Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Amerykańska branża naftowa będzie się tłumaczyć

e-petrol.pl
2021-09-20 / 09:46
Amerykańska branża naftowa będzie się tłumaczyć

Demokratyczni kongresmeni wezwali na przesłuchanie szefów czterech gigantów naftowych oraz przedstawicieli grup lobbingowych – podaje agencja Reutera. Sprawa jest związana z oskarżeniami wobec branży, dotyczącymi wprowadzania w błąd opinii publicznej i utrudniania walki ze zmianami klimatu.

List do szefów najważniejszych koncernów naftowych został wystosowany przez Carolyn Maloney (przewodnicząca Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów) oraz Ro Khanna (przewodniczący podkomisji ds. środowiska).

Carolyn Maloney zapowiedziała, że chce wyjaśnić w jaki sposób firmy z sektora paliw kopalnych zgarnęły biliony dolarów zysku kosztem planety i zdrowia ludzi, jednocześnie szerząc wątpliwości oraz dezinformację na temat zagrożeń.

Agencja podała, że w listach zacytowano materiały publikowane w czasopiśmie Climat Change. Jego autorzy twierdzą, że 91 think tanków oraz organizacji pozarządowych, które ich zdaniem bagatelizowały globalne ocieplenie, zostało sfinansowanych przez Exxon i grupy branżowe.

Wnioski pojawiają się kilka miesięcy po tym, jak w czerwcu pokazano film, w którym lobbysta Exxon powiedział, że publiczne poparcie firmy dla podatku od emisji dwutlenku węgla było podstępem, ponieważ plan powstrzymania zmian klimatycznych nigdy nie zyskałby wystarczającego poparcia politycznego, aby zostać przyjęty. W dniu, w którym wyemitowano materiał filmowy, Darren Woods, prezes i dyrektor naczelny Exxon, potępił uwagi lobbysty.

Wezwanie pojawia się też w momencie kiedy Demokraci starają się wprowadzić środki klimatyczne w ustawie budżetowej, z których część jest przeciwna interesom związanym z paliwami kopalnymi, ponieważ mogą one zwiększyć koszty odwiertów i wydobycia.
Zostań franczyzobiorcą AMIC Energy

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.