Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Premia za niedobór ropy rośnie

e-petrol.pl
2021-10-27 / 09:41
Premia za niedobór ropy rośnie

Coraz więcej analityków z różnych stron świata uważa, że ceny mogą wzrosnąć do 100 dolarów za baryłkę.

Larry Fink, dyrektor naczelny największego na świecie centrum funduszy BlackRock, powiedział we wtorek, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że ropa osiągnie 100 USD. Rystad Energy przedstawił podobny pogląd.

Cena ropy Brent wzrosła w tym roku o ponad 60 proc. i była napędzana przez szerszy kryzys energetyczny. Tymczasem na rynku brakuje surowca - Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojusznicy, znana jako OPEC+, zwiększa produkcję, ale zbyt wolno.

Analityk Rystad Louise Dickson jest zdania, że krótki wzrost do 100 USD nie jest wykluczony, ponieważ ropa staje się realnym substytutem ogrzewania i produkcji energii, szczególnie w Azji.

Również analitycy Goldman Sachs powiedzieli, że silne odbicie popytu może popchnąć Brent powyżej prognozy na koniec roku na poziomie 90 USD, a zamiana gazu na ropę może zwiększyć popyt o co najmniej 1 milion baryłek dziennie, czyli więcej niż zakładano.

Japoński bank MUFG, w raporcie na początku tego miesiąca, w kontekście rosnących cen ropy, użył terminu „premii za niedostatek”.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.