Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Gigant naftowy Chevron kupuje Anadarko Petroleum

e-petrol.pl
2019-04-15 / 09:19
Gigant naftowy Chevron kupuje Anadarko Petroleum

Chevron podpisał szósty co do wielkości kontrakt naftowy i gazowy w historii. Jak poinformowały amerykańskie media, gigant energetyczny zawarł z Anadarco kontrakt o wartości 33 mld dolarów.

Transakcja zwiększy udział Chevronu w największym amerykańskim polu łupkowym i działalność koncernu w obszarze Zatoki Meksykańskiej oraz rozszerzy portfolio LNG.

Sama umowa przejęcia Anadarko wynosi 33 mld USD, ale Chevron wyda łącznie 50 mld USD, bowiem spłaci jeszcze długi przejmowanej spółki. Umowa jest szóstym co do wielkości światowym kontraktem na ropę i gaz. Jednocześnie jest to największa transakcja od 2015 roku, kiedy Royal Dutch Shell kupił brytyjskiego giganta energetycznego BG Group za 82 mld USD.

Umowa pomoże Chevronowi w sektorze łupków. Obecnie, gdy przemysł opracował technologie, takie jak szczelinowanie hydrauliczne i wiercenie poziome, kolejną granicą jest uprzemysłowienie procesu łupkowego i to właśnie teraz, w miejsce mniejszych graczy, pojawiają się takie podmioty jak Chevron. Koncerny naftowe mają możliwości i środki finansowe, aby przekształcić pola łupkowe w fabryki. Robią to poprzez łączenie dużych działek, co pozwala im wykonywać bardzo wydajne wiercenia w dużej skali.

Analitycy rynkowi uważają, że umowa Anadarko z Chevronem prawdopodobnie skłoni główne firmy naftowe do rozważenia zakupu permskich graczy, takich jak Pioneer Natural Resources, EOG Resources, a nawet Occidental.

Wood Mackenzie ocenia, że fuzja Chevronu i  Anadarko może przyczynić się w tym roku do wzrostu produkcji ropy w USA o ponad 1,6 mln baryłek dziennie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu