Ekopol Górnośląski wprowadza nowe rozwiązanie
2017-07-17 08:41 | Ekopol GórnośląskiW roku 2016 oraz bieżącym weszły w życie ustawy mające na celu znaczne ograniczenie szarej strefy na rynku paliwowym poprzez uporządkowanie zasad przywozu paliw do kraju oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Jest to tak zwany pakiet paliwowy i pakiet przewozowy. Nie są one jednak idealne w zwalczaniu nielegalnego obrotu paliwem, co ostatecznie również uderza w klientów końcowych takich jak firmy budowlane, transportowe, komunalne i inne. Tak zwana szara strefa ma wpływ na obniżenie jakości paliw płynnych na polskim rynku i stwarza ryzyko odpowiedzialności za nieodprowadzony podatek VAT.

Ekopol Górnośląski Holding SA będący spółką technologiczną i jednocześnie firmą zajmująca się sprzedażą oraz dystrybucją paliw, czyli znającą problem „od środka”, zadał sobie pytanie co zrobić aby tej dodatkowej pracy było mniej? Jak uporządkować organizację pracy w przedsiębiorstwie realizując jednocześnie ustawowe wymagania narzucone przez organy państwowe oraz jak zwiększyć bezpieczeństwo prawne i skarbowe firm odbierających paliwo?
Na podstawie własnych doświadczeń w tworzeniu systemów zarządzania oraz opinii wielu swoich klientów Ekopol Górnośląski postanowił zaprojektować od podstaw i wdrożyć nową, innowacyjną technologię nazwaną „Systemem monitorowania dostaw paliw” oraz włączyć ją w ofertę swojej marki – Mikrostacje.pl.
Jak ona działa?
Technologia ma za zadanie ułatwić i zautomatyzować procesy związane ze zgłaszaniem i aktualizacją dostaw paliw w systemie SENT, a przez to zminimalizować ryzyko popełnienia błędów prowadzących do ewentualnych kar finansowych dla dostawców paliw i przewoźników oraz dodatkowo umożliwić odbiorcom paliw dokładny monitoring realizowanych dostaw.
Technologia składa się z czterech opisanych poniżej modułów informatycznych, wdrażanych bezinwestycyjnie u sprzedawców paliw, przewoźników i odbiorców końcowych. Odbiorcy paliw, aby korzystać z tej technologii i monitorować dostawy paliw do swoich firm, powinni jedynie zobowiązać dostawcę do wdrożenia tej technologii.
Moduł logistyczny
Moduł ten jest przeznaczony dla sprzedawców paliw posiadających własną flotę cystern oraz dla przewoźników.
Łączy się on bezpośrednio z dowolnym programem logistycznym wykorzystywanym przez sprzedawcę oraz komunikuje z centralnym systemem SENT.
Moduł wysyła zgłoszenia oraz zapisuje otrzymane numery SENT i klucze wysyłającego, przewoźnika oraz odbiorcy paliwa.
Automatycznie przekazuje informacje o zarejestrowanym przewozie w programie SENT i rozsyła wszystkim zainteresowanym niezbędne informacje takie jak:
- numer SENT
- indywidualny klucz dostawy
- miejsce załadunku i rozładunku
- planowaną datę przewozu
- ilość i rodzaj przewożonego paliwa
Moduł realizacji zlecenia dostawy
Ten moduł przeznaczony jest dla przewoźników paliw oraz firm realizujących sprzedaż, wykorzystując własny tabor cystern. Wysyła on na urządzenia mobilne kierowców (tablety, smartfony, notebooki, laptopy, itp.) listę zadań do zrealizowania tj. szczegółową informację o załadunku paliwa do cysterny oraz poszczególnych miejscach rozładunku.
Moduł służy do bezpośredniej komunikacji pomiędzy kierowcą a logistyką w przedsiębiorstwie i przekazuje między innymi informacje o szczegółach dostaw paliw oraz umożliwia monitorowanie online pozycji cysterny jadącej z zamówionym paliwem.
Kierowca cysterny po załadowaniu produktu na terminalu lub obsłużeniu poprzedniego klienta, wybiera przy pomocy aplikacji na swoim urządzeniu mobilnym lokalizację następnego klienta jako miejsce kolejnej dostawy. Moduł automatycznie wysyła na adres email osoby upoważnionej przez klienta wiadomość z linkiem aktywującym podgląd pozycji cysterny online w czasie rzeczywistym oraz informację o szczegółach dostawy.
Podgląd online oferuje takie informacje jak:
- nazwa klienta oraz lokalizacja dostawy
- Ilość paliwa jaka zostanie dostarczona
- numer SENT dostawy
- aktualna odległość cysterny od celu
- przewidywany czas dostawy
- podstawowe dane o kierowcy cysterny
Kolejną funkcjonalnością tego modułu jest możliwość automatycznego przesłana informacji na terminal paliwowy (magazyn paliw) o planowanym załadunku cysterny wraz z ilością paliwa i numerami SENT. Informacja ta jest wyświetlana kierowcy w postaci tekstowej, kodów QR lub kodów kreskowych.

Kierowca musi autoryzować swój załadunek na terminalu paliw (magazynie paliw). Może przepisać go ręcznie ze swojego urządzenia mobilnego lub np. zeskanować z tegoż urządzenia kod QR lub kod kreskowy. Wykonanie tych czynności pozwala na załadunek cysterny.
Automatycznie parametry dostawy zostaną przekazane do modułu logistycznego, a kierowca na swoim urządzeniu mobilnym zaznacza rozpoczęcie realizacji dostawy do klienta. W tym momencie aplikacja weryfikuje poprawność zlecenia dostawy względem danych zgłoszonych do SENT, wyświetlając kierowcy odpowiednie komunikaty na jego urządzeniu mobilnym.

Moduł odbiorcy
Moduł ten dedykowany jest odbiorcom paliw. Wykorzystując informacje z poprzednio opisanych modułów, po zatwierdzeniu dostawy przez logistykę sprzedawcy, moduł przesyła automatycznie na dedykowany adres poczty elektronicznej odbiorcy informacje o planowanej dostawie. Funkcja ta jest szczególnie przydatna odbiorcom posiadającym wiele lokalizacji, gdyż można wybrać konkretne lokalizacje i osoby upoważnione do odbioru, które otrzymają informacje o dostawie.
Wykorzystując moduł realizacji zlecenia dostawy i zawarte w nim informacje o załadunku paliwa i rozpoczęciu przewozu, moduł odbiorcy automatycznie przesyła informacje do upoważnionych osób o precyzyjnym czasie dostawy oraz aktualnej pozycji cysterny, a także przemieszczaniu się jej na mapie z odświeżeniem co 30 sekund.
W tym miejscu należy także zwrócić uwagę, że technologia ta zabezpiecza także tajemnicę handlową sprzedawcy, gdyż ujawnione są tylko informacje o kursie do danego klienta. Klient otrzymuje wyłącznie informację o załadunku i trasie cysterny jadącej z paliwem bezpośrednio do niego, poprzednie trasy cysterny do innych klientów pozostają dla niego niedostępne.
Po dotarciu cysterny do celu informacja o jej pozycji automatycznie staje się nieaktywna co uniemożliwia klientowi dalszy podgląd trasy.

Moduł potwierdzający
Kierowca, potwierdzając zrealizowany rozładunek paliwa u klienta za pomocą tego modułu, automatycznie przekazuje informację online do modułu logistycznego i modułu odbiorcy.
Odbiorca powinien potwierdzić realizację dostawy paliwa, może to zrobić bezpośrednio przez platformę PUESC lub uprościć sobie zadanie i wykorzystać ten moduł do automatycznego potwierdzenia realizacji w systemie SENT, a na udostępnionym portalu internetowym sprawdzić wszystkie swoje zrealizowane dostawy z przypisanymi numerami SENT i bieżącymi statusami w PUESC.

Dlaczego zarówno klienci końcowi jak i dostawcy paliw powinni się zainteresować systemem monitorowania dostaw paliw marki Mikrostacje.pl ?
Zalety systemu można podzielić na korzyści dla odbiorców paliw oraz ich dostawców.
Dla odbiorców:
• Klienci mogą wymóc na swoich dostawcach informowanie i możliwości monitorowania dostaw paliw.
• Rozpowszechnienie się systemu monitorowania dostaw paliw marki Mikrostacje.pl może w znacznym stopniu ograniczyć działanie szarej strefy oraz poprawić ogólną jakość oferowanych paliw poprzez obowiązek informowania o bazach paliwowych z których dostawcy pobierają paliwo.
• Stały monitoring GPS dostawy w czasie rzeczywistym ogranicza dostawcom możliwość dokonania oszustw lub wyłudzeń na dostarczanym paliwie.
• Odbiorca jest cały czas świadomy w jakim czasie zamówione przez niego paliwo zostanie dostarczone i nie musi dodatkowo weryfikować wiarygodności dostawcy paliw (czy przykładowo cysterna „zepsuła się” czy dostawca nie wywiązał się właściwie z zamówienia).
• Dokładne miejsce i podany czas dostawy pomagają w zaplanowaniu pracy.
Dla dostawców:
• System został zaprojektowany tak, by realizować obowiązki informacyjne w myśl pakietu przewozowego z dnia 18.04.2017. Już w fazie testów został wprowadzony „na drogi” jako wyłączny system obsługi obowiązków informacyjnych SENT i przeszedł pozytywnie kontrole ze strony Krajowej Administracji Skarbowej, co dodatkowo potwierdziło jego skuteczność.
• System nie ingeruje w żaden wdrożony już system zarządzania lub monitoringu.
• Wykorzystanie systemu znacząco ułatwia i usprawnia działanie logistyki pod kątem zgłaszania i potwierdzania dostaw w systemie SENT.
• System przekazuje działowi logistyki wszystkie szczegóły na temat dostaw, wraz z pozycją cysterny na mapie w czasie rzeczywistym.
• Dzięki prawie pełnej automatyzacji procesów, działania związane z obowiązkiem informacyjnym SENT ograniczają się do kilku kliknięć w aplikacji Systemu monitorowania dostaw paliw marki Mikrostacje.pl.
Więcej w kategorii

Dołącz do kluczowych interesariuszy kształtujących przyszłość rynku gazu płynnego na ELGC2025
Wraz z przyspieszeniem dynamiki odnawialnych gazów płynnych, Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 zyskuje uznanie na najwyższym szczeblu instytucjonalnym.
2025-05-07 09:53 | Szkolenia i konferencje

Dołącz do Europejskiego Kongresu Gazu Płynnego: odkryj możliwości i zdobądź cenne kontakty
Europejski Kongres Gazu Płynnego (ELGC) to prestiżowe wydarzenie o ponad 50-letniej tradycji, które corocznie gromadzi liderów, innowatorów i decydentów z branży gazu płynnego z całego świata. Od momentu powstania w 1971 roku, kongres stał się kluczową platformą wymiany wiedzy i doświadczeń, promującą współpracę na rzecz
2025-03-26 08:42 | Szkolenia i konferencje

Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025: Energia wszędzie
Europejski Kongres Gazu Płynnego 2025 (ELGC 2025) odbędzie się w dniach 20–22 maja w Katowicach w Polsce. Zgromadzi on liderów branży, decydentów i ekspertów, którzy omówią przyszłość odnawialnych gazów płynnych w europejskiej transformacji energetycznej.
2025-03-12 09:00 | Szkolenia i konferencje
Polecamy

UE kończy z rosyjskimi surowcami energetycznymi
Unia Europejska planuje całkowite odejście od rosyjskiego gazu najpóźniej do końca 2027 roku – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Obejmie to zarówno gaz przesyłany rurociągami, jak i skroplony LNG.
2025-05-08 / 09:52 | Ze świata

Orlen apeluje o zmianę podejścia do dekarbonizacji
Grupa Orlen planuje przeznaczyć 183 mld zł na działania dekarbonizacyjne do 2035 roku, z czego aż 144 mld zł trafi do sektora elektroenergetyki i ciepła. Koncern podkreśla jednak, że realizacja ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej wymaga nie tylko ogromnych inwestycji, ale też większej elastyczności regulacyjnej i dodatkowego wsparcia finansowego.
2025-05-08 / 09:50 | Z kraju

Indie obawiają się o swoje rafinerie na granicy z Pakistanem
Z powodu ataków rakietowych władze Indii wzmacniają ochronę krajowych rafinerii, które znajdują się w stanach graniczących z Pakistanem, informuje „The Hindustan Times”.
2025-05-08 / 09:42 | Ze świata
Pozostałe aktualności

Nigeria ustala ambitny cel zwiększenia wydobycia ropy
Rząd Nigerii ogłosił nowy, ambitny cel produkcyjny dla krajowej spółki naftowej NNPC, zakładający osiągnięcie poziomu 2,5 miliona baryłek ropy dziennie do końca 2025 roku. To znaczne podniesienie wcześniejszego limitu, który wynosił 2 mln baryłek i został określony przez prezydenta.
2025-05-09 / 09:21 | Ze świata

TotalEnergies w Antwerpii zainwestuje w SAF i wodór
TotalEnergies ogłosiło serię znaczących inwestycji w działającym od ponad 75 lat zakładzie w Antwerpii, dążąc do zapewnienia odporności i długoterminowej rentowności.
2025-05-09 / 09:19 | Ze świata

PERN modernizuje rurociągi pod rzekami
PERN poinformował o rozpoczęciu kolejnej inwestycji w ramach ogólnopolskiego programu modernizacji rurociągów w miejscach ich przejść pod rzekami. Tym razem prace obejmą rurociąg paliwowy pod rzeką Rządzą na odcinku Mościska–Emilianów, w miejscowości Kraszew Stary (gm. Klembów).
2025-05-08 / 12:51 | Z kraju

Ropa Doba atrakcyjna dla europejskich rafinerii
Holenderskie i niemieckie rafinerie wykupiły w kwietniu wszystkie cztery ładunki ropy Doba z Czadu, aby skorzystać na rosnącym popycie na czystsze paliwo morskie w Europie ze strony firm żeglugowych - wynika z danych dotyczących żeglugi morskiej i źródeł handlowych.
2025-05-08 / 12:37 | Ze świata

Europejskie sankcje przeciwko kolejnym rosyjskim firmom
UE zamierza nałożyć ograniczenia na spółkę zależną Lukoil - Litasco Middle East, firmę ubezpieczeniową VSK i Surgutneftgaz, poinformowała agencja Bloomberg.
2025-05-08 / 09:48 | Ze świata

Pomyłka na stacji paliw w Elblągu
W środę 7 maja na stacji przy markecie E.Leclerc doszło do błędu przy tankowaniu zbiorników. Jak podała sieć handlowa na swojej stronie, między godziną 11:50 a 13:20 do dystrybutorów trafiło paliwo o nieprawidłowych parametrach, co mogło spowodować uszkodzenia pojazdów.
2025-05-08 / 09:46 | Z kraju