Rozwiń swój biznes z programem Paliwa BAQ
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Coraz więcej szczegółów na temat limitu cen ropy G7

Proponowany przez kraje G7 pułap cenowy na poziomie 65-70 USD za baryłkę rosyjskiej ropy będzie miał niewielki bezpośredni wpływ na przychody Moskwy, ponieważ jest zasadniczo zgodny z tym ile już płacą kupujący z Azji, podało w środę pięć źródeł branżowych, które mają bezpośrednią wiedzę na temat zakupów.

Coraz więcej szczegółów na temat limitu cen ropy G7
Celem pułapu cenowego jest pozbawienie prezydenta Rosji Władimira Putina dochodów na finansowanie ofensywy wojskowej na Ukrainie, bez powodowania poważnych zakłóceń na światowych rynkach ropy naftowej, które spowodowałyby wzrost cen energii. Jak podała agencja Reutera prognozuje się, że eksport ropy i gazu będzie stanowił w tym roku 42 proc. rosyjskich dochodów i wyniesie 11,7 biliona rubli (196 miliardów USD), według ministerstwa finansów kraju, co oznacza wzrost z 9,1 biliona rubli (152 miliardów USD) w 2021 roku.

W tym roku Indie stały się drugim co do wielkości pojedynczym nabywcą rosyjskiej ropy po Chinach od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Indyjskie rafinerie zajęły miejsce rafinerii w krajach, które nałożyły sankcje na import rosyjskiej ropy lub unikały rosyjskiej ropy.

Jak podała agencja, niektóre indyjskie rafinerie korzystają z dyskonta na poziomie 25 do 35 USD za baryłkę rosyjskiej ropy Urals w stosunku do gatunku Brent. Przy cenie gatunku Brent w środę na poziomie około 85 USD za baryłkę oznacza, że Indie płacą za rosyjską ropę cenę 50-60 USD za baryłkę, czyli poniżej limitu. W tej sytuacji zachodni spedytorzy i ubezpieczyciele mieszkający w krajach, które nałożyły sankcje na Rosję, po wprowadzeniu sankcji byliby w stanie zgodnie z prawem świadczyć usługi obejmujące dostawy rosyjskiej ropy.

Oznacza to również, że Rosja nie musiałaby realizować swojej groźby zaprzestania dostaw dla nabywców, którzy przestrzegali limitu cenowego – ponieważ rynek i tak znajduje się poniżej granicy ceny.

Opublikowane we wtorek wytyczne Departamentu Skarbu USA mówią, że limit zostanie nałożony dla cen w formule FOB, które nie obejmują kosztów ubezpieczenia i wysyłki. To byłaby cena, po której ropa byłaby sprzedawana, gdyby kupujący pojechał i odebrał ją z rosyjskiego terminalu, a indyjskie rafinerie zazwyczaj i tak opłacają dostawę ropy z ubezpieczeniem i frachtem.
Słowa kluczowe:
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Więcej w kategorii

Biały Dom kontra koncerny naftowe
Biały Dom kontra koncerny naftowe
Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.
 Ceny paliwa lotniczego rosną
Ceny paliwa lotniczego rosną
W ostatnich dniach w związku ze zniesieniem przez Chiny ograniczeń w podróżowaniu z powodu COVID-19 i przestojami rafinerii w USA ceny paliwa do silników odrzutowych wzrosły do poziomów, których nie odnotowano w styczniu. Analitycy i dyrektorzy rafinerii uważają, że wzrost cen prawdopodobnie będzie kontynuowany.
Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy
Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy
Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.
Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować
Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować
Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.
G7 nie sprzeciwia się unijnemu limitowi cenowemu na rosyjski diesel
G7 nie sprzeciwia się unijnemu limitowi cenowemu na rosyjski diesel
Kraje G7 są zadowolone z wprowadzenia przez Unię Europejską pułapu ceny rosyjskiego oleju napędowego w przedziale 100-110 USD - poinformowała w sobotę agencja Bloomberg.
Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw
Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw
W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Złodziej paliwa zatrzymany

Złodziej paliwa zatrzymany

W Lęborku został zatrzymany 50-latek podejrzewany o kradzież oleju napędowego z dwóch stacji paliw w Zachodniopomorskiem — w Koszalinie i Sławnie oraz jednej w powiecie słupskim na Pomorzu. W trakcie zatrzymania w samochodzie mężczyzny ujawniono dziesięć 60-litrowych pojemników, w tym trzy wypełnione paliwem.

Rząd nie chce przedłużać kontraktu na zakup rosyjskiej ropy

Rząd nie chce przedłużać kontraktu na zakup rosyjskiej ropy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla

Od 5 lutego zacznie obowiązywać embargo na import z Rosji do Unii Europejskiej produktów ropopochodnych, m.in. oleju napędowego. Serwis rp.pl zapytał importerów dostarczających na polski rynek o możliwe ryzyka związane z tą sytuację.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

W czwartek Departament Energii USA (DoE) ogłosił program dofinansowania rozwoju produkcji biopaliw w kraju o wartości ponad 100 milionów USD. Jest to element szerszych działań związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu i osiągnięciem celów klimatycznych.