Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Atak hakerski na operatora rurociągów

e-petrol.pl
2021-05-10 / 09:45
Atak hakerski na operatora rurociągów

Transport paliw w USA został sparaliżowany po cyberataku na Colonial Pipeline - największego operatora rurociągów. Od soboty wstrzymano tam wszystkie operacje.

W sobotę spółka poinformowała, że padła ofiarą cyberataku. Atak był wymierzony w "niektóre systemy informatyczne" i aby zapobiec stratom, Colonial Pipeline zdecydowała się na wyłączenie wszystkich operacji.

Rurociągami Colonial Pipeline transportowane są m.in. ropa, benzyna i paliwo lotnicze. System rurociągów liczy 8850 kilometrów długości i łączy rafinerie położone na południu Stanów Zjednoczonych i nad Zatoką Meksykańską z rynkami na wschodzie i południu kraju. Codziennie przesyłanych jest nim 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego.

Obecnie Colonial Pipeline próbuje przywrócić bezpieczeństwo i wydajność usług oraz uruchomić rurociągi, by mogły normalnie działać.

Na razie nie wiadomo, kto przeprowadził atak ani jakie były jego motywy. Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku, jak i o tym, czy od firmy zażądano pieniędzy w zamian za odblokowanie systemów. Rzecznik spółki przekazał tylko informację, że o sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Analitycy spodziewają się, że piątkowe wstrzymanie dostaw paliw rurociągami Colonial Pipelien do części Stanów Zjednoczonych będzie miało duży wpływ na ceny paliw w USA, jeśli szybko nie dojdzie do wznowienia dostaw. Według ekspertów dłuższa niż kilkudniowa przerwa w dostawach tych produktów może doprowadzić do zakłóceń w działalności ważnych portów lotniczych, np. w Atlancie w Georgii i w Charlotte w Północnej Karolinie.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.