Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: ostatnie chwile tankowania za 3,99

e-petrol.pl
2020-05-29 / 11:20
e-petrol.pl: ostatnie chwile tankowania za 3,99

W najbliższych dniach na większości stacji nie będzie już można zatankować benzyny Pb95 ani oleju napędowego w cenach poniżej 4 zł/l. Poprawa popytu oznacza również odbicie w górę w cenach paliwa.

Wydaje się, że nawet mimo pewnych korekt w rafineriach polscy kierowcy będą musieli przyzwyczajać się do wyższych cen. To oznaka powrotu do "normalności" - lepszej konsumpcji, która powoduje, że paliwo drożeje.

Rafinerie z małą obniżką

Wprawdzie w porównaniu z wynikami ostatniego weekendu średnie cenniki polskich rafinerii odnotowały spadki, jednak nie należy ulegać nadziei, że z tego powodu obniżą się ceny na stacjach. Wcześniejsze zwyżki były na tyle duże, że w połączeniu z lepszym popytem spodziewać się można nadal ruchu w górę. Średnia cena benzyny Pb95 dzisiaj to 3212,80 zł/m sześc., czyli o ponad 30 zł mniej niż w sobotę, a w przypadku diesla - 3230,60 zl/m sześc., czyli o 33 zł taniej niż w weekend.

Prognozy jednoznacznie na plus

W okresie między 1 i 7 czerwca 2020 spodziewamy się podwyżek dla wszystkich gatunków paliw. W przypadku benzyny 98-oktanowej przewidujemy ulokowanie się średniej ceny w przedziale 4,34-4,49 zł/l. W cenach benzyny Pb oczekujemy średniego kosztu tankowania na poziomie 3,99-4,14 zł/l. Na większości stacji od czterozłotowego poziomu oddalać się będzie cena oleju napędowego, który może kosztować 4,06-4,17 zł/l. Wciąż atrakcyjna - choć również droższa - będzie popularna alternatywa, jaką jest autogaz. Tutaj średnia cena może lokować się między 1,73 i 1,80 zł/l.


Stabilizacja cen na rynku naftowym

Po kilku tygodniach wzrostów dynamika odbicia wyhamowała i notowania ropy naftowej na giełdzie w Londynie w ostatnich dniach utrzymywały się w przedziale cenowym 34-36 dolarów. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono we wtorek, kiedy kosztowała w trakcie dnia 36,68 USD, a lokalne minimum cena surowca ustanowiła w czwartek, spadając do poziomu 33,62 USD. Dzisiaj przed południem notowania ropy znajdują się poniżej 35 dolarów.

Niepewna postawa Rosji w sprawie przedłużenia okresu obowiązywania limitów wydobycia ustalonych w ramach porozumienia producentów i rosnące zapasy ropy w USA ograniczały w mijającym tygodniu wzrostowy potencjał na rynku naftowym. Wyhamowanie odbicia nie zachęciło jednak inwestorów do masowej realizacji zysków, bo odmrażanie aktywności gospodarczej na świecie przekłada się na wzrost popytu na paliwa i w ślad za nim w najbliższym czasie rosnąć mogą notowania ropy.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 1-7 czerwca 2020 r:

Poniedziałek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks ISM dla przemysłu

Wtorek
•    Niemcy - indeks PMI dla przemysłu

Środa
•    USA – raport ADP
•    USA – zamówienia w przemyśle

Czwartek
•    Strefa euro – decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – bilans handlu zagranicznego

Piątek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym

Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: ceny w górę

e-petrol.pl: ceny w górę

2020-07-08

W tym tygodniu wszystkie paliwa na polskich stacjach odnotowały zmianę zwyżkową ...

e-petrol.pl: jaki początek lipca?

e-petrol.pl: jaki początek lipca?

2020-07-03

Początek wakacji to okres bardzo słabych marż operatorów stacyjnych, dlatego prz...

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

e-petrol.pl: spokojnie na stacjach

2020-07-01

Pierwsze dni wakacji przynoszą symboliczne zmiany na stacyjnych pylonach, a jedy...

e-petrol.pl: benzyna droższa od diesla

e-petrol.pl: benzyna droższa od diesla

2020-06-26

Zamiana kolejności paliw na stacyjnych pylonach nie powinna budzić szczególnych ...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.