Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Iran chce do 2032 roku przyciągnąć inwestycje do sektora naftowo-gazowego

e-petrol.pl
2021-12-01 / 09:56
Iran chce do 2032 roku przyciągnąć inwestycje do sektora naftowo-gazowego

Iran planuje w ciągu najbliższych 10 lat przyciągnąć około 90 mld USD z funduszy zagranicznych i krajowych do sektora naftowego i około 70 miliardów USD na rozwój złóż gazowych – powiedział szef National Iranian Oil Company (NIOC) Mohsen Hojastehmehr.

Jego zdaniem to sumy potrzebne do zwiększenia dziennego wydobycia gazu do 1,5 mld m sześc. i ropy - do 5 mln baryłek, choć nie podał ile ropy i gazu produkuje obecnie Iran.

Iran planuje osiągnąć poziom produkcji 4 mln baryłek dziennie do marca 2022 roku. Teheran zamierza 1,5-krotnie zwiększyć eksport ropy naftowej i zdolności rafineryjne tego kraju w porównaniu z okresem przed nałożeniem sankcji przez administrację Donalda Trumpa w 2018 roku.

Jednocześnie szef NIOC zaznaczył, że firma z zadowoleniem przyjmuje inwestycje zagraniczne i już negocjuje wspólne zagospodarowanie złóż ropy i gazu z zagranicznymi przedstawicielami sektora, w tym z chińskimi firmami Sinopec i CNPC. Ci ostatni mają być szczególnie zainteresowani rozwojem projektów na polach wspólnych z Irakiem na południowym zachodzie kraju.

Pomimo tego, że Chiny są uważane za jednego z największych odbiorców irańskiej ropy, Teheran jest również zainteresowany pozyskiwaniem innych inwestorów zagranicznych i zamierza w każdy możliwy sposób dywersyfikować dostawy.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.