VIII Spotkanie Branży Petrochemicznej – Polski Rynek LPG
12-13 października 2011, Hotel OSSA Congress & SPA w Rawie Mazowieckiej

Spotkanie branży LPG W dniach 12 i 13 października 2011 r. w Centrum Kongresowym OSSA w pobliżu Rawy Mazowieckiej zespół e-petrol.pl zorganizował kolejne spotkanie, w którym wzięli udział przedsiębiorcy, związani z importem i obrotem LPG na polskim rynku.

VIII Spotkanie Branży Petrochemicznej – Polski Rynek LPG, a trzynaste w historii organizowanych przez e-petrol.pl spotkań branżowych, rozpoczął Robert Bukowski, który po powitaniu gości i podziękowaniu za przybycie w kilku słowach przybliżył informacje o zmianach, dotyczących m.in. zmiany nazwy firmy z e-petrol.pl sp. z o.o. na Information Market S.A. oraz krótko i długoterminowych planów rozwojowych.

Tegoroczne Spotkanie Branży Petrochemicznej - Polski Rynek LPG rozpoczęło się od przedstawienia stanu aktualnego otoczenia prawnego.  Paweł Bielski, reprezentujący podczas Spotkania firmę Polski Gaz i Polską Izbę Gazu Płynnego, zwrócił uwagę na istotny dla branży LPG temat zapasów obowiązkowych. Szef Izby uspokajał rynek, że z informacji pozyskanych z Ministerstwa Gospodarki w najbliższych miesiącach otoczenie prawne polskiego sektora gazu płynnego nie powinno się zmienić. Bielski wymienił na forum kilka najważniejszych postulatów branży, do których należą m.in.: wyłączenie LPG z systemu zapasów obowiązkowych, ograniczenie zapasów do ilości przeznaczonych na cele napędowe, gwarancję utrzymywania zapasów na poziomie trzydziestodniowego importu/produkcji oraz zmianę fizycznego utrzymywania zapasów na system opłat, w tym nakłonienia OLPP przez resort gospodarki do zwiększenia oferty usługi biletowej.

Spotkanie Branży LPG 2011 - Rawa Mazowiecka
W tym samym panelu prawno-podatkowym eksperci Łukasz Szymański z Kancelarii Mamiński & Wspólnicy sp.k. i Andrzej Jarzębski z firmy Expertise przybliżyli tematykę procedury klasyfikacji towarowej gazu płynnego i rozbieżności w orzecznictwie poszczególnych urzędów celnych. Radca prawny – Łukasz Szymański, po przedstawieniu aktualnego stanu prawnego oraz reguł prawnych klasyfikacji towarów w nomenklaturze scalonej, zaprezentował orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych oraz wnioski, jakie płyną dla przedsiębiorców działających na rynku LPG m.in. fakt iż WSA przychylają się do stanowiska prezentowanego przez organy celne, które kwestionują klasyfikację taryfowa Towaru: Węglowodory gazowe skroplone. Mieszaninę propan-butan wg kodu CN 2711 19 00 00.  W podsumowaniu Łukasz Szymański podkreślił, że wykształcona praktyka orzecznicza nakazuje uznać za słuszny pogląd, iż w sytuacji, gdy dany naczelnik urzędu celnego dokona przekwalifikowania zgłaszanego produktu z mieszaniny propan-butan na propan bądź butan, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że decyzja ta zostanie utrzymana w dalszym toku instancji.

Dr Andrzej Jarzębski w swojej części wystąpienia skupił się na chemicznych aspektach mieszaniny gazów propan-butan w kontekście nomenklatury scalonej (CN). Dr Jarzębski wyjaśniając problem właściwego rozumienia znaczenia nazw mieszaniny LPG podkreślił, że przedsiębiorcy powinni w pełni zdawać sobie sprawę z tego, że należy klasyfikować gaz uwzględniając dominujący składnik, który wpływa na właściwości fizykochemiczne mieszaniny propan-butan.

Po zakończeniu obu prezentacji na pytania ze strony przedsiębiorców odpowiadali prelegenci zaproszeni do udziału w panelu pierwszym.

Marcin Jagielski - Izba Celna w Łodzi, Andrzej Jarzębski - Expertise
Przed przerwą kawową Marcin Jagielski - Zastępca Koordynatora wdrożenia systemu EMCS w Izbie Celnej w Łodzi omówił podstawy prawne i specyfikacje systemu EMCS PL oraz zaprezentował podstawowe zasady jego działania. Jagielski wyjaśnił, że celem wprowadzenia systemu EMCS jest wprowadzenie „bezpapierowej” administracji publicznej, elektronicznego przekazu dokumentu e-AD oraz informacji i danych, dotyczących wyrobów akcyzowych przewożonych na terytorium Polski i Unii Europejskiej oraz monitorowanie przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy na terytorium Polski i Unii Europejskiej. Ekspert służby celnej wskazał główne korzyści dla przedsiębiorstw korzystających z systemu elektronicznego, do których należą m.in. bezpieczeństwo realizowanych transakcji gospodarczych – weryfikacja wiarygodności kontrahentów na podstawie danych w bazie SEED, przyśpieszenie saldowania zabezpieczeń akcyzowych, a dzięki elektronicznej obsłudze (OSOZ), zmniejszenie  kosztów prowadzonej działalności, co bezpośrednio moze się przełożyć na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw.

Szeroki kontekst rynkowy

Perspektywy rozwoju polskiego rynku LPG
Drugi i trzeci panel VIII Spotkania Branży Petrochemicznej Polski Rynek LPG były przeznaczone na omówienie kwestii rynkowych – w tym stanu obecnego, struktury rynku i szans rozwoju.  Interesującymi informacjami i danymi na temat rynku autogazu rozpoczął swoją prezentację Marek Balawejder – Prezes Zarządu ORLEN GAZ sp. z o.o. Omawiając rynek LPG jako istotny element rynku paliwowego zwrócił uwagę, że na świecie autogaz (w odniesieniu także do innych zastosowań mieszaniny propan-butan) jest paliwem subsydiowanym i właśnie z tego względu rynek może rozwijać się dynamicznie. Autogaz na świecie zyskuje popularność głównie ze względu na swoje ekologiczne i techniczne właściwości, m.in. niską emisję spalin oraz łatwiejszy zimny rozruch pojazdu. Marek Balawejder w swoim wystąpieniu zastanawiał się nad możliwymi scenariuszami rozwoju rynku autogazu w Polsce i przedstawił możliwe do usunięcia przeszkody, które umożliwiłyby ponowny rozkwit tego segmentu rynku.

W kolejnym wystąpieniu uczestnicy rynku LPG, w dużej mierze uzależnieni od dostaw paliwa z krajów byłego ZSRR, mogli zapoznać się z możliwościami optymalizacji importu gazu płynnego z Rosji, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w terminalu paliwowym Logistic Port Skandawa, ulokowanym w pobliżu Kętrzyna. Do silnych stron terminala LPS należy zaliczyć przede wszystkim atrakcyjną lokalizację przy szerokim torze, oferowane usługi przeładunkowe z cystern kolejowych także do autocystern. Wojciech Chruściel – Prezes zarządu spółki Chemikals - operatora terminalu podkreślił, że operator Logistic Port Skandawa – nie prowadzi działalności handlowej na rynku gazu płynnego, co sprzyja transparentności i jakości współpracy terminalu z firmami gazowymi.

Przed przerwą obiadową ofertę firmy Biproraf przedstawili Adam Chwiećko i Daniel Burzyński. Firma specjalizuje się w projektowaniu instalacji dla przemysłu naftowego i chemicznego, baz magazynowo przeładunkowych produktów ropopochodnych i chemikaliów, terminali przeładunkowo-magazynowych LPG, rurociągów i obiektów budownictwa ogólnego i przemysłowego. Swoją działalność prowadzi w oparciu o korzystanie z nowoczesnego oprogramowania w poszczególnych pracowniach projektowych, dzięki czemu może świadczyć firmom sektora paliw płynnych i LPG usługi na wysokim poziomie.

Trendy i innowacje w branży LPG – jeśli nie autogaz to co?

Jeśli nie autogaz to co?
Trzeci z paneli tematycznych konferencji był poświęcony trendom i innowacyjnym rozwiązaniom możliwym do zastosowania w branży LPG. W pierwszym wstąpieniu Patryk Powaga z firmy Dräger Safety Polska – lidera techniki medycznej i bezpieczeństwa - przybliżył uczestnikom branży LPG tematykę zagrożeń występujących w branży petrochemicznej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań systemów detekcji gazów i płomieni.
Ekspert podkreślał w swoim wystąpieniu, że podczas pracy z substancjami niebezpiecznymi pracownicy są narażeni na ryzyko wybuchu.  Dlatego też, gdy w powietrzu może występować potencjalne zagrożenie ze strony m.in. gazów propanu i butanu, niezbędne są niezawodne technologie pomiarowe i ochronne.

Kolejna prezentacja dotyczyła rozwoju zastosowań LPG jako źródła wzrostu rynku – o nowych zastosowaniach LPG, tradycyjnych i nowoczesnych urządzeniach na gaz oraz korzyściach z wprowadzenia i rozwoju nowych zastosowań gazu płynnego.  Innowacyjne rozwiązania omówiła Bożena Wróblewska z Gaspolu. Podkreśliła w swoim wystąpieniu, że jest potrzeba rozwoju świadomości LPG oraz upowszechniania zastosowań gazu płynnego. Zasygnalizowała, że stymulująco na wzrost rynku, podziałałyby możliwości pojawienia się rozwiązań prawnych (w postaci np. dotacji czy certyfikatów) promujących korzystanie z LPG, a skierowanych do większej liczby potencjalnych użytkowników.

Trzecim w tym panelu, a zarazem zamykającym konferencję wystąpieniem było przedstawienie przez Analityka Rynku Paliw e-petrol.pl – Jakuba Boguckiego z Information Market nowości w ofercie usług e-petrol.pl oraz wiodących indeksów cenowych, przygotowywanych dla branży LPG. Analityk, specjalista rynku gazu płynnego, w swojej prezentacji przygotował przegląd autorskich notowań e-petrol.pl przeznaczonych dla branży LPG, omówił metodologię tworzenia niezależnych indeksów dla produktów LPG - przeznaczenie i korzyści dla uczestników rynku, szczególnie dla importerów i pośredników w obrocie hurtowym gazem płynnym w Polsce.

Hotel Ossa (woj. łódzkie), w którym spotkali się ludzie biznesu, związani z polskim rynkiem LPG gościł w środę i czwartek (12-13 października 2011 r.) niemal 160 uczestników z 82 firm z Polski, Austrii, Białorusi, Litwy, Rosji, i Ukrainy. Całość Spotkania po raz kolejny zorganizował zespół e-petrol.pl z firmy doradczej Information Market S.A.

Spotkania branżowe, organizowane przez e-petrol.pl dla ludzi związanych z rynkiem LPG, mają charakter cykliczny, dlatego dziękując za wszelkie ciepłe słowa kierowane pod kątem organizacji wydarzenia, już dziś zapraszamy na IX Spotkanie Branży Petrochemicznej - Polski Rynek LPG, jakie Information Market S.A. zorganizuje jesienią 2012 r.
Organizator
e-petrol.pl
Information Market S.A.
(dawniej e-petrol.pl sp. z o.o.)
ul. Legnicka 46a/10
53-674 Wrocław
tel. +48 71 787 69 70
fax +48 71 787 69 96
e-mail: spotkanie@e-petrol.pl


Mamiński & Wspólnicy


Logistics Port Skandawa Eurochem

PPU  BiproRaf


gazeo.pl

Energia Gigawat

Vostock Capital

CZAS NA GAZ




CSK Magellan