MOYA stacje paliw dopasowane do Twoich potrzeb!
Tankuj na stacjach z logo HUZARA

Limit cenowy G7 na rosyjską ropę zaczyna nabierać kształtu

Grupa krajów G7 pracuje nad wprowadzeniem limitu ceny dla rosyjskiej ropy, próbując ograniczyć zdolność Moskwy do finansowania inwazji na Ukrainę.

Limit cenowy G7 na rosyjską ropę zaczyna nabierać kształtu
Analitycy i pomysłodawcy twierdzą, że może to zadziałać w dłuższej perspektywie, ale jednocześnie krótkookresowo, czyli już w najbliższych miesiącach, może doprowadzić do podwyżek cen na rynku ropy.

Urzędnicy w krajach G7, w tym sekretarz skarbu USA Janet Yellen, mówią, że ten bezprecedensowy środek, którego funkcjonowanie ma rozpocząć się 5 grudnia, obniży cenę otrzymywaną przez Rosję za ropę bez zmniejszania jej eksportu do światowych konsumentów.

Koalicję tworzą Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada – oraz UE, które opracowują szczegóły planu. G7 chce, aby do koalicji przyłączyły się także inne kraje, w tym Indie i Chiny, które od inwazji na Ukrainę 24 lutego sprowadzają z Rosji przecenioną ropę. Moskwie, dzięki zwiększonej sprzedaży ropy do Indii i Chin, udało się utrzymać wysokie przychody ze sprzedaży surowca.

Asystent sekretarza skarbu USA ds. polityki gospodarczej Ben Harris uważa, że nawet jeśli Indie i Chiny nie przyłączą się, to nałożony limit może pomóc w obniżeniu cen dla Azji i innych konsumentów. Jego zdaniem, jeśli Chiny przy tej okazji wynegocjują osobną zniżkę 30-40 proc. na rosyjską ropę, to USA uznają to za wygraną.

Konsensus w sprawie poziomu pułapu cenowego zostanie osiągnięty przy pomocy „rotacyjnego koordynatora wiodącego”, poinformował Departament Skarbu USA w wytycznych opublikowanych w piątek, sugerujących, że kraje koalicji będą odgrywać tymczasową rolę przywódczą w trakcie realizacji planu.
Koncepcja uzgodniona przez G7 wzywa kraje uczestniczące do odmowy usług zdominowanych przez Zachód, w tym ubezpieczeń, finansów, pośrednictwa i usług nawigacyjnych dla ładunków naftowych w cenach powyżej ustalonego pułapu. Aby zabezpieczyć te usługi, kupujący ropę składaliby dostawcom zaświadczenia, dokumentujące zakup rosyjskiej ropy na poziomie lub poniżej limitu.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja wstrzyma eksport do krajów, które wymuszają ograniczenie, a obawy o zagrożenie podaży mogą spowodować wzrost cen na rynkach naftowych jeszcze przed grudniem.

Słowa kluczowe:
Paliwa BAQ jakość grupy Orlen

Więcej w kategorii

Orlen przejmuje stacje w Europie
Orlen przejmuje stacje w Europie
Grupa Orlen przejęła 79 stacji paliw na Węgrzech, funkcjonujących obecnie pod marką Lukoil i rozpoczyna ich rebranding. Do połowy 2024 roku koncern nabędzie 103 kolejne stacje paliw zlokalizowane na Słowacji i Węgrzech.
UE uzgodniła maksymalną cenę rosyjskiej ropy
UE uzgodniła maksymalną cenę rosyjskiej ropy
Kraje Unii Europejskiej wstępnie uzgodniły górną granicę ceny rosyjskiej ropy dostarczanej drogą morską w wysokości 60 USD za baryłkę z mechanizmem dostosowawczym.
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
Turcja zmniejszyła zakupy paliw z Rosji
W październiku Rosja dostarczyła do Turcji węglowodory o wartości 3,7 mld USD wobec 5 mld USD we wrześniu. Według wyników z października 2022 r. import rosyjskich paliw mineralnych, w szczególności węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego, zmniejszył się o 25 proc.
Ograniczona produkcja w rafinerii MOL
Ograniczona produkcja w rafinerii MOL
Węgierska grupa naftowo-gazowa MOL poinformowała w czwartek, że jej rafineria w Szazhalombatta nadal działa na 50-55 proc. wydajności.
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
USA rozważają plany podwojenia pojemności do magazynowania oleju opałowego
Biały Dom rozważa zwrócenie się do Kongresu o podwojenie ilości magazynowanego oleju opałowego w północno-wschodnich stanach, aby zgromadzić rezerwy na zimę, poinformowała w środę telewizja CNBC.
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
Stany Zjednoczone apelują o ostrożność w sprawie limitu cen
W środę administracja Bidena przerwała milczenie w związku z debatami Unii Europejskiej w sprawie limitu ceny rosyjskiej ropy ostrzegając, że ostatnio notowane ceny gatunku Urala w przedziale 52 USD za baryłkę nie odzwierciedlają realnych cen na bardzo nieprzejrzystym rynku.
Modernizacja rurociągu TAL
Modernizacja rurociągu TAL
Właściciele rurociągu Transalpejskiego (TAL) przesyłającego ropę naftową z Morza Śródziemnego do Europy Środkowej zatwierdzili w środę plan modernizacji połączenia, które jest kluczowy dla Czech, by mogły uniezależnić się od rosyjskiej ropy.
Jakość, pewność i dywersyfikacja dostaw gazu

Pozostałe aktualności

Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Kiedy powstanie miejska stacja paliw we Włocławku?
Miejska stacja paliw we Włocławku ma powstać na osiedlu Kazimierza Wielkiego. Jej budową zajmie się spółka PGK „Saniko”. Pierwotne plany zakładały, że stacja powstanie jeszcze w 2022 roku, ale wiadomo, że projekt ma opóźnienie.
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
W Polsce zatankujemy niebawem na stacjach MOL
MOL, po przejęciu 410 stacji paliw należących do Lotosu zapowiedział, że planuje niezwłocznie wprowadzić swoją markę na rynek polski.
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Ryanair kupi zrównoważone paliwo od Shella
Przewoźnik Ryanair podpisał w czwartek umowę z firmą Shell na dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego. Linie chcą ograniczyć emisje, ale już wiadomo, ze nie będą w stanie sprostać wstępnym założeniom realizacji do 2030 roku 12,5 proc. lotów przy udziale zrównoważonego paliwa.
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Polska dostarczy ropę do niemieckiej rafinerii
Jest porozumienie podpisane przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka i polską minister klimatu Annę Moskwę w kwestii dostawy ropy nierosyjskiej przez Gdańsk do rafinerii w Schwedt w Brandenburgii, która jeszcze do niedawana należała do rosyjskiego Rosnieftu.
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
PKN Orlen odebrał 200. dostawę LNG
Do terminalu w Świnoujściu dostarczono dwusetną dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To 75 tys. ton LNG, które trafiły do gazoportu z USA. Do tej pory łącznie wpłynęło ok. 21 mld m sześc. gazu ziemnego.
Atom w portfolio Orlenu
Atom w portfolio Orlenu
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział w czwartek, że spółka planuje za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce.