Shell Franczyza
Dołącz do sieci HUZAR i ciesz się korzystnymi warunkami działania

Diesel w centrum uwagi

Czeka nas kryzys na rynku oleju napędowego. Problemy z dostawami tego paliwa dotykają zarówno Europy, jak i Stanów Zjednoczonych, a w Polsce od stycznia 2023 r. po tym jak wygaśnie tarcza antyinflacyjna dotycząca VAT-u, litr oleju napędowego może kosztować 9 zł.

Diesel w centrum uwagi
Jak podała agencja Bloomberg zapasy destylatów, w tym oleju napędowego oraz opałowego w USA są na najniższym poziomie od czterech dekad o tej porze roku. Nie lepiej jest w Europie Zachodniej, gdzie prognozy mówią o sięgnięciu minimum w tym miesiącu i kolejnych spadkach do marca. W rezultacie ceny tych paliw rosną. Według Bloomberga na rynku spot w nowojorskim porcie cena wzrosła w tym roku o 50 proc. do 4,9 USD za galon. W Europie kontrakty na diesel są nawet o 40 USD droższe od tych na ropę, podczas gdy średnia dla tego paliwa wynosiła 12 USD.

Dario Scaffardi, były szef włoskiej firmy naftowej Saras uważa, że mamy do czynienia obecnie z największym kryzysem na rynku diesla. W USA na wschodnim wybrzeżu wprowadzono już procedury awaryjne łącznie z racjonowaniem oleju opałowego, choć sezon grzewczy dopiero się rozpoczyna.

Jak wyjaśnia dziś „Puls Biznesu” niedobory na rynku mają kilka przyczyn. Biorą się z niewystarczających mocy produkcyjnych rafinerii, są pokłosiem pandemii, zmniejszeniem inwestycji w rafineriach i odchodzeniem od oleju napędowego jako paliwa transportowego. W Europie dodatkowo sytuację pogarszają problemy z regularnymi dostawami ropy oraz strajki w rafineriach, a na to wszystko trzeba nałożyć wpływ sankcji na rosyjską ropę i paliwa.

Cytowany przez „Puls Biznesu” dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl wyjaśnia, że problemy z dieslem mają charakter strukturalny i to nie jest tylko polska specyfika. Paliwo to było w 40 proc. sprowadzane do Polski z zagranicy, w przewadze z Rosji i w momencie kiedy dostaw tych zabraknie, trzeba będzie się liczyć z podwyżkami cen tego paliwa. Dodatkowo po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwa ponownie wyniesie 23 proc. (obecnie 8 proc.) cena za litr oleju napędowego wzrośnie o 1,1 zł w przypadku oleju napędowego, a 90 gr dla benzyny.

Więcej o problemach rynku oleju napędowego można przeczytać w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.O problemach i zmianach w branży paliw w roku 2022 oraz ich możliwych konsekwencjach dla gospodarki w roku 2023 piszemy więcej w „Raporcie – Polski Rynek Paliw 2021-2022”
Zwiększ swoją widoczność i sprzedaż w międzynarodowej sieci UTA!

Więcej w kategorii

Biały Dom kontra koncerny naftowe
Biały Dom kontra koncerny naftowe
Biały Dom rozpoczął w piątek kolejny atak na amerykańskie firmy naftowe, oskarżając je o wykorzystywanie zysków do płacenia akcjonariuszom zamiast zwiększania podaży. Tak ostra reakcja Waszyngtonu nastąpiła po tym, jak Chevron poinformował, że jego roczny zysk podwoił się w 2022 r.
 Ceny paliwa lotniczego rosną
Ceny paliwa lotniczego rosną
W ostatnich dniach w związku ze zniesieniem przez Chiny ograniczeń w podróżowaniu z powodu COVID-19 i przestojami rafinerii w USA ceny paliwa do silników odrzutowych wzrosły do poziomów, których nie odnotowano w styczniu. Analitycy i dyrektorzy rafinerii uważają, że wzrost cen prawdopodobnie będzie kontynuowany.
Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy
Amerykańscy kongresmeni zatwierdzają limity wykorzystania rezerw ropy
Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w piątek ustawę ograniczającą zdolność prezydenta USA Joe Bidena do uwalniania ropy ze strategicznych rezerw kraju. Za inicjatywą opowiedziało się 221 kongresmanów, przeciw - 205.
Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować
Związki zawodowe we Francji znów będą strajkować
Francuskie strajki, które miały trwać 48 godzin w elektrowniach jądrowych i rafineriach, zakończyły się po jednym dniu, a związek CGT przekazał, że pracownicy zdecydowali do przyłączenia się do strajku narodowego w najbliższy wtorek.
G7 nie sprzeciwia się unijnemu limitowi cenowemu na rosyjski diesel
G7 nie sprzeciwia się unijnemu limitowi cenowemu na rosyjski diesel
Kraje G7 są zadowolone z wprowadzenia przez Unię Europejską pułapu ceny rosyjskiego oleju napędowego w przedziale 100-110 USD - poinformowała w sobotę agencja Bloomberg.
Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw
Nie ma powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw
W sobotę w Duesseldorfie szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. Podkreśliła, że nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu
Pozostałe aktualności
Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Klienci stacji paliw z wysoką świadomością ekologiczną

Badania „Przyszłość stacji paliw” zrealizowane przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Anwim S.A., właściciela sieci stacji paliw Moya, wskazują na rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów. Polacy zmieniają zwyczaje zakupowe mając na uwadze dobro środowiska oraz zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych. Aż 95% respondentów deklaruje, że na co dzień dba o środowisko, a 60 proc. ankietowanych jest gotowych zapłacić więcej za produkty ekologiczne. Badania posłużą do jeszcze lepszego zrozumienia zachowań i oczekiwań konsumentów w związku z transformacją energetyczną transportu.

Złodziej paliwa zatrzymany

Złodziej paliwa zatrzymany

W Lęborku został zatrzymany 50-latek podejrzewany o kradzież oleju napędowego z dwóch stacji paliw w Zachodniopomorskiem — w Koszalinie i Sławnie oraz jednej w powiecie słupskim na Pomorzu. W trakcie zatrzymania w samochodzie mężczyzny ujawniono dziesięć 60-litrowych pojemników, w tym trzy wypełnione paliwem.

Rząd nie chce przedłużać kontraktu na zakup rosyjskiej ropy

Rząd nie chce przedłużać kontraktu na zakup rosyjskiej ropy

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla

Możliwe czasowe perturbacje w dostawach diesla

Od 5 lutego zacznie obowiązywać embargo na import z Rosji do Unii Europejskiej produktów ropopochodnych, m.in. oleju napędowego. Serwis rp.pl zapytał importerów dostarczających na polski rynek o możliwe ryzyka związane z tą sytuację.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent podpisał nowelę ustawy o bezpieczeństwie morskim

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w czwartek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

Amerykański rząd zainwestuje w projekty związane z biopaliwami

W czwartek Departament Energii USA (DoE) ogłosił program dofinansowania rozwoju produkcji biopaliw w kraju o wartości ponad 100 milionów USD. Jest to element szerszych działań związanych z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu i osiągnięciem celów klimatycznych.