Rozwój stacji paliw będzie ewoluował w kierunku „hybrydowych” punktów obsługi

Tania ropa problemem dla firm wydobywczych

Szefowie największych firm naftowych, takich jak ExxonMobil, Chevron, Shell, TotalEnergies i BP, przygotowują się na długi okres niskich cen ropy, podał dziennik „The Financial Times”.

W artykule zauważono, że na razie firmy próbują wykorzystać swoje wyniki kwartalne, aby uspokoić inwestorów i wykazać się stabilnością, nie podejmując decyzji o cięciu kosztów.

Prezes Exxon Darren Woods przypomniał, że firma, dysponująca aktywami o wartości 472 mld USD, już zmniejszyła wydatki o 13 mld USD i obecnie testuje scenariusze na światowym rynku ropy naftowej, które są uważane za poważniejsze niż okres ograniczeń pandemicznych.

Chevron, który prowadzi politykę cięć, poinformował inwestorów, że jego wolne przepływy pieniężne wynoszą już 9 mld USD przy cenie 60 USD za baryłkę. Firma uważa, że będzie w stanie wypłacić akcjonariuszom dywidendę nawet przy cenie 40 USD za baryłkę ropy, nie zmieniając kosztów. Shell również na razie wstrzymuje się ze wszystkimi swoimi planami inwestycyjnymi.

Prezes TotalEnergies Patrick Pouyanné powiedział, że nikt nie panikuje. Podkreślił, że Total nie obniżył dywidendy na podstawie wyników roku COVID-19.

Jednocześnie Wood Mackenzie twierdzi, że nakłady inwestycyjne pięciu największych firm naftowych osiągną w tym roku 98 mld USD. Do roku 2023 spadek wyniesie 5 proc.

Więcej w kategorii

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie monitorują możliwe sankcje USA wobec importerów rosyjskiej ropy

Indie uważnie śledzą zapowiedzi Stanów Zjednoczonych dotyczące potencjalnych sankcji wtórnych wobec państw i firm importujących rosyjskie surowce energetyczne – poinformował rzecznik indyjskiego MSZ Randhir Jaiswal.

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Chevron w Basenie Permskim przechodzi do fazy stabilizacji

Amerykański koncern naftowy Chevron osiągnął poziom produkcji 1 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie w Basenie Permskim – największym złożu ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spółka zapowiada przejście z fazy wzrostu do fazy generowania gotówki.

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Era dynamicznego wzrostu produkcji ropy w USA dobiega końca

Lata szybkiego wzrostu produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych należą już do przeszłości — taką ocenę przedstawił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Według ekspertów, kluczowy czynnik wzrostu, jakim były złoża łupkowe w Basenie Permskim, osiągnęły już dojrzałość, a niższe ceny surowca dodatkowo spowalniają rozwój

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras planuje przekierowanie eksportu ropy do Azji po wprowadzeniu amerykańskich ceł

Petrobras, państwowy koncern naftowy z Brazylii, zapowiedział możliwość przekierowania dostaw ropy naftowej z rynku amerykańskiego do Azji i krajów Pacyfiku. Decyzja ma związek z ogłoszonymi przez Stany Zjednoczone 50-procentowymi cłami na brazylijskie towary – poinformowała prezes spółki Magda Chambriar w rozmowie z agencją