Shell Franczyza

Jedyna słowacka rafineria chce zachować dostęp do Przyjaźni

Słowacka rafineria Slovnaft rozpoczęła konwersję na ropę pochodzenia nierosyjskiego, w najbliższej przyszłości chce wymienić 60 proc. surowca, ale przyznaje, że obecnie nie poradzi sobie bez rurociągu ‘’Przyjaźń’’.

Słowacka rafineria nie może jeszcze obyć się bez rosyjskiej ropy importowanej rurociągiem ‘’Przyjaźń’’ przez Ukrainę, ale w przyszłości chciałaby odejść od rosyjskich surowców, powiedział w rozmowie z lokalnym dziennikiem ‘’Hospodarske noviny’’ członek zarządu Slovnaft Marek Senkovic.

Według niego istnieją już alternatywne trasy – rurociąg TAL Transalpine, z którego korzystają Czechy oraz rurociąg Adria z Chorwacji. Za ich pomocą można odbierać ropę importowaną drogą morską od dostawców spoza Rosji. Problem w tym, że pojemność TAL jest niewystarczająca, a Chorwaci pobierają ogromne opłaty za tranzyt. Ponadto sama Chorwacja, Czechy, Węgry, Serbia i Ukraina także chciałyby korzystać z ropy z tych rurociągów.

Senkovic potwierdził, że węgierski MOL, do którego należy także rafineria Slovnaft, zgodził się na dostawy ropy do Lukoilu przez „Przyjaźń” z zakupem na granicy ukraińsko-białoruskiej, co oznacza, że ropa trafiająca na terytorium Ukrainy nie będzie już należała do rosyjskiego koncernu, na który Kijów nałożył sankcje. Oznacza to jednak wzrost kosztów ubezpieczenia, tranzytu, płatności za dostawy, a także wzrost ryzyka.

Na razie jednak głównym szlakiem dostaw surowców pozostaje „Przyjaźń”, a Słowacja chce zachować do niej dostęp i w przyszłości dla niej, podobnie jak dla Węgier i Czech, obowiązywać będą wyjątki od europejskiego embarga. Jeśli chodzi o „rurociąg „Przyjaźń”, to niekoniecznie trzeba transportować nim rosyjską ropę, można np. kazachską – powiedział Senkovic.

Wiadomo, że Slovnaft sprawdza już ropę od alternatywnych dostawców – przetestowano 13 rodzajów ropy z Kazachstanu, Iraku, Omanu, Arabii Saudyjskiej, USA, Norwegii, Gujany i Węgier. W 2023 r. co czwarty litr ropy przerabianej przez rafinerie nie pochodził z Rosji, w tym roku będzie podobnie.

Więcej w kategorii

Wzrośnie eksport oleju napędowego z USA do Europy

Wzrośnie eksport oleju napędowego z USA do Europy

Według handlowców i danych z monitorowania statków, dostawy oleju napędowego z wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w USA do głównego europejskiego centrum handlu i rafinacji, regionu Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA), mają wzrosnąć.

Varo Energy zainteresowane zakupem szwedzkich rafinerii

Varo Energy zainteresowane zakupem szwedzkich rafinerii

Europejska firma energetyczna Varo Energy prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia dwóch szwedzkich rafinerii Preem aby zaspokoić rosnący popyt na niskoemisyjne biopaliwa.

W USA przybyło platform wiertniczych

W USA przybyło platform wiertniczych

Amerykańskie firmy energetyczne po raz pierwszy od ośmiu tygodni zwiększyły liczbę platform wiertniczych ropy naftowej i gazu ziemnego, poinformowała firma energetyczna Baker Hughes w piątkowym raporcie.

Equinor opuszcza Nigerię

Equinor opuszcza Nigerię

Firma Chappal Energies sfinalizowała przejęcie Equinor Nigeria Energy Company (ENEC), oddziału norweskiej firmy Equinor.

Wiadomości e-petrol.pl

Subskrybuj codzienne informacje z rynku paliw

Zapisz się

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024

Rok 2023 rok na rynku paliwowym był lepszy od roku poprzedniego - sumaryczny popyt na paliwa płynne w Polsce zwiększył się o 6 proc., przy czym popyt  benzyny, olej napędowy i LPG - wzrósł o 7 proc. 

Raport - Polski Rynek Paliw 2023/2024