Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Exxon Mobil wycofa się ze złóż w Azerbejdżanie?

e-petrol.pl
2018-12-04 / 14:19
Exxon Mobil wycofa się ze złóż w Azerbejdżanie?

Exxon Mobil rozważa sprzedaż udziałów w największym złożu ropy w Azerbejdżanie – podała, powołując się źródła branżowe i bankowe, agencja Reutera.

Exxon Mobil liczy, że ze sprzedaży 6,8 proc. udziałów w kaspijskim złożu Azeri-Chirag-Gunashli (ACG), którego możliwość eksploatacji określano mianem „kontraktu stulecia” uzyska nawet 2 mld USD. 

Pozbycie się udziałów w złożach jest o tyle symboliczne, że Exxon Mobil był od samego początku obecny w tworzeniu przemysłu naftowego Azerbejdżanu po upadku ZSRR. Amerykański Exxon był wśród pięciu amerykańskich firm naftowych, które pomogły stworzyć aktualną przemysłu podpisując kontrakt dotyczący eksploatacji złóż w 1994 roku. 

Umowa została nazwana przez Azerbejdżan i partnerów „kontraktem stulecia” – dawała ona nadzieje na przyszłe wielkie odkrycia, które mogłyby pomóc Europie zdywersyfikować dostawy surowców energetycznych i uniezależnić się od rosyjskiej ropy i gazu. Niestety ten scenariusz się nie zrealizował.

W przypadku sprzedaży akcji przez Exxon, w azerskim projekcie zostanie tylko jedna amerykańska spółka, Chevron, z udziałami na poziomie 9,57 proc. Większe mają tylko BP (30,4 proc.) i azerski Socar (25 proc.).

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.

Dokument bez tytułu