości. Dzisiaj, przy takich poziomach cen, kierowcy z niepokojem obserwują jednak pylony stacji, na których od ośmiu tygodni notujemy systematyczne podwyżki.

Rafinerie podnoszą ceny

Na przestrzeni mijającego tygodnia w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, ale skala wzrostów nie była duża. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 przez rafinerie jest dzisiaj średnio wyceniany na 3559,00 zł i w porównaniu z poprzednim piątkiem podrożał o 54 złote. Cena oleju napędowego w tym samym okresie wzrosła o niecałe 10 złotych i diesel dzisiaj kosztuje średnio 3419,40 zł/metr sześcienny.

Podwyżki na stacjach dopiero się rozpędzają

Detaliczne ceny paliw rosną nieprzerwanie od połowy maja, ale dynamika zmian i tak nie jest tak duża, jak można by się było tego spodziewać. Olej napędowy podrożał o 2 grosze i kosztuje średnio 4,19 zł/l. Taką samą podwyżkę zanotowaliśmy w przypadku autogazu, który kosztuje obecnie 1,98 zł/l. Najmocniej, bo aż o 4 grosze podrożała 95-oktanowa benzyna a jej aktualna ogólnopolska cena to 4,23 zł/. Co zaskakujące, jest ona wyraźnie niższa od hurtowej oferty krajowych producentów paliw. To oznacza, że właściciele stacji paliw w walce o klienta dzielą się z kierowcami rabatami, jakie otrzymują od swoich dostawców paliw. Taka sytuacja nie może utrzymywać się jednak w nieskończoność i w najbliższych dniach, jeśli nie zobaczymy wyraźniejszej przeceny na giełdach naftowych na świecie, to koszty tankowania wyraźnie wzrosną.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na najbliższy tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,23-4,37 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,18-4,33 PLN/l i 1,97-2,04 PLN/l dla autogazu.
Wirus i OPEC+ w centrum uwagi

W mijającym tygodniu zmiany na rynku naftowym przytłumione były coraz to nowymi doniesieniami o postępach pandemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – tego rodzaju informacje bowiem budzą uzasadnione obawy o popyt na ropę i paliwa w tej wielkiej gospodarce. Jeśli następować miałyby jakieś kolejne "lockdowny" czy inne ograniczenia, byłby to spory cios dla tamtejszych nafciarzy. 

W ostatnich dniach gorącym tematem są ponadto rozmowy członków Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojuszników o dalszym poziomie redukcji wydobycia, bowiem dotychczasowe cięcia o ok. 10 mln baryłek dziennie nie są łatwe do utrzymania dla wielu producentów. Spotkanie zapewne odbędzie się w przyszłym tygodniu, a jednym z elementów mogących wpływać na „spoistość” grupy są coraz głośniej wyrażane zarzuty ze strony Arabii Saudyjskiej np. pod adresem Nigerii czy Angoli, które nie są skłonne przestrzegać nałożonych na siebie ograniczeń wydobycia. Taki stan rzeczy może odbić się radykalnymi krokami ze strony władz w Rijadzie, które mogą zdecydować o tańszej sprzedaży surowca i tym samym spowodować czasowe załamanie rynku. Taki krok może zostać podjęty w razie braku szczegółowego projektu rekompensaty zaległości arykańskich producentów - ich ropa trafiać miała głównie na rynki Chin i Indii.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 13-19 lipca 2020 r:

Wtorek
  • Chiny - bilans handlu zagranicznego
  • Japonia - produkcja przemysłowa
  • Wielka Brytania - produkcja przemysłowa
  • Niemcy - indeks instytutu ZEW
Środa
  • Wlk. Brytania - inflacja
  • USA - indeks NY Empire State
  • USA - produkcja przemysłowa 
Czwartek
  • Chiny - Produkt Krajowy Brutto
  • strefa euro - bilans handlu zagranicznego
Piątek
  • USA - pozwolenia na budowę domów

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: drożej na stacjach

e-petrol.pl: drożej na stacjach

2020-08-05

W pierwszych dniach sierpnia sytuacja cenowa na stacjach z pewnością budzi rozcz...

e-petrol.pl: na polskich stacjach wakacyjny spokój cenowy

e-petrol.pl: na polskich stacjach wakacyjny spokój cenowy

2020-07-31

W końcówce lipca ceny paliw na stacjach w Polsce zmieniały się tylko nieznacznie...

e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny

e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny

2020-07-29

Półmetek tegorocznych wakacji niewiele zmienia na stacjach paliw. Jak wynika z n...

e-petrol.pl: wakacje nie przynoszą upragnionych obniżek cen paliw

e-petrol.pl: wakacje nie przynoszą upragnionych obniżek cen paliw

2020-07-24

Widząc taniejącą ropę naftową na światowych giełdach i brak przełożenia się tej ...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.