Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Arabia Saudyjska przywraca deficyt budżetowy do poziomu sprzed kryzysu

e-petrol.pl
2021-05-07 / 09:55
Arabia Saudyjska przywraca deficyt budżetowy do poziomu sprzed kryzysu

Jeśli średnia cena ropy utrzyma się na poziomie 60 USD za baryłkę, to deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej może spaść poniżej 5 proc. PKB, obliczyli analitycy Moody's.

Arabia Saudyjska została zmuszona do przyjęcia niepopularnych środków oszczędnościowych w 2020 r. ze względu na spadek światowych cen ropy, w tym trzykrotny wzrost podatku VAT i wyeliminowania niektórych świadczeń dla urzędników państwowych. U szczytu kryzysu w drugim kwartale ubiegłego roku deficyt budżetowy wzrósł do 29 mld USD, ale w pierwszym kwartale tego roku, według oficjalnych danych, spadł do 1,97 mld USD (7,4 mld rialów saudyjskich).

Prognozy MFW są jeszcze bardziej optymistyczne. Fundusz Moody's ocenia, że deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej w tym roku zmniejszy się do 4,2 proc. PKB. Jednak MFW podkreśla, że królestwo musi kontynuować reformy strukturalne, w tym planowane reformy krajowych cen energii, aby poprawić swoją sytuację finansową.
Słowa kluczowe: Arabia Saudyjska

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.