Live Chat Software
Lotos Paliwa

Jakie będzie najbliższe pięciolecie rynku LPG w Polsce?

e-petrol.pl
2021-10-08 / 08:32
Jakie będzie najbliższe pięciolecie rynku LPG w Polsce?

Siedemnasta edycja Spotkania Branży Paliwowej Polski Rynek LPG odbyła się w gdańskim Radisson Hotel & Suites Gdańsk w dniu 7 października 2021 roku. Była ona szczególnie wyczekiwana i z radością przyjęta przez blisko 120 uczestników, którzy nie mieli w ubiegłym roku okazji do spotkania się z uwagi na przepisy o zgromadzeniach związane z trwającą pandemią COVID-19.

Spotkanie rozpoczął prezes Information Market S.A. Robert Bukowski, wręczając wieloletniemu prezesowi spółki Bałtykgaz Sp.z o.o. i Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, Romanowi Ślagowskiemu podziękowanie za wieloletnią działalność na rzecz branży gazowej w naszym kraju.

W pierwszym panelu konferencji miała miejsce debata , w której udział wzięli: Sylwester Śmigiel (Gaspol S.A.), Robert Brzozowski (Unimot S.A.) i Dariusz Sławek (Amerigas Polska Sp. z o.o.). Wprowadzenie w kontekst rozmowy zrealizowali moderatorzy: dr Szymon Araszkiewicz i dr Jakub Bogucki, którzy mówili o poziomie paliwowego popytu i tendencjach cenowych w ostatnich latach. Następnie dyskutanci podjęli tematy wpływu COVID-19 na rynek gazowy czy kwestie zmian strukturalnych w imporcie LPG do Polski. Wiele miejsca poświęcono w rozmowie kwestiom nowej polityki klimatycznej UE, która wymusi zmiany jakościowe dot. produktów i np. rozwinięcia produkcji bioLPG. Wśród pytań szczególnie ważne było to, jakie będzie najbliższe pięciolecie rynku? Prezes Śmigiel nie wahał się odpowiedzieć, że konsumpcja krajowa za pięć lat będzie wynosić 2,4 mln ton LPG.

Zdaniem dyskutantów rosnące będzie znaczenie wolumenów trafiających do segmentu zbiornikowego. Dla autogazu możliwy będzie powolny spadek. Wszystko jednak uzależnione jest od legislacji – zarówno krajowej, jak i europejskiej, która może zmieniać się głównie pod kątem ekologicznej czystości paliw. To kierunek zmian, który zupełnie zmieni branżę gazową  - zgodnie mówili dyskutanci.

Kolejne wystąpienie wygłosił przedstawiciel Sponsora Głównego: Stanisław Gwizdała, Dyrektor ds. Technicznych Bałtykgaz Sp.z o.o. Mówił on o inwestycji spółki w Bazę Przeładunkową Gazu Płynnego Zabłotczyzna k/Narewki, która stanowi atrakcyjne miejsce przeładunku gazu na wschodniej granicy Polski.

W zamykającej panel prezentacji dr Jakub Bogucki opowiedział o nowym indeksie Propan Polska realizowanym przez Information Market S.A. Indeks ten – stanowiący odpowiedź na zmiany w kierunkach importu gazu do Polski – dostępny jest na stronie: https://www.e-petrol.pl/notowania/lpg/ceny-hurt/propan-polska

Drugi panel stanowił podsumowanie bardzo poważnych wyzwań związanych z nowymi technologiami i nową polityką Unii Europejskiej dot. rynku gazowego. W pierwszym wystąpieniu Ewa Abramiuk-Lété, Dyrektorka Generalna Liquid Gas Europe (European LPG Association) podjęła rozległy temat potencjalnego wpływu na polski rynek LPG Pakietu Klimatycznego Unii Europejskiej "Fit for 55". W swojej wypowiedzi prelegentka poruszyła kwestie zmian legislacyjnych i podatkowych, które będą skutkiem unijnej polityki, a które wymagają dostosowania się całej polskiej branży LPG. Jednym z najważniejszych elementów zmian będzie wspieranie czystych technologii, którego elementem stanie się zniesienie zwolnień z opodatkowania lub zredukowanych stawek podatkowych dla stosowania paliw kopalnych.

Wystąpienie Juraty Cibulskas z firmy Gaspol S.A. było natomiast odpowiedzią na pojawiające się często pytania o podobieństwa i różnice między działaniami na rynku LPG i LNG. Rozwiewając liczne wątpliwości słuchaczy prelegentka jasno wykazywała, że LNG stanowi odpowiednie rozwiązanie dla wąskiej grupy klientów o dużym zużyciu, konkurujące raczej z sieciowym gazem ziemnym, a nie z LPG.

Panel drugi konferencji zakończyło wystąpienie przedstawiciela sponsora: Labsolution Sp. z o.o., Seweryna Felis, który opowiedział o analizie zawartości chlorków, azotu i siarki w LPG w odniesieniu do nowych wymagań jakościowych: PN-EN589, EN17178 i ASTM D6667, z pomocą urządzeń oferowanych przez spółkę Sponsora.

W panelu trzecim wystąpił jako pierwszy Łukasz Jania, Prezes Zarządu Fleet Partners Sp. z o.o., który podjął temat użytkowania gazu płynnego we flotach samochodowych. Wśród głównych szans takiego rozwiązania prelegent sugerował m.in. większe zainteresowanie pojazdami na rynku wtórnym czy coraz wyższe koszty benzyny oraz oleju napędowego. W jego prezentacji szczególnie interesującym  aspektem były zmiany struktury rynku aut flotowych powiązanych z względami „prestiżowymi” aut służbowych dla użytkowników czy kwestiami kosztów związanych z TCO (całkowitym posiadaniem pojazdu).

Zamykające wystąpienie w trzecim panelu należało do Jacka Arciszewskiego, który prezentował aktualne zagadnienia prawno-podatkowe dotyczące branży LPG. Prelegent podjął szereg problemów związanych z kwestiami VAT-owskimi, spraw z zakresu ustawy o prawie energetycznym czy zagadnień akcyzowych. Wnikliwie ukazane zostały najnowsze zmiany w prawodawstwie, które mogą mieć ogromne znaczenie dla firm z branży paliw płynnych i LPG.

 Po wszystkich wystąpieniach konferencyjnych możliwe było zadawanie pytań prelegentom, co pozwoliło na wyjaśnienie licznych nurtujących gości zagadnień prawnych i biznesowych, a także pokazało, jak istotnym elementem branżowego know-how jest wymiana wiedzy i doświadczeń w ramach spotkań organizowanych przez  Information Market S.A.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.