Jesteś tutaj: Strona Główna » Notowania » Komentarz do rynku
Notowania i raporty cenowe
Live Chat Software

e-petrol.pl: tańsza Wielkanoc na stacjach

e-petrol.pl
2020-04-03 / 11:15
e-petrol.pl: tańsza Wielkanoc na stacjach

Świąteczny tydzień nie przyniesie zapewne poprawy sprzedaży paliw na stacjach, ale ceny będą ulegać dalszemu obniżaniu się. Perspektywa odbicia w górę jest raczej mało prawdopodobna.

Wprawdzie na rynku międzynarodowym pojawiały się chwilowe sygnały możliwego odbicia i pewnej poprawy sytuacji związanej z redukcją nadpodaży - jednak były to incydenty i wszystko wskazuje na to, że rynek łatwo się nie zbilansuje. Przed nami jeszcze wciąż czas niskich cen.

Rafinerie nie podbijają cen

Jeśli porównać obecny poziom cen z wynikami z minionej soboty - szczególnie wyraźnie widać obniżki cen olejów opałowego i napędowego. Te potaniały odpowiednio o 80,6 i 77 zł i kosztują obecnie 1789 i 3141,4 zł/m sześc. W przypadku benzyn zmiana jest nieco mniejsza - w omawianym okresie benzyna 98-oktanowa potaniała o 31 zł, do poziomu 2975,4 zł/m sześc., a w przypadku Pb95 spadek wyniósł niecałe 21 zł. Dzisiejsza średnia cena metra sześc. tego paliwa to 2786,80 zł.

Wielkanoc z niższymi cenami

Wprawdzie okres wielkanocny, zwykle będący czasem świątecznych wyjazdów Polaków wiązał się z przyglądaniem się cenom paliw, jednak tegoroczne święta będą znacznie się różnić od typowych. Musimy pozostać w domach i jedynie nieliczni z nas będą tankować swe samochody - a tutaj spodziewać się można miłego zaskoczenia. W okresie między 6 i 12 kwietnia spodziewamy się dla benzyny Pb98 cen z przedziału 4,23-4,49 zł/l. W przypadku benzyny 95-oktanowej przewidywana jest średnia cena 3,89-4,18 zł/l. Ceny oleju napędowego będą wynosić  4,14-4,30 zł/l. Zmiana spadkowa jest także mocno prawdopodobna w cenie autogazu - tutaj spodziewamy się osiągnięcia poziomu 1,78-1,90 zł/l.

Jest nadzieja na porozumienie producentów

Ostatnie dni na rynku naftowym dostarczyły wielu emocji inwestorom. Jeszcze w poniedziałek, m.in. w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronowawirusa w USA, baryłkę ropy Brent w Londynie można było kupić za mniej niż 22 dolary. Jednak po zapowiedziach Donalda Trumpa dotyczących przywrócenia współpracy Arabii Saudyjskiej i Rosji i zapowiadanej redukcji wydobycia, cena surowca wystrzeliła w górę i w czwartek ustanowiła tygodniowe maksima na poziomie 36,29 USD. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent na giełdzie w Londynie kosztowała ponad 30 dolarów.

Donald Trump zasugerował, że w związku z powrotem producentów ropy do współpracy dzienne wydobycie surowca mogłoby zostać ograniczone nawet o 10-15 mln baryłek. Dyskusja w ramach OPEC+ na temat szczegółów nowego porozumienia ma się rozpocząć na telekonferencji zaplanowanej na najbliższy poniedziałek. Według części obserwatorów rynku Arabia Saudyjska może jednak oczekiwać, że do formuły OPEC+ i cięć wydobycia dołączą kolejne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, a Amerykanie na razie nie deklarowali chęci zmniejszenia produkcji.

Po ostatnich doświadczeniach i stylu, w jakim doszło do rozpadu OPEC+ wypracowanie wspólnego stanowiska Moskwy i Rijadu na pewno nie będzie łatwym zadaniem, dlatego huraoptymizm może być przedwczesny. Warto też pamiętać, że nawet przy redukcji wydobycia o 10 mln baryłek, podaż surowca cały czas będzie przewyższać popyt na paliwa, który załamał się w związku z ograniczeniem mobilności miliardów ludzi.

Oprac. dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 6-12 kwietnia 2020 r:

Poniedziałek
•    Niemcy – zamówienia w przemyśle

Wtorek
•    Niemcy – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska - decyzja ws. stóp procentowych
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    Strefa euro – protokół z posiedzenia EBC
•    USA – inflacja producencka

Piątek
•    Chiny – inflacja konsumencka
•    USA – inflacja konsumencka


Poprzednie komentarze
e-petrol.pl: koniec obniżek na stacjach

e-petrol.pl: koniec obniżek na stacjach

2020-05-20

Rekordowo niskie ceny na stacjach, do których kierowcy przyzwyczaili się w ostat...

e-petrol.pl: benzyna na stacjach najtańsza od ponad dekady

e-petrol.pl: benzyna na stacjach najtańsza od ponad dekady

2020-05-15

Kierowcy kolejny tydzień z rzędu mogli cieszyć się z niższych cen paliw na stacj...

e-petrol.pl: ceny ciągle spadają

e-petrol.pl: ceny ciągle spadają

2020-05-13

Chociaż ostatnie dni przyniosły podwyżki w cennikach krajowych producentów paliw...

e-petrol.pl: taniej nie będzie?

e-petrol.pl: taniej nie będzie?

2020-05-08

Spadkowy trend na detalicznym rynku paliw został utrzymany i w mijającym tygodni...

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.