Jesteś tutaj: Strona Główna » Wiadomości » Ze świata
Live Chat Software
Lotos Paliwa

Plany klimatyczne obniżą notowania ropy

e-petrol.pl
2021-04-16 / 09:29
Plany klimatyczne obniżą notowania ropy

Firma doradcza Wood Mackenzie uważa, że realizacja ambitnych planów klimatycznych, zgłaszanych przez poszczególne rządy, doprowadzić może nie tylko do załamania popytu na ropę, ale również trwałego obniżenia jej notowań – podała agencja Reutera, powołując się na opracowanie.

W planie zakładającym podjęcie zdecydowanych działań na rzecz klimatu - obejmujących m.in. elektryfikację transportu - zużycie ropy może zacząć gwałtownie spadać już w 2023 roku, a do 2050 powinno ono wynieść 35 mln baryłek dziennie, co przełożyć ma się na 60 proc. redukcję emisji dwutlenku węgla. Analitycy Wood Mackenzie uważają jednak, że ceny surowca zaczną istotnie spadać jeszcze w tej dekadzie.

W scenariuszu przyspieszonej transformacji energetycznej zakłada się, że notowania ropy Brent osiągną średnią cenę na poziomie 40 USD już do roku 2030, a do 2050 ma być to zaledwie 10-18 USD.

Przy tak niskich prognozowanych cenach surowca wiodącą pozycję na rynku mają utrzymać bliskowschodni producenci ropy, którzy mają niskie koszty eksploatacji złóż.

Niektóre obrazy czy zdjęcia znajdujące się na tej stronie są własnością 123RF Limited, ich współpracowników lub licencjonowanych partnerów i zostały udostępnione za ich zgodą.
Te obrazy czy zdjęcia nie mogą być kopiowane lub pobierane bez zgody 123RF Limited.