MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Prognoza cen ropy na 2022 obniżona przez Morgan Stanley i UBS

Obawy o recesję w największych gospodarkach i trwająca walka z koronawirusem w Chinach przyczyniają się do obniżek krótkoterminowych prognoz cen ropy na pozostałą część roku.

Prognoza cen ropy na 2022 obniżona przez Morgan Stanley i UBS
Ceny ropy Brent spadły o około jedną trzecią od szczytu z początku marca. W nadchodzących miesiącach notowania mogą dalej spadać, choć w przyszłym roku mogą odbić się dzięki ożywieniu gospodarczemu i zmniejszeniu dostaw rosyjskiej ropy.

Morgan Stanley zrewidował swoje krótkoterminowe prognozy cen ropy Brent ze względu na przyspieszającą inflację i gwałtowne spowolnienie popytu. Analitycy banku obniżyli prognozę cen ropy Brent na III kwartał 2022 r. o 12 USD za baryłkę do 98 USD za baryłkę, jednocześnie obniżając prognozę na IV kwartał o 5 USD za baryłkę do 95 USD. Morgan Stanley pozostawił swoje kwartalne prognozy na 2023 r. bez zmian na poziomie 100 USD i wyższym, wierząc, że ceny wzrosną od drugiego kwartału. Dodano, że dostawy ropy z Rosji mogą ulec znacznemu zmniejszeniu: według banku na początku 2023 r. eksport z Federacji Rosyjskiej może spaść o 1,5-2 mln baryłek dziennie.

Grupa UBS obniżyła swoje prognozy cen ropy Brent o 15 USD do końca roku, do 110 USD za baryłkę w związku z blokadami w Chinach i wciąż wysokim eksportem z Rosji. Oczekuje się, że do końca września 2023 r. ceny ropy Brent osiągną poziom 125 USD/bbl, ponieważ podaż staje się coraz mniejsza w miarę wyczerpywania się rezerw strategicznych i wzrostu popytu na ropę w elektrowniach.

Goldman Sachs spodziewa się, że ceny ropy Brent osiągną 125 USD za baryłkę w 2023 r. w związku z wprowadzeniem limitu dla rosyjskich cen ropy. Oczekuje się, że w tym przypadku podaż rosyjskiej ropy spadnie o 1 mln baryłek dziennie w porównaniu do poziomów obserwowanych przed rozpoczęciem operacji specjalnej.
Dotrzyj do nowej grupy klientów dzięki GreenWay Polska
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.