Zamów RAPORT- Polski Rynek Paliw 2023-2024

Zielony wodór z Hiszpanii może mieć poślizg

Cepsa, druga co do wielkości hiszpańska spółka naftowa, opóźni swoją inwestycję o wartości 3,25 mld USD (3 mld euro) w krajowe projekty zielonego wodoru, jeśli władze krajowe ustanowią stały podatek od nieoczekiwanych zysków dla firm energetycznych.

Cepsa jest drugą hiszpańską firmą, która ostrzegła, że wstrzyma inwestycje w zielony wodór w Hiszpanii. Wcześniej Repsol poinformował o podjęciu decyzji o zawieszeniu projektów rozwoju zielonego wodoru w swoim kraju, powołując się na niekorzystny system regulacyjny i pomysł wprowadzenia stałego podatku od zysków nieoczekiwanych dla firm energetycznych.

Repsol dysponuje mocą produkcyjną elektrolizy wynoszącą 350 megawatów (MW) na potrzeby projektów dotyczących zielonego wodoru w całej Hiszpanii. Firma zwróciła jednak uwagę na niepewność dotyczącą ram regulacyjnych w kraju, co może odstraszać od inwestycji w zieloną energię.

Teraz Cepsa „będzie priorytetowo traktować swoją ekspansję międzynarodową, realizując projekty, które pierwotnie zaplanowano na drugą fazę strategii przejściowej” – poinformowała firma w oświadczeniu przesłanym agencji Reutera.

Hiszpańskie firmy naftowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej takie jak gigant Endesa, a także duże banki skrytykowały pomysł hiszpańskiego rządu dotyczący ustanowienia stałego podatku od zysków nieoczekiwanych.

Podatek od zysków nieoczekiwanych w Hiszpanii został wprowadzony pod koniec 2022 r. na okres dwóch lat. Nakłada on dodatkowy podatek w wysokości 1,2 proc. na firmy energetyczne o rocznych obrotach wynoszących co najmniej 1,17 mld USD (1 mld EUR). Władze rozważają opcję przedłużenia go. Sprawiło to, że hiszpańskie firmy wstrzymują projekty dotyczące zielonego wodoru z powodu obaw dotyczących polityki lub popytu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna - najgorętszy zwolennik odnawialnych źródeł energii,  ostrzega również, że niepewność polityczna i popytowa spowalniają wdrożenie zielonego wodoru.

Więcej w kategorii

Nadmiar benzyny w Europie wpływa na globalne marże

Nadmiar benzyny w Europie wpływa na globalne marże

Zapasy benzyny w Europie osiągnęły rekordowo wysoki poziom, ponieważ eksport spadł z powodu zwiększonej aktywności rafinerii w USA i Nigerii. W rezultacie marże na benzynie w rafineriach w Europie i USA spadły w styczniu do najniższego poziomu od 15 miesięcy.

Czy azjatyckie rafinerie wstrzymają produkcję?

Czy azjatyckie rafinerie wstrzymają produkcję?

W wyniku gwałtownego wzrostu cen surowców rafinerie w Korei Południowej, Singapurze i na Tajwanie zmuszone są rozważać przestoje lub ograniczenie produkcji.

Kurdystan domaga się udziału w rozmowach o Kirkuku

Kurdystan domaga się udziału w rozmowach o Kirkuku

Premier Kurdystanu, Masrour Barzani, stwierdził, że w negocjacjach dotyczących głównej umowy między Irakiem a BP w sprawie modernizacji złóż naftowych i gazowych w Kirkuku powinny wziąć udział władze Kurdystanu.

Wyższe stawki frachtowe z powodu sankcji na rosyjską ropę

Wyższe stawki frachtowe z powodu sankcji na rosyjską ropę

Stawki frachtowe za transport surowców z rosyjskiego portu Koźmino wzrosły pięciokrotnie w wyniku niedoboru statków spowodowanego nowymi sankcjami USA.