Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Iran gotowy do trudnych rozmów w sprawie umowy nuklearnej

e-petrol.pl
2021-11-08 / 09:24
Iran gotowy do trudnych rozmów w sprawie umowy nuklearnej

Konsultacje w sprawie umowy nuklearnej Iran-USA mają zostać wznowione 29 listopada.

Proces negocjacyjny został przerwany w czerwcu w związku z wyborem nowego prezydenta Iranu. Miejsce reformisty Hassana Rouhaniego zajął ultrakonserwatywny Raisi, objęty osobistymi sankcjami amerykańskimi, którego stanowisko w dyskusji z Zachodem całkowicie pokrywa się z punktem widzenia najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego.
 
Prezydent Iranu Ibrahim Raisi w związku z wznowieniem konsultacji w sprawie przedłużenia umowy nuklearnej 2015 ogłoszonej 29 listopada powiedział, że negocjacje będą zorientowane na wyniki. Iran nie odejdzie od stołu negocjacyjnego, ale w żaden sposób nie odejdzie też od interesów swojego narodu.

Rozmowy będą dotyczyły zniesienia „nielegalnych i nieludzkich sankcji” – dodał szef irańskiej delegacji, wiceminister spraw zagranicznych Ali Bagheri Kani. Ze swojej strony administracja USA wyraziła nadzieję na integralność Republiki Islamskiej. Pomimo sześciu rund rozmów, które się zakończyły, kluczowe kwestie między Iranem a Stanami Zjednoczonymi pozostają nierozwiązane, jakie ograniczenia Teheran zaakceptuje dla swojego programu nuklearnego i jakie sankcje zniesie Waszyngton.
Słowa kluczowe: Iran, negocjacje z Iranem

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.