Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: drogi długi weekend

e-petrol.pl
2020-06-12 / 10:38
e-petrol.pl: drogi długi weekend

W czasie trwającego obecnie "długiego weekendu" Polacy zapewne będą próbowali nadrobić czas izolacji i ochoczo wyjadą w "plener". Niestety przy dystrybutorach mogą doznać niemiłego zaskoczenia, bowiem ceny paliw rosną i będą rosnąć w kolejnym tygodniu.

Wprawdzie na rynku międzynarodowym pojawia się chwilowe odbicie w dół po okresie zwyżek napędzanych m.in. ostatnią decyzją OPEC+ o przedłużeniu cięć, jednak na rynku polskim na razie mamy sytuację jednoznacznie sugerującą możliwość zwyżek na stacyjnych pylonach.

Rafinerie jednoznacznie w górę

Zwyżka w cenach hurtowych w mijającym tygodniu była zdecydowana - w porównaniu z wynikami z poprzedniego piątku benzyna 95-oktanowa podrożała o blisko 86 zł/m sześc., a jej 98-oktanowa odmiana o ponad 88 zł. Kosztują one obecnie średnio 3370,60 zł i 3583 zł za metr sześc. W przypadku oleju napędowego także mamy zmianę zwyżkową - paliwo to kosztuje 3365,80 zł za metr sześc. czyli o 86 zł więcej niż w poprzedni piatek. W przypadku oleju opałowego wzrost cen sięga niemal 92 zł i średnia cena tego paliwa wynosi 2111,2 zł/m sześć.

Podwyżki dotkną kierowców

W okresie między 15 i 21 czerwca 2020 spodziewamy się, że benzyna bezołowiowa 98 kosztować będzie 4,43-4,57 zł/l, a jej 95-oktanowa odmiana będzie sprzedawana po 4,10-4,23 zł/l. W przypadku oleju napędowego także oczekiwać możemy zwyżek - tutaj spodziewany przez analityków e-petrol.pl poziom cen to 4,13-4,26 zł/l. Nie będzie także tanieć autogaz - dla tej popularnej alternatywy przewidujemy średnią cenę na poziomie 1,86-1,94 zł/l.

Ropa naftowa w końcu tanieje

Po sześciu kolejnych tygodniach zakończonych wzrostem cen surowca na rynku naftowym w Londynie w końcu obserwujemy przecenę i notowania ropy dzisiaj przed południem znajdują się blisko 10 proc. poniżej poziomu zamknięcia z ubiegłego piątku. Baryłka ropy Brent, która jeszcze na początku tego tygodnia ustanowiła nowe lokalne maksima powyżej poziomu 43 dolarów, dzisiaj rano kosztuje około 38 dolarów.

Impulsem do rozpoczętej w czwartek przeceny były obawy związane z drugą falą epidemii koronawirusa. Rosnąca w ostatnich dniach liczba zakażeń, m.in. w Stanach Zjednoczonych, przestraszyła inwestorów i wczoraj na wartości wyraźnie traciły giełdowe indeksy i notowania ropy. W przypadku rynku naftowego dodatkowym argumentem dla sprzedających były rządowe dane na temat zmiany zapasów ropy i paliw w USA. Odnotowany przez amerykański Departament Energii wzrost rezerw uzasadnia obawy o tempo odbudowywania się popytu na produkty naftowe, które dodatkowo może zostać zahamowane, jeśli w walce z pandemią znowu zostaną wdrożone ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 15-21 czerwca 2020 r:

Poniedziałek
•    Chiny – produkcja przemysłowa
•    Polska – inflacja konsumencka

Wtorek
•    Japonia – decyzja ws. stóp procentowych
•    Polska - decyzja ws. stóp procentowych
•    Niemcy – inflacja konsumencka
•    USA – sprzedaż detaliczna
•    USA – produkcja przemysłowa

Środa
•    Wielka Brytania – inflacja konsumencka

Czwartek
•    Wielka Brytania – decyzja ws. stóp procentowych

Piątek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: koniec podwyżek na horyzoncie?

e-petrol.pl: koniec podwyżek na horyzoncie?

2020-08-07

Od początku maja paliwa na stacjach systematycznie drożeją i w tym tygodniu takż...

e-petrol.pl: drożej na stacjach

e-petrol.pl: drożej na stacjach

2020-08-05

W pierwszych dniach sierpnia sytuacja cenowa na stacjach z pewnością budzi rozcz...

e-petrol.pl: na polskich stacjach wakacyjny spokój cenowy

e-petrol.pl: na polskich stacjach wakacyjny spokój cenowy

2020-07-31

W końcówce lipca ceny paliw na stacjach w Polsce zmieniały się tylko nieznacznie...

e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny

e-petrol.pl: na stacjach drożeją benzyny

2020-07-29

Półmetek tegorocznych wakacji niewiele zmienia na stacjach paliw. Jak wynika z n...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.