Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Wenezuela musi zapłacić odszkodowanie Conoco

e-petrol.pl
2019-03-11 / 09:48
Wenezuela musi zapłacić odszkodowanie Conoco

Wenezuela mu zapłacić koncernowi ConocoPhillips 8,7 mld USD za wywłaszczenie w 2007 r. przez reżim Hugo Chaveza jego aktywów naftowych w tym kraju – tak orzekł organ arbitrażu międzynarodowego Banku Światowego.

Międzynarodowy Ośrodek Rozwiązywania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) powołany w 1966 r. do rozwiązywania sporów i doprowadzania do ugody międzynarodowych inwertorów orzekł, że świadomie naruszając zobowiązania międzynarodowe Wenezuela nie może zgodnie z prawem międzynarodowym czerpać korzyści z ograniczania swych zobowiązań. Conoco ma więc prawo do pełnego odszkodowania za przejęcie jego majątku.

Decyzja jest konsekwencją zasady, że rządom nie wolno bezprawnie wywłaszczać z prywatnych inwestycji bez zapłacenia kompensaty.

Zapoczątkowana przez Hugo Chaveza fala nacjonalizacji doprowadziła do ponad 20 postępowań arbitrażowych, ale większości dotąd nie uregulowano.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu