Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software


Newsletter
Bezpłatne "Wiadomości e-petrol.pl" na Twoją skrzynkę e-mail
Administratorem Danych Osobowych jest...

Petrojuan zdetronizuje petrodolara?

e-petrol.pl
2017-11-13 / 09:41
Petrojuan zdetronizuje petrodolara?

Po raz pierwszy rola dolara jako światowego środka płatniczego za surowiec jest zagrożona. Szanghajska giełda zamierza uruchomić rozliczany w juanach rynek kontraktów terminowych na ropę naftową, z możliwą wymianą juanów na złoto.

Wiadomość o nowych kontraktach na ropę podekscytowała zachodnie media. Pojawienie się nowych kontraktów terminowych stawia pod znakiem zapytania dominację dolara w międzynarodowych rozliczeniach za ropę naftową.  Możliwe, że już niebawem wymyślony w 1973 roku przez profesora Oweissa termin „petrodolar" zostanie zastąpiony przez nowy „petrojuan".

Obecnie handluje się kontraktami terminowymi na ropę — Brent i WTI - oba notowane są w dolarach. Ale jeśli pod uwagę fakt, że Chiny stały się największym na świecie importerem ropy, to nie można wykluczyć, że nowy kontrakt terminowy, notowany w juanach, stanie się kolejnym punktem odniesienia dla użytkowników kontraktów typu futures.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.